Przegląd mediów

wrzesień 2014

Sprezzatura, czyli jak nosi się współczesny dandys

2014-09-22  |  13:40
Przegląd mediów

Jak tłumaczy Wikipedia (wbrew temu czego Was uczyli w szkołach, jest to bardzo rzetelne źródło informacji), Sprezzatura to naturalność, swoista nonszalancja dzieła sztuki. W muzyce termin oznaczający swobodę (…) w stosowaniu dysonansów przejściowych podczas komponowania utworów –„dysonans” to słowo klucz w zrozumieniu istoty sprezzatury w męskim ubiorze.

Elegancja przez lata kojarzyła mi się ze sztywnością, pewnymi permanentnymi zasadami. I w pewnym sensie jest to prawidłowe skojarzenie. Stroje wysokiej formalności, najbardziej eleganckie – takie jak fraki, smokingi czy nawet wieczorowe garnitury – podlegają pewnym restrykcyjnym zasadom. Wg. brytyjskich dżentelmenów codzienny ubiór również powinien być ściśle określony przez etykietę – nie bez powodu funkcjonuje powiedzenie no brown in town; brązowe garnitury zwyczajowo były wykorzystywane jedynie na wsi. Odmiennego zdania są Włosi, którzy postanowili nadać codziennej elegancji mniej formalny wydźwięk.

Marynarki bez konstrukcji, odpięte guziki przy rękawach, nietypowo zapięta dwurzędówka, snickersy zakładane do garniturów czy fantazyjne dodatki to domena sprezzatury. Stylowi Włosi są mistrzami w celowym łamaniu zasad eleganckiego ubioru, w ten sposób podkreślając swój indywidualny styl. Przyznam, że na mnie robi to olbrzymie wrażenie i z niecierpliwością, co pół roku, czekam na pojawienie się nowych relacji z targów modowych.

Więcej przeczytasz i zobaczysz na www.meskieinspiracje.com 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.

Informacje z dnia: 22 września

Medium

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Gwiazdy

Gala Złote Spinacze 2019

Psychologia

Natalia Kukulska: Dzieci zmagające się z traumą mogą w szkole odsuwać się od grupy. Rówieśnicy często są bardzo brutalni i potrafią piętnować różne rzeczy

Wokalistka dobrze wie, z jakimi emocjami mierzy się dziecko, któremu z dnia na dzień runął świat. Jej dzieciństwo naznaczone było ogromną tragedią. Kiedy miała 4 lata, w katastrofie lotniczej zginęła jej mama – Anna Jantar. Natalia Kukulska wspomina, że najgorsze chwile udało się przetrwać dzięki miłości bliskich i wsparciu wychowawców. Jej zdaniem bardzo ważne jest, żeby w takich sytuacjach szkoła sprostała wyzwaniu. Nauczyciele muszą zrozumieć świat zranionego dziecka, biorąc pod uwagę zarówno jego przeżycia, jak i kontekst sytuacji rodzinnej.

Psychologia

W dzienniczkach uczniów dominują negatywne uwagi. Więcej pochwał mogłoby motywować dzieci do pracy i wzmacniać ich dobre cechy

W komunikacji między nauczycielami a rodzicami dominują zwykle negatywne uwagi na temat zachowania uczniów, co powoduje ciągłe napięcia w kontaktach między domem a szkołą. Kadra pedagogiczna rzadko chwali dzieci i zwraca uwagę na pozytywne przykłady zachowań. Tymczasem rodzice powinni wiedzieć, że ich dziecko ma np. talent przywódczy czy potrafi rozwiązywać konflikty w klasie. Dzięki temu mogliby wzmacniać w nich te pozytywne cechy. Dzieci za to czułyby się bardziej zmotywowane do dalszych starań.