Newsy

Michał Kwiatkowski powraca na polski rynek muzyczny krążkiem „Chopin etc.”

2014-10-23  |  06:50

Michał Kwiatkowski, polski wokalista śpiewający w języku francuskim, starszy brat Dawida Kwiatkowskiego, wraca na polski rynek muzyczny. W swojej najnowszej płycie „Chopin etc.” artysta sięga po kompozycje Fryderyka Chopina, aranżując je w stylu pop. Na krążku znalazł się m.in. duet z Elodie Frégé, zwyciężczynią francuskiego programu „Star Academy”, oraz piosenka „Mama”, poświęcona zmarłej matce artysty.

„Chopin etc.” to czwarty krążek w karierze Kwiatkowskiego, ale pierwszy, który został wydany w Polsce. Płyta miała oficjalną premierę 14 października. Wokalista przyznaje, że Chopin jest mu wyjątkowo bliski. Kwiatkowski, podobnie jak legendarny kompozytor, gra na fortepianie i związał swoje życie zawodowe zarówno z Polską, jak i Francją.

– Wybrałem Chopina, ponieważ podobnie jak ja, był Polakiem. Tak jak ja miał fioła na punkcie swojego fortepianu i był kompozytorem – choć oczywiście nie miałbym nigdy śmiałości i zarozumiałości porównywać swój talent do jego. Trzeba przyznać, że istnieje kilka punktów wspólnych: wyjazd do Francji, miłość do Francji, oddalenie od rodziny – wszystkie te rzeczy sprawiły, że skomponowałem płytę wokół jego dzieł – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Michał Kwiatkowski.

Czwarta płyta wyznacza zupełnie nowy kierunek w twórczości muzyka, którego kompozycje do tej pory wpisane były w styl popowo-elektroniczny. Dla Kwiatkowskiego punktem zwrotnym w karierze były trzydzieste urodziny. Jak sam mówi, po zdmuchnięciu świeczek na urodzinowym torcie postanowił poszukać nowego brzmienia dla swojej muzyki i powrócić do gry na fortepianie.

– Wiedziałem, że moja francuska publiczność czekała na ten moment. Nie jestem artystą, który robi coś, żeby się komuś przypodobać. W pewnym momencie poczułem jednak, że kiedy w trakcie moich elektronicznych koncertów pojawiały się momenty, w których grałem na fortepianie, ludziom się to bardzo podobało. Stwierdziłem, że mi tego brakuje, dlatego postanowiłem nagrać płytę z fortepianem – tłumaczy Kwiatkowski.

Na krążku znalazło się 12 utworów zainspirowanych twórczością Chopina, m.in. duet z Elodie Frégé, zwyciężczynią francuskiego programu „Star Academy” oraz piosenka „Mama”, poświęcona matce artysty.

Po raz pierwszy śpiewam o mojej mamie, która umarła, gdy miałem 10 lat. Potrzebowałem 20 lat, żeby dorosnąć do momentu, w którym mogę o tym śpiewać – mówi wokalista.

Dla wokalisty premiera „Chopin etc.” to swoisty comeback do polskiego show-biznesu. Przez ostatnie 11 lat artysta mieszkał i tworzył we Francji. Stał się popularny dzięki udziałowi w programie „Star Academy”, w którym zajął drugie miejsce. Kilka lat temu wrócił na kilka miesięcy do Polski, by wziąć udział w 10. edycji telewizyjnego show „Taniec z gwiazdami”. Wspólnie z Janją Lesar zajęli trzecie miejsce.

Podróże

Katarzyna Zielińska: Uwielbiam Nowy Jork. To jest jedno z trzech miejsc na Ziemi, gdzie chciałabym spróbować choć przez chwilę pomieszkać

Aktorka przyznaje, że pokochała Nowy Jork od pierwszego wyjazdu. Jej zdaniem, to miasto nigdy nie zasypia, ma niepowtarzalny klimat i potrafi nieźle zawrócić w głowie. Katarzyna Zielińska kilka lat marzyła o tym, by stworzyć spektakl, którego akcja będzie się rozgrywać w Nowym Jorku. W końcu udało się spełnić to pragnienie. Najnowsza propozycja Teatru Roma to muzyczna opowieść o wielkiej amerykańskiej metropolii z lat 20. ubiegłego stulecia, którą rządziły jazz, mafia i prohibicja.

 

Gwiazdy

Kuba Wesołowski: Kolarzówa dzisiaj najbardziej rozpala moją wyobraźnię. Treningi o szóstej rano to moja codzienność

Aktor podkreśla, że sport zajmuje ważne miejsce w jego życiu i nie wyobraża sobie dnia bez solidnej porcji aktywności fizycznej. Po dwóch latach intensywnego biegania, ostatnio postanowił przerzucić się na rower. Jak przyznaje, sport pozwala mu oczyścić umysł i poukładać myśli.

Ochrona środowiska

Prawie 60 proc. domów jednorodzinnych w Polsce jest w złym stanie technicznym. To wpływa na zdrowie mieszkańców

58 proc. budynków w Polsce ma powyżej 40 lat, jest w złym stanie technicznym i negatywnie wpływa zarówno na zdrowie mieszkańców, jak i jakość powietrza – wynika z ostatniego „Barometru zdrowych domów”. Eksperci podkreślają, że niezbędne są preferencyjne narzędzia finansowe i programy wsparcia, bo Polacy najczęściej nie dysponują odpowiednim kapitałem, który mogliby przeznaczyć na termomodernizację. Jednym z takich narzędzi, które ma przyczynić się do ograniczenia niskiej emisji i smogu w Polsce, ma być wprowadzona w tym roku ulga termomodernizacyjna, dzięki której będzie można odliczyć od podatku wydatki poniesione na docieplenie domu jednorodzinnego do 53 tys. zł. 

 

IT i technologie

Praca w IT daje kobietom duże możliwości. Pozwala łączyć karierę z życiem rodzinnym

Możliwość pracy zdalnej, łączenia kariery z życiem rodzinnym, swobodna atmosfera i satysfakcjonujące zarobki – to zdaniem kobiet główne zalety pracy w branży IT. Co istotne, żeby pracować w IT, nie trzeba mieć wykształcenia kierunkowego ani studiów technicznych. W Polsce 1/3 kobiet zatrudnionych w tej branży stanowią absolwentki kierunków społecznych, humanistycznych i artystycznych. – Za mniej więcej dekadę kobiety będą stanowiły już około 40 proc. pracowników branży IT – prognozuje założycielka Femtech Sheela Subramanian. Jak podkreśla, ważne jest jednak, aby kompetencje w zakresie nowych technologii zaczynać rozwijać już na etapie przedszkoli i podstawówek.