Newsy

Monika Staruch: „Ślub od pierwszego wejrzenia” to amplituda emocji. Momentami to przybiera barwę filmów Hitchcocka

2017-08-10  |  06:41

Na antenę TVN wraca „Ślub od pierwszego wejrzenia”. Gospodarze programu zapewniają, że nowy sezon jak znacznie ciekawszy od poprzedniego. Ma obfitował w emocje i zwroty akcji. Ich zdaniem nauka nie jest w stanie zagwarantować sukcesu małżeńskiego, może jednak znacznie ułatwić znalezienie idealnego partnera.

„Ślub od pierwszego wejrzenia” zadebiutował na antenie TVN w październiku 2016 roku. Jego uczestnikami były osoby, które kwestii znalezienia partnera życiowego nie chciały powierzyć przypadkowi. Wszyscy mieli za sobą nieudane związki, nie zamierzali jednak żyć samotnie. W programie w doborze idealnego partnera wspomagali ich specjaliści: antropolog prof. Bogusław Pawłowski, seksuolog Monika Staruch oraz psycholog dr Piotr Mosak. Eksperci stosowali takie metody naukowe jak testy psychologiczne czy analizy zapachu i wymiarów. O tym, kogo mają poślubić, uczestnicy programu dowiadywali się dopiero na ślubnym kobiercu.

Mimo że wszystkie pary się rozstały, potwierdzili jednogłośnie, że nie żałują udziału w tym eksperymencie, że to wzbogaciło ich życie, pokazało im wiele rzeczy, zwróciło uwagę na to, co istotne w życiu – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Monika Staruch.

Mimo licznych kontrowersji program „Ślub od pierwszego wejrzenia” spodobał się widzom TVN, stacja zdecydowała się więc na jego kontynuację. Gospodarze magazynu zapewniają, że druga edycja będzie znacznie ciekawsza niż poprzednia, będzie też w większym stopniu obfitowała w zwroty akcji. Jest to możliwe głównie dzięki wyjątkowo barwnym i zróżnicowanym pod względem osobowości uczestnikom.

Pierwsza edycja była taka, że większość nie wiedziała, o co chodzi, nie było tak dużej reklamy, było dosyć mało kandydatów. To powodowało, że ekspertom trudniej było pracować – mówi prof. Bogusław Pawłowski.

Jestem bardzo zadowolona, to jest taka amplituda emocji, momentami to przybiera barwę filmów Hitchcocka. Mogę mówić za siebie, ale jeśli chodzi o emocje bardzo często się wzruszałam, śmiałam się, były też momenty grozy – dodaje Monika Staruch.

Zdaniem seksuolożki program TVN pokazuje, że dwoje obcych ludzi, którzy w normalnych warunkach nigdy by na siebie nie trafili, mogą stworzyć harmonijny związek. Prof. Pawłowski zauważa natomiast, że trudności ze znalezieniem partnera życiowego to także problem mieszkańców dużych miast. Tylko teoretycznie dają one większe możliwości wyboru odpowiedniego kandydat, rośnie bowiem liczba singli. Zdaniem antropologa pokazuje to, że w warunkach, gdy ludzie sami podejmują decyzję o związaniu się z inną osobą, szansa na przetrwanie w tej relacji 20–25 lat, wynosi 1:10.

Małżeństwa oparte o rausz amfetaminowy, który nazywamy miłością – jest to trochę stan psychozy, takie pary się rozstają. Apoteoza miłości natury chemicznej, która miałaby prowadzić do trwałych związków małżeńskich, jest nadużyciem i jest szkodliwa – mówi antropolog.

Ta psychoza powoduje, że nie myślimy racjonalnie, nie rozpatrujemy tego w szerszym kontekście, w tym, co jest istotne i fundamentalne dla relacji, natomiast ostatni rozwój technologiczny, rewolucja seksualna, która cały czas ma miejsce, pokazuje, że ludzie mają naprawdę poważny problem z budowaniem relacji – uzupełnia Monika Staruch.

Gospodarze programu „Ślub od pierwszego wejrzenia” są przekonani, że metody naukowe są doskonałą podbudową do tworzenia udanych związków. Podkreślają też, że kojarzenie małżeństw jest instytucją od wieków znaną wielu kulturom na całym świecie. Zdaniem prof. Pawłowskiego tego typu związki są nawet bardziej trwałe niż relacje oparte na wzajemnej fascynacji. Naukowiec przypomina jednak, że nawet nauka nie da gwarancji sukcesu małżeńskiego. Może jedynie istotnie zwiększyć szanse na powodzenie, pomaga się bowiem odnaleźć ludziom o podobnych charakterach, zainteresowaniach i marzeniach.

– Miłość jest nieujarzmiona, ciągle jest enigmą, nawet eksperci nie są w stanie przewidzieć, kiedy iskra czy chemia miłości zadziała, nawet jeśli zadziała, to w ogóle nie ma gwarancji, że przetrwa ona bardzo długo, czasami gaśnie po 2–3 latach – mówi antropolog.

Drugi sezon programu „Ślub od pierwszego wejrzenia” będzie można oglądać w każdy poniedziałek o godzinie 22.30 na antenie stacji TVN. Pierwszy odcinek już 11 września.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Gwiazdy

Jan Wieczorkowski: W ogóle nie mam wyczucia w kwestii kupowania prezentów. Sam kilka razy dostałem wody toaletowe, które po prostu do mnie nie pasowały

Aktor grający jedną z głównych ról w spektaklu „Wyjątkowy prezent” w reżyserii Tomasza Sapryka przyznaje, że w życiu prywatnym również zdarzyły mu się nietrafione prezenty, które szybko wylądowały w koszu. Zwykle były to perfumy czy wody kolońskie, których kompozycja zapachowa w ogóle mu nie odpowiadała. Jeśli natomiast chodzi o wybór okolicznościowych upominków dla innych, to Jan Wieczorkowski zdradza, że zawsze zdaje się w tej kwestii na gust i intuicję żony. Sam zupełnie nie ma do tego głowy.

Handel

Rynek makaronów w Polsce wart jest około 800 mln zł. Producenci pracują nad nowymi funkcjami tych produktów w diecie

Makarony stają się coraz nowocześniejszą kategorią na rynku spożywczym. Konsumenci mają do wyboru m.in. szereg makaronów warzywnych, bezglutenowych, a także funkcjonalnych, których regularne spożywanie ma pomagać w walce z chorobami cywilizacyjnymi, jak cukrzyca, otyłość czy miażdżyca. To m.in. w ten segment rynku chce w najbliższych latach inwestować notowany na warszawskiej giełdzie producent Makarony Polskie. Spółka podkreśla, że wyzwaniem dla dalszego rozwoju firm z branży spożywczej pozostają rosnące koszty działalności, braki kadrowe, a także niestabilność cenowa.