Komunikaty PR

Jak dbać o aktywność fizyczną w ciąży i po porodzie

2024-04-28  |  20:00
Biuro prasowe

Niezależnie od panującej na zewnątrz pogody i natłoku obowiązków warto znaleźć każdego dnia czas na aktywność fizyczną – również w czasie ciąży czy połogu. O tym, że odpowiednio dobrany trening ma wpływ nie tylko na poród, ale także wspiera laktację i umożliwia zbudowanie unikalnej więzi między mamą, a jej dzieckiem, opowiada Agnieszka Bajer - Ciszewska: trenerka, dietetyczka oraz ekspertka marki Mama i ja.

Warto wiedzieć, że już kilkanaście minut ruchu dziennie, o ile nie ma przeciwskazań zdrowotnych, niesie ze sobą same korzyści – i dla mamy, i dziecka. Najważniejsze, oprócz przestrzegania zaleceń lekarzy, jest słuchanie własnego ciała i reagowanie na jego sygnały.

 

Program aktywności dla przyszłych mam

Przygotowanie się do macierzyństwa obejmuje również dbanie o kondycję. Aktywność fizyczną warto rozpocząć już w trakcie planowania ciąży, a jeśli przyszłe mamy do tej pory ćwiczyły, nic nie stoi na przeszkodzie, by kontynuowały nieforsujące organizmu treningi. Bezpiecznym wyborem dla przyszłych mam są ćwiczenia pilates, oczywiście prowadzone pod nadzorem wykwalifikowanego trenera lub rehabilitanta, który wskaże, jaki trening zwiększy wydolność i pomoże w szybszym powrocie do formy po urodzeniu potomstwa. Pilates poza nauką świadomego napinania i rozluźniania mięśni działa również relaksująco, harmonizując ciało i umysł. Oczywiście aktywność fizyczną już po zajściu w ciążę powinno się kontynuować, ale należy pamiętać o tym, aby dostosować ćwiczenia do swoich indywidualnych potrzeb i ograniczeń, dodaje Agnieszka Bajer-Ciszewska, ekspertka marki Mama i ja.

 

Ćwiczenia w ciąży – o czym warto pamiętać

Regularna aktywność podczas ciąży ma pozytywny wpływ na sprawność mięśniową i krążeniowo-oddechową, ponadto minimalizuje wystąpienie wielu dolegliwości, takich jak ból pleców, a także jest idealnym treningiem przygotowującym kobiece ciało do porodu. Nie bez znaczenia jest też to, że podczas umiarkowanego treningu organizm wydziela serotoninę, nazywaną hormonem szczęścia. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń warto jednak skonsultować je z lekarzem prowadzącym ciążę, by ocenić, czy są one w pełni bezpieczne. Jeśli nie ma przeciwskazań, najlepiej zdecydować się na umiarkowany wysiłek aerobowy uzupełniony o ćwiczenia wzmacniające mięśnie, takie jak wspomniany już pilates, a także jogę, aqua aerobik czy po prostu niewymagający dodatkowego sprzętu czy odpowiedniego pomieszczenia spacer, dodaje ekspertka.

 

Ruch po porodzie

Standardowo zaleca się powrót do intensywniejszych ćwiczeń po połogu, czyli po około 2 miesiącach po urodzenia dziecka, ale jeśli nie ma żadnych przeciwskazań, po ustąpieniu dolegliwości poporodowych można napinać mięśnie dna miednicy, aby powoli odzyskiwały swoją siłę. Odpowiednie są także lekkie ćwiczenia na macie angażujące głębokie mięśnie brzucha, nogi, pośladki i ramiona. Laktacja nie jest przeciwwskazaniem do ćwiczeń, ale warto pamiętać o tym, że zbyt intensywny trening może ją zaburzyć. Aby natomiast pobudzić proces wydzielania mleka przez gruczoły, warto wprowadzić codzienne umiarkowane ćwiczenia poprawiające ukrwienie i metabolizm, radzi trenerka i dietetyczka.

 

Ćwiczenia z noworodkiem

Gdy dziecko zaczyna już samodzielnie trzymać główkę, można zaangażować je do wspólnych ćwiczeń wykonywanych np. na macie. Ten rodzaj aktywności fizycznej zapewnia noworodkowi nie tylko atrakcję i odpowiednią stymulację, ale także jest pomocny w budowaniu więzi. Z kolei dla mamy to idealna okazja do tego, by zadbać o siebie i zyskać energię do opieki nad pociechą, zaznacza Agnieszka Bajer-Ciszewska, ekspertka marki Mama i ja.

 

W ciąży i w czasie połogu równie ważne jak ruch i zbilansowana dieta jest odpowiednie nawadnianie się – zwłaszcza jeśli przyszła mama jest aktywna fizycznie. Najodpowiedniejszym wyborem jest niskozmineralizowana i niskosodowa wodę dedykowana potrzebom kobiet ciężarnych, której czystość potwierdzają regularne analizy wyspecjalizowanych laboratoriów oraz placówek badawczych, taka jak np. Mama i ja.

 

Dr Agnieszka Bajer-Ciszewska

Trenerka fitness, specjalizująca się w pilatesie. Właścicielka studia Pilates. Doradca dietetyczny. Life Coach i inspiratorka do życia w zgodzie ze sobą. „Wszystkie moje kompetencje i działania mają na celu wsparcie ludzi w każdym wieku w tworzeniu aktywnego, zdrowego i szczęśliwego życia".

 

Woda źródlana Mama i ja

Mama i ja – to w pełni bezpieczna, niegazowana woda źródlana, wyróżniająca się niskim stopniem mineralizacji i niewielką zawartością sodu. Stanowi optymalne uzupełnienie codziennej diety kobiet w ciąży oraz mam karmiących piersią. Znakomicie nadaje się również do przygotowywania posiłków dla niemowląt i dzieci w każdym wieku.
 

Strona www: https://wodadladziecka.pl/
 

Cena:

1,5 l - 2,49 zł
0,5 l sport cap - 1,99 zł
0,35 l - 1,59 zł

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Pszczoła i przyjaciele – czyli wiosenny event w ETC Swarzędz Biuro prasowe
2024-05-15 | 12:30

Pszczoła i przyjaciele – czyli wiosenny event w ETC Swarzędz

Centrum handlowe ETC Swarzędz zaprasza wszystkie dzieci na niezapomnianą podróż do świata natury. 17 i 18 maja swarzędzkie centrum handlowe zmieni się w fascynującą krainę
Dziecko Allegro zaprasza do wzięcia udziału w specjalnym konkursie
2024-05-15 | 12:00

Allegro zaprasza do wzięcia udziału w specjalnym konkursie

Wystartował konkurs realizowany z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka — w jego ramach Allegro wspólnie ze znanymi z sieci opiekunami i rodzicami zachęca do spędzania czasu z
Dziecko Dzieci jedzą za mało produktów zbożowych, a ich najczęstszym wyborem są makarony
2024-05-14 | 09:15

Dzieci jedzą za mało produktów zbożowych, a ich najczęstszym wyborem są makarony

Większość rodziców deklaruje, że ich dzieci zjadają średnio co najmniej 4 posiłki dziennie. Wśród grup produktów spożywanych przez najmłodszych przetwory zbożowe

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Wojciech „Łozo” Łozowski: Wziąłem już udział w większości fajnych dużych formatów telewizyjnych. Dostaję też wiele paździerzowych propozycji i je staram się odrzucać

Wokalista miał już okazję uczestniczyć w takich produkcjach jak: „Taniec z gwiazdami”, „Must Be The Music. Tylko muzyka”, „Azja Express”, „Lego Masters” i „Pokonaj mnie, jeśli potrafisz”. Jak podkreśla, bardzo ceni oryginalne projekty telewizyjne, bo dzięki nim może przeżyć wyjątkowe przygody i nauczyć się czegoś nowego. Dlatego też nie wyklucza, że gdy padnie kolejna ciekawa propozycja, znów weźmie udział w podobnym projekcie.

Firma

Przedsiębiorcy chcą mieć wszystkie produkty finansowe i biznesowe na jednej platformie. W takie rozwiązania inwestują banki i firmy leasingowe

Niemal 70 proc. mikro-, małych i średnich firm chciałoby mieć zgromadzone wszystkie produkty finansowe na jednej platformie – wynika z raportu EFL  „Cyfrowa (r)ewolucja na rynku leasingu. Pod lupą”. Dodatkowo chętnie korzystaliby w jej ramach z usług ułatwiających prowadzenie biznesu, jak wsparcie księgowe, prawne, możliwość załatwienia sprawy urzędowej, rezerwacji noclegu na podróż służbową czy zakupu pakietu usług medycznych. Nad takimi hubami dla przedsiębiorców intensywnie pracują zarówno banki, jak i firmy leasingowe. Takie narzędzie udostępnili właśnie Credit Agricole i Grupa EFL.

Zdrowie

Jan Kliment i Lenka Klimentová: Po tym, jak niespodziewanie zmarł nasz przyjaciel, zrobiliśmy serię badań kontrolnych. Trzeba się badać, zanim choroba daje o sobie znać

Tancerze mają świadomość, że nawet groźna choroba przez długi czas może nie dawać żadnych objawów, dlatego też, by wykryć każdą nieprawidłowość już na wczesnym etapie, warto przeprowadzać regularne badania kontrolne. Jakiś czas temu Lenka i Jan Kliment bardzo boleśnie przeżyli nagłą śmierć swojego przyjaciela i jak zaznaczają, ta tragedia dała im wiele do myślenia. Od tego czasu diametralnie zmienili swoje podejście do profilaktyki.