Newsy

Grażyna Szapołowska: moda na zdrowe odżywianie to duże zakłamanie

2018-05-22  |  06:23

Świat zwariował, jeżeli chodzi o jedzenie – twierdzi aktorka. Jej zdaniem moda na wegetarianizm oraz żywność bezglutenową może być szkodliwa dla zdrowia. Według niej organizm potrzebuje bowiem zarówno mięsa, jak i glutenu. Gwiazda radzi zachować równowagę, nie ulegać tego rodzaju modom i cieszyć się życiem.

Grażyna Szapołowska od początku kariery w latach 70. uważana była nie tylko za jedną z najlepszych, lecz także za jedną z najseksowniejszych polskich aktorek. Mimo zbliżających się 65. urodzin wciąż zachwyca idealną figurą, urodą i kobiecym seksapilem. Gwiazda twierdzi, że jej przepis na dobry wygląd jest bardzo prosty – trzeba bowiem lubić i akceptować siebie, a także kochać życie i drobne przyjemności, które przynosi ono każdego dnia.

– Trzeba mieć psa, z którym się chodzi do lasu na spacery, trzeba pić dużo szampana, dużo się kochać, dużo spać, wytarzać się w śniegu, kiedy spada, zwłaszcza twarz i dekolt – mówi Grażyna Szapołowska agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

W kwestii sposobu ubierania gwiazda radzi nie zwracać przesadnej uwagi na modę, lecz kierować się wygodą i własną intuicją. Podstawą jest jednak akceptacja samego siebie i czerpanie satysfakcji z życia. Szczęśliwy człowiek – zdaniem aktorki – może włożyć na siebie dowolny strój, a i tak będzie się pięknie prezentować.

– Są ludzie, którzy mają na sobie jakieś fortuny, miliony drogich rzeczy, biżuterii, wszystkiego, a w środku widać, że jest to człowiek, który siebie tak naprawdę nie lubi albo jest pusty – mówi Grażyna Szapołowska.

Aktorka nie jest zresztą zwolenniczką kierowania się aktualnie obowiązującymi trendami także w innych dziedzinach życia. Uważa, że obecnie panuje moda na zdrowe odżywianie i ekologię, co określa jako bzdurę, na punkcie której oszalał cały świat.

– Uważam, że jest moda na coś, co jest dużym zakłamaniem, dlatego że tak naprawdę nie ma zdrowej żywności już nigdzie. Gluten jest potrzebny dla organizmu po to, żeby wiązał poszczególne minerały i witaminy w nas. Nie uważam, że wegetarianizm jest zdrowy dla wszystkich, bo jesteśmy jednak ssakami mięsożernymi – mówi Grażyna Szapołowska.

Gwiazda twierdzi, że w tym szaleństwie trzeba znaleźć równowagę i mimo powszechnej mody cieszyć się życiem.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Artur Barciś: Często sąsiedzi nic o sobie nie wiedzą. Mój spektakl „Barabuum!” prowokuje do tego, żeby się poznać i podzielić swoimi skrytymi pragnieniami

– „Barabuum!” to dramat psychologiczny, farsa i komedia romantyczna w jednym – tak o swoim najnowszym spektaklu mówi reżyser. Artur Barciś zabiera widzów w emocjonalną i zwariowaną podróż przez małżeńskie życie dwóch par. Ich z pozoru normalne relacje zostają zaburzone podczas pewnego wieczoru w nowoczesnym mieszkaniu. Nieoczekiwane odkrycie zmienia sąsiedzkie i małżeńskie stosunki w arenę emocji, konfrontacji i głęboko skrywanych uczuć. Twórcy mają nadzieję, że ta sztuka pozwoli widzom spojrzeć z zupełnie nowej perspektywy nie tylko na życie bohaterów, ale i na swoje własne.

Muzyka

Luna: Trochę podupadłam na zdrowiu i mój głos nie działa tak, jak bym chciała. Czuję się bezradna i bezsilna

Przed wyjazdem na Konkurs Eurowizji reprezentantka Polski nie ukrywa, że boryka się z problemami zdrowotnymi, a bezradność i zwątpienie mieszają się z nadzieją i chęcią pokonania swoich słabości. By jak najlepiej zadbać o swoje struny głosowe, na jakiś czas zrezygnowała z koncertów. Teraz robi wszystko, by jej głos wrócił do formy i by mogła godnie się zaprezentować na scenie w Malmö.

Farmacja

Sztuczna inteligencja pomaga odkrywać nowe leki. Skraca czas i obniża koszty badań klinicznych

Statystycznie tylko jedna na 10 tys. cząsteczek testowanych w laboratoriach firm farmaceutycznych pomyślnie przechodzi wszystkie fazy badań. Jednak zanim stanie się lekiem rynkowym, upływa średnio 12–13 lat. Cały ten proces jest nie tylko czasochłonny, ale i bardzo kosztowny – według EFPIA przeciętne koszty opracowania nowego leku sięgają obecnie prawie 2 mld euro. Wykorzystanie sztucznej inteligencji pozwala jednak obniżyć te koszty i skrócić cały proces. – Dzięki AI preselekcja samych cząsteczek, które wchodzą do badań klinicznych, jest o wiele szybsza, co zaoszczędza nam czas. W efekcie pacjenci krócej czekają na nowe rozwiązania terapeutyczne – mówi Łukasz Hak z firmy Johnson & Johnson Innovative Medicine, która wykorzystuje AI w celu usprawnienia badań klinicznych i opracowywania nowych, przełomowych terapii m.in. w chorobach rzadkich.