Przegląd mediów

wrzesień 2014

Pranie i prasowanie - wskazówki od MeskieInspiracje.com

2014-09-12  |  16:27
Przegląd mediów

Czy zdarzyło się Wam kiedykolwiek wyjąć z pralki pranie które skurczyło się lub zmieniło kolor? A może pralka jest dla Was czymś tajemniczym? Skomplikowaną maszyną, którą umieją obsługiwać mama i dziewczyna. Jeżeli na któreś z pytań odpowiadacie twierdząco to przeczytajcie koniecznie nasze wskazówki jak prać i prasować, dowiecie się również co oznaczają symbole na metkach.


Za pewne już wiecie, że zazwyczaj dzielimy pranie na białe i kolorowe. Kolorowe warto podzielić dodatkowo na jasne i ciemne. Do każdej z tych kategorii prania używamy innego środka – odpowiednio: proszku do białych tkanin, kolorowych i płynu do ciemnych kolorów, chroniącego przed wyblaknięciem.

I wszystko byłoby proste gdyby każda część naszej garderoby powstawała z tego samego materiału. Tak niestety nie jest… bawełna, wełna, len, kaszmir, poliester – każdy z materiałów należy prać i prasować w odpowiedniej temperaturze, do tego dochodzi długość prania i prędkość wirowania. Zaczyna się robić skomplikowanie, nieprawdaż? Na szczęście współczesny świat zbudowany jest tak, że wszystko ma swoją instrukcję obsługi. Takową znajdziemy również na metkach. Polecam ich nie obcinać przez kilka pierwszych prań – ułatwi nam to na początku dopasowanie programu do wyprania danej rzeczy.
 

Bawełna – jest stosunkowo wytrzymałą tkaniną. Nie kurczy się. Temperatura prania od 30-60 st. Celsjusza. Kolorowe koszule i koszulki powinniśmy prać w temperaturze 30 st. Białe rzeczy z pewnością wytrzymają temperaturę 40 st. Ręczniki zalecam prać w 60 stopniach.
Wirowanie może być ustawione na 800/1000 obrotów. Pamiętajmy, że im wyższe obroty tym trudniej będzie nam wyprasować ubranie.
Dżinsy możemy spokojnie prasować w temperaturze 200 stopni. Koszule i swetry w temperturach 110-170st.

Wełna – tkanina delikatna. Kurczy się ale również rozciąga. Temperatura prania 30 st. Wirowanie, nie przekraczające 400 obrotów. W przypadku delikatnej wełny (np. kaszmir) polecamy włączyć tryb prania ręcznego. Niskie obroty lub ich brak powodują, że pranie jest mokre. Dlatego po wyjęciu należy je wysuszyć w pozycji poziomej (np. na ręczniku), w innym wypadku ciężar wody i grawitacja zrobią swoje.
Wełnę prasujemy na możliwie niskiej temperaturze (nieprzekraczającą 110st.).
Uwaga! Wełnę pierzemy w specjalnym płynie.

czytaj więcej na: www.meskieinspiracje.com
 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.

Informacje z dnia: 12 września

Medium

Kalendarium

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Bezpłatne materiały wideo, audio, zdjęcia oraz artykuły

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Gwiazdy

Lider zespołu Łzy: Zawsze mi mówiono: nie zakładaj rodziny, bo osierocisz dzieci. Teraz dzięki leczeniu mogę funkcjonować jak zdrowy człowiek

W najgorszych dniach zmagałem się z krwotokami płucnymi. Płuca po prostu nie wytrzymywały, pękały tkanki w płucach i były zalewane krwią, dusiłem się nią. To było po prostu straszne – mówi Adam Konkol, lider zespołu Łzy, który od dziecka choruje na rzadką chorobę – tętnicze nadciśnienie płucne. Kardiolodzy odradzali mu założenie rodziny i przygotowywali do jednoczesnego przeszczepu serca i płuc. Ratunkiem okazało się jednak nowoczesne leczenie farmakologiczne, dzięki któremu dzisiaj muzyk prowadzi całkiem normalne życie.

Gala Złote Spinacze 2019

Psychologia

Natalia Kukulska: Jako rodzice często przenosimy nasze problemy na dzieci. One idą do szkoły z głową pełną tego, co dzieje się w domu

Ze statystyk przedstawionych przez SOS Wioski Dziecięce wynika, że aż 41 proc. dzieci w wieku szkolnym doświadczyło przemocy ze strony bliskiej osoby, a ponad milion wychowuje się w rodzinach dotkniętych problemem alkoholowym. Oznacza to, że w każdej klasie jest przynajmniej jedno skrzywdzone dziecko. Natalia Kukulska, ambasadorka Stowarzyszenia, podkreśla, że odbudowanie dziecięcego świata, który runął jak domek z kart, jest niezwykle trudne. W tych dramatycznych sytuacjach ogromne znaczenie ma wsparcie i zrozumienie – zarówno ze strony najbliższych, jak i nauczycieli i wychowawców.

Robotyka i SI

Coraz bliżej komercjalizacji polskiego robota kardiochirurgicznego. Ma być konkurencją dla robota Da Vinci

Coraz więcej procedur przeprowadzanych na salach operacyjnych może być wykonywanych z użyciem robotów chirurgicznych. Ich zaletą jest m.in. wysoka precyzja, co pozwala na stosowanie ich w najbardziej ryzykownych zabiegach. Polacy są już coraz bliżej komercjalizacji robota kardiochirurgicznego, nad którym prace trwają od dwóch dekad. Ma się on cechować dużo większą automatyzacją, niż ma to miejsce w przypadku robota Da Vinci.