Przegląd mediów

marzec 2019

Mydło w kostkach wraca do łask

2019-03-10  |  10:44
Przegląd mediów

Mydło w kostkach na przestrzeni ostatnich lat prawie całkowicie wypadło z łask konsumentów. Uznano, że na kostkach mydła znajduje się bardzo dużo bakterii i ich używanie jest niehigieniczne. Obecnie, konsumenci dbający o środowisko naturalne odchodzą od plastikowych dozowników na mydło, dlatego, aby nie tworzyć zbędnych ilości odpadów.

W Wielkiej Brytanii na mydło w kostkach konsumenci wydali 77,8 mln euro w 2018 roku, a w roku 2017 tylko 75,6 mln euro. Ze statystyk wynika, że sprzedaż mydła w płynie i żelów pod prysznic drastycznie spadła.

 

Mydło w kostkach nie jest takie złe…

Dyrektor ds. Strategicznych w firmie Kantar Worldpanel Tim Nancholas twierdzi, że wzrost sprzedaży mydła w kostkach spowodowany jest trendem, jakim kierują się klienci dbający o środowisko naturalne. Zależy im na unikaniu powstawania plastikowych opakowań. Co więcej , luksusowe mydelniczki okazują się coraz bardziej popularne.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, mydło w kostkach wypadło z łask, ponieważ twierdzono, że przenoszą różnego rodzaju bakterie. Już w 1965 r. naukowcy przeprowadzili eksperyment, w którym celowo skazili swoje ręce bakteriami takimi jak Staph i E.coli. Następnie dłonie umyto mydłem w kostce oraz poprosili trzecią osobę, aby użyła tego samego mydła do umycia rąk. Okazało się, że ilość bakterii przeniesionych do drugiego użytkownika jest nieznaczna.

 

W 1988 r. przeprowadzono drugi eksperyment, tym razem został wykonany przez jednego z producentów. Tym razem zespół naukowców „zaszczepił” kostce mydła bakterie E.coli i Pseudomas. Poproszono 16 osób o umycie rąk za pomocą „skażonego” mydła. Po wykonaniu zadania zbadano dłonie osób biorących w eksperymencie. Jak się okazało, żadna z nich nie miała wykrywalnego poziomu bakterii na swoich rękach.


Więcej na www.branzaczystosci.pl - Największy Serwis Informacyjny Branży Czystości w Polsce

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.

Informacje z dnia: 10 marca

Zdrowie

Marcin Łopucki: Coraz mniej chodzimy i używamy naszych mięśni. Ważne, aby zachować higienę sportową

Czterokrotny mistrz świata w kulturystyce klasycznej od lat przywiązuje szczególną wagę do zdrowego stylu życia. Regularnie dba o formę, włącza do swojego menu zdrowe, nieprzetworzone produkty, celebruje posiłki z najbliższymi i podejmuje regularną aktywność fizyczną. Jego zdaniem najważniejsze jest znalezienie życiowej równowagi. Po męczącej pracy zawsze trzeba wygospodarować też czas na odpoczynek i nie powinien on polegać tylko na leżeniu na kanapie. Więcej pożytku przynosi bowiem sport.

Gwiazdy

Alżbeta Lenska: Mam dzieci, rodzinę, dom i dużo pracy. Doceniam to i wiem, że trzeba się cieszyć każdym dniem

Aktorka podkreśla, że jej satysfakcja zawodowa przekłada się na udane życie prywatne i odwrotnie – radość z czasu spędzanego razem z rodziną daje jej motywację i chęci do pracy. Aktorka dzieli swój czas pomiędzy wychowywanie dzieci, prowadzenie domu, spektakle teatralne i prace przy realizacji programu „Pozytywka. SuperMagazyn”. To właśnie ten projekt daje jej teraz najwięcej energii. 

Edukacja

Polityka zagraniczna mężczyznami stoi. Kobiety są w mniejszości, zwłaszcza na kierowniczych stanowiskach

Kobiety wciąż stanowią mniejszość wśród polityków, dyplomatów czy posłów do Parlamentu Europejskiego, których wybierać będziemy już za dwa miesiące. Dysproporcja płci widoczna jest zwłaszcza na stanowiskach kierowniczych, ale także wśród wypowiadających się w mediach ekspertów ds. stosunków międzynarodowych. Pomóc mogłyby m.in. kwoty płci, edukacja i wsparcie instytucjonalne, które ułatwiłoby łączenie roli matki z obowiązkami zawodowymi – wynika z raportu Instytutu Spraw Publicznych.

 

Handel

Włoska kuchnia od lat króluje w polskim rankingu ulubionych zagranicznych kuchni. Włosi też coraz chętniej sięgają po polskie specjały

Mięsa, zupy i słodkie wypieki to dania kuchni polskiej, na które są gotowi skusić się Włosi. Polacy za to wciąż lubują się w pizzy, sałatce caprese czy makaronach i coraz częściej używają do ich przygotowania oryginalnych produktów sprowadzanych z Półwyspu Apenińskiego. Wymiana handlowa produktów spożywczych między Polską a Włochami rośnie.