Przegląd mediów
marzec
Najpiękniejsze lodowisko w Warszawie już działa na placu Europejskim
Lodowisko na placu Europejskim już od prawie tygodnia przyciąga małych i dużych mieszkańców stolicy. Na chętnych czeka nie tylko gładka lodowa tafla i przepiękne zimowe dekoracje, lecz także inne atrakcje przygotowane przez organizatorów.
W nadchodzący weekend 15-16 grudnia amatorzy jazdy na łyżwach odwiedzający plac Europejski zostaną poczęstowani watą cukrową i jak zwykle będą mogli zakupić smakołyki w dobrze zaopatrzonych foodtrackach: przekąski na słodko i tradycyjne dania kuchni polskiej, a także coś, czego jeszcze w tym miejscu nie serwowano – tradycyjne rosyjskie pielmieni.
Film z otwarcia lodowiska: https://www.youtube.com/watch?v=PUu1H1Ky19s
Na łyżwy i nie tylko
Główną zimową atrakcją placu Europejskiego jest jednak bezpłatne lodowisko – w tym roku jeszcze większe i ozdobione pięknymi motywami z krainy Dziadka do Orzechów. Można przyjść z własnymi łyżwami bądź wypożyczyć je za niewielką opłatą (10 zł/godz.). Lodowisko będzie czynne codziennie do końca stycznia, od poniedziałku do piątku w godzinach 16.00–21.00, a w weekendy od godz. 11.00 do 21.00. Wspaniałą atmosferę do łyżwiarskich popisów zapewnią muzyczne przeboje od Radia Kolor, a magiczny nastrój placu stworzy wspaniała iluminacja na blisko 100 tys. lampek. Dodatkowo najmłodsi będą mogli odbyć krótką podróż kolejką elektryczną, a zakochani zrobić sobie zdjęcie w fotobudce na tle nastrojowej świątecznej instalacji.
W ostatni weekend otworzona została również nowa ekspozycja w plenerowej galerii Art Walk, zatytułowana „Bez/Granicznie”, będąca wypowiedzią młodych uczestników i obserwatorów życia społecznego na ważne tematy.
Na przyszły tydzień planowane są już kolejne nowe atrakcje – szczegóły wkrótce!
Łatwy dojazd
Na plac Europejski bez problemu można dojechać środkami komunikacji miejskiej – w pobliżu znajduje się stacja metra Rondo Daszyńskiego oraz liczne przystanki tramwajowe i autobusowe wzdłuż ulicy Towarowej, Prostej i Grzybowskiej. Do dyspozycji zmotoryzowanych gości jest też ogólnodostępny parking pod Warsaw Spire (koszt pierwszej i drugiej godziny to 6 zł/godz., każda kolejna 8 zł).
Sponsorami zimowych atrakcji na placu Europejskim są firmy Hyundai, Standard Chartered i Ghelamco Poland. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Kolor.
Lodowisko na placu Europejskim
Godziny otwarcia:
Poniedziałek – piątek: od godz. 16.00 do 21.00
Weekendy: od godz. 11.00 do 21.00
Wstęp wolny
Aktualne informacje: https://www.facebook.com/events/941486456054637/
Informacje z dnia: 14 grudnia
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Izabella Krzan: Prowadzenie „Pytania na śniadanie” zawsze było moim marzeniem. Natomiast jest mi trochę przykro, że w taki sposób się to wszystko potoczyło
Prezenterka nie ukrywa, że poprowadzenie pierwszego w jej karierze „Pytania na śniadanie” wiązało się z ogromnymi emocjami. O nominacji do tej roli dowiedziała się zaledwie kilkanaście godzin przed programem. I choć na początku pojawiły się wątpliwości, czy poradzi sobie z tym wzywaniem, to po chwili namysłu uznała, że warto iść za ciosem. Miała za sobą nieprzespaną noc i czuła się mocno zestresowana, jednak na wizji poradziła sobie doskonale. Jak podkreśla, jest też bardzo wdzięczna za pomoc i wsparcie Tomaszowi Kammelowi, natomiast Marzenie Rogalskiej kibicuje w dalszej karierze zawodowej.
Zdrowie
Tadeusz Drozda: System szczepień jest organizowany na chybcika. Urzędnicy kombinują, co zrobić, żeby wszystko skomplikować

Temat szczepienia przeciwko wirusowi COVID-19 nadal wywołuje spore kontrowersje. Osoby, które chcą się zaszczepić, najczęściej muszą czekać w bardzo długich kolejkach. Tadeusz Drozda tłumaczy, że gdy chciał się zarejestrować, wielokrotnie słyszał informacje o braku wolnych terminów w poszczególnych województwach. Chociaż satyrykowi udało się zaszczepić, to było to trudne logistycznie.
Transport
W czasie pandemii Polacy zaczęli korzystać z carsharingu na dłuższe dystanse. Na krótkoterminowy wynajem aut stawia też coraz więcej firm

W czasie kolejnych lockdownów mobilność Polaków była mniejsza, ale z drugiej strony własny samochód stał się jedynym pewnym i bezpiecznym środkiem transportu. Za zmianami wynikającymi z obostrzeń pandemicznych szybko nadążyły też firmy carsharingowe, które wprowadziły do oferty usługę dezynfekcji pojazdu, tak żeby ich użytkowanie było bezpieczne dla zdrowia. Po chwilowym zahamowaniu popytu w ubiegłym roku w kolejnych miesiącach klienci chętniej sięgali po auta na minuty. I to nie tylko na krótkich dystansach, lecz również na dłuższe podróże. – Musieliśmy rozszerzyć naszą ofertę o pakiety dobowe czy tygodniowe i weszliśmy do 100 kolejnych miast – mówi Maciej Panek z PANEK Carsharing. Wynajem aut na minuty – zamiast własnej floty – rozważa też coraz więcej firm.
Problemy społeczne
Efektem pandemii może być fala samobójstw wśród nastolatków. Prawie 40 proc. zmaga się z objawami depresji, a co piąty z nich ma myśli samobójcze

Polska jeszcze przed pandemią COVID-19 była w niechlubnej czołówce państw z najwyższym odsetkiem samobójstw wśród dzieci i młodzieży. W 2019 roku w grupie wiekowej 13–18 lat odnotowano blisko tysiąc prób samobójczych. W ubiegłym roku było ich nieco mniej, ale specjaliści od zdrowia psychicznego obawiają się, że długotrwałym skutkiem pandemii może być fala samobójstw wśród nastolatków. – W grupie nastolatków z objawami depresji, potrzebującej natychmiastowej pomocy psychologa i psychiatry, ok. 18 proc. zmaga się z myślami samobójczymi – alarmuje psycholog dr Beata Rajba. – Nie oznacza to, że te nastolatki popełnią samobójstwo, ale że są w grupie wysokiego ryzyka i potrzebują natychmiastowej pomocy – dodaje.