Komunikaty PR

Dowiedz się, co ma wpływ na twoje zdrowie. Zielone Miasteczko w Magnolia Park

2024-04-05  |  10:45
Biuro prasowe
Kontakt
Adriana Kondratowicz
PR Expert

Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl

Zobaczymy, jakie bakterie mieszkają na naszych dłoniach oraz jak smog wpływa na płuca. Sprawdzimy, czym jest dieta planetarna oraz czy potrafimy segregować śmieci. Zielone Miasteczko zagości w Magnolia Park już jutro.

Akcja jest częścią serii wydarzeń, organizowanych w Magnolia Park we współpracy ze studentami zawodów medycznych, którzy chcą w ten sposób przybliżyć podstawową wiedzę o zdrowiu i profilaktyce, a także w lekkim stylu przekazać istotne ciekawostki.

Tym razem koncentrujemy się na wpływie środowiska na nasze zdrowie. Dziś już prawie każdy wie, że powinniśmy dbać o naszą planetę, bo wiąże się to ze zmianami klimatycznymi. Jednak dość mało osób ma świadomość, w jakim dużym stopniu nasze otoczenie oddziałuje na nasz dobrostan i samopoczucie – mówi Franciszek Kędzierski, przewodniczący Organizacji Studenckiej „Razem Możemy Więcej” na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.

W Magnolia Park będziemy mogli zobaczyć, w jaki sposób obecność smogu w powietrzu wpływa na nasze płuca. Studenci z Koła Naukowego Cytometrii Przepływowej i Badan´ Biomedycznych wykonają pomiar saturacji krwi, który jest podstawowym badaniem oceniającym pracę układu oddechowego. – Smog jest dziś jednym z najważniejszych problemów środowiska. Wdychanie zanieczyszczonego powietrza może prowadzić do uszkodzenia układu oddechowego, zmniejszenia ilości tlenu dostarczanego do krwi, czy wystąpienia chorób krążenia – wyjaśnia Franciszek Kędzierski.

Podczas poprzednich wydarzeń dużą popularnością cieszyło wykonywanie odbitek dłoni, by sprawdzić, jakie żyją na nich drobnoustroje. Studenci mikrobiologii farmaceutycznej pojawią się i tym razem – będą sprawdzać nie tylko nasze ręce, ale i drobne przedmioty, które nosimy przy sobie. – Z niektórych próbek pobranych z dłoni w czasie poprzednich akcji wyrosły nawet grzyby! Zapraszamy każdego, bo dzięki temu można poznać „małych mieszkańców” na naszym ciele. Stoisko cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, więc warto podejść tam już na początku wydarzenia – zachęca organizator.

Studenci psychiatrii podpowiedzą, jak dbać o swój dobrostan psychiczny i gdzie ewentualnie zgłosić się po pomoc. Będzie można również poznać ciekawostki na temat naturalnych olejków eterycznych oraz pyłków ros´lin zawieszonych we wdychanym powietrzu. Dowiemy się, jakie są zalety diety planetarnej i jak nie marnować jedzenia.

Studenci nie zapomnieli o najmłodszych – dla nich przygotowali tematyczne kolorowanki i grę edukacyjną. – Wykorzystamy wykonane przez nas modele kontenerów na odpady. Dzieci poprzez zabawę będą mogły nauczyć się zasad segregacji śmieci oraz oszczędzania prądu i wody – zapowiada Franciszek Kędzierski.

Akcja jest także zapowiedzią konferencji „UMW Zielona Uczelnia w Zielonym Mieście” poświęconej właśnie wpływowi środowiska na nasze życie, która odbędzie się 12 kwietnia na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Jest otwarta dla wszystkich. Wstęp jest darmowy, należy się jednak zarejestrować przez stronę: konferencje.umw.edu.pl/zielonauczelnia.

Udział w wydarzeniach Zielonego Miasteczka w Magnolia Park jest bezpłatny.

Zielone Miasteczko sobota 6 kwietnia, godz. 12:00-16:00, plac eventowy w Magnolia Park

  • Pomiar saturacji - studenci będą wykonywać pomiar saturacji krwi, podstawowe badanie oceniające pracę naszego układu oddechowego, w tym szczególnie płuc. Przedstawią wyniki badań naukowych dotyczących konsekwencji narażenia na smog dla zdrowia płuc, w tym zwiększonego ryzyka infekcji, astmy i innych schorzeń.
  • Mikrobiota i mikroorganizmy - przy stoisku Studenckiego Koła Naukowego Mikrobiologii Farmaceutycznej dowiedziemy się, czym jest mikrobiota człowieka. Studenci wykonają odbitki dłoni oraz drobnych przedmiotów, by sprawdzić, jakie żyją na nich bakterie i inne drobnoustroje.
  • Eko zabawa dla dzieci - zabawa edukacyjna sprawdzająca wiedzę z zakresu segregacji odpadków i ochrony środowiska. Dla dzieci przygotowane będą tematyczne kolorowanki.
  • Profilaktyka zaburzeń psychicznych - przy stoisku będzie można dowiedzieć się więcej o profilaktyce zaburzeń psychicznych, w tym depresji. Studenci podpowiedzą też, gdzie zgłosić się po pomoc.
  • Dietetyka - głównym tematem będzie dieta planetarna i jej związek z ochroną środowiska. Będzie można również dowiedzieć się, jak wykorzystywać resztki jedzenia.
  • Olejki eteryczne i pyłki roślin - tu będzie można poznać ciekawostki o olejkach eterycznych pochodzących z roślin. Studenci z Katedry Biologii i Biotechnologii Farmaceutycznej opowiedzą także o pyłkach roślin zawieszonych w powietrzu.
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Inauguracja Senioraliów z gwiazdą na rynku Manufaktury Biuro prasowe
2024-05-07 | 10:00

Inauguracja Senioraliów z gwiazdą na rynku Manufaktury

Tegoroczna edycja Senioraliów zbliża się wielkimi krokami. Już w sobotę, 11 maja, Prezydent Miasta Łodzi uroczyście przekaże seniorom klucz do bram miasta, a na rynku Manufaktury, w
Styl życia Poczuć się jak we Włoszech… – włoski jarmark wrócił na rynek Manufaktury
2024-05-07 | 10:00

Poczuć się jak we Włoszech… – włoski jarmark wrócił na rynek Manufaktury

Ulubione przysmaki, ciepłe uśmiechy i głośne rozmowy – włoski jarmark Fiere del Gusto&buon Gusto znów zawitał do Manufaktury. Kupcy ze słonecznej Italii rozstawili swoje
Styl życia Nie śmieć w majówkę! - apel Operacji Czysta Rzeka
2024-05-01 | 11:40

Nie śmieć w majówkę! - apel Operacji Czysta Rzeka

Majówkę chętnie spędzamy na łonie natury. Zadbajmy o to, aby podczas rekreacji na piknikach, spacerach, wycieczkach rowerowych czy kajakowych nie pozostawić po sobie śladów w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Konsument

Tanie dekoracje do domu coraz poważniejszym problemem dla środowiska. Eksperci ostrzegają przed skutkami fast homeware

Sztuczne dekoracje kwiatowe, wiosenne wianki, puchate króliki, kurczaczki wielkanocne czy plastikowe świecidełka bożonarodzeniowe – ostatnie lata to prawdziwy boom na sezonowe dekoracje do domu. Trend ten znacząco zyskał na popularności w czasie pandemii, kiedy w domach pracowaliśmy i spędzaliśmy większość wolnego czasu, a podchwyciły go sklepowe marki, które wprowadziły do oferty taki asortyment i kuszą sezonowymi promocjami na niego. Eksperci podkreślają, że o ile w dekorowaniu domu nie ma nic złego, o tyle wybieranie tanich dekoracji i zmienianie ich co kilka tygodni czy miesięcy to trend szkodliwy i dla naszych portfeli, i dla środowiska. I porównują fast homeware do szkodliwości fast fashion, czyli taniej mody w naszych szafach.

Psychologia

Beata Pawlikowska: To wszystko, czego doświadczyłam w dżungli amazońskiej, wstrząsnęło mną i pokazało mi prawdę o sobie samej. To właśnie był początek zmian w moim życiu

Pisarka preferuje podróżowanie w pojedynkę. Lubi wyjeżdżać w trudne, niedostępne rejony świata, bo takie wyprawy są także podróżą w głąb siebie. Chociażby w dżungli amazońskiej przekonała się, że decyzje, jakie podejmujemy na różnych etapach naszego życia, wynikają właśnie z naszego postrzegania samych siebie i świata. A z kolei to postrzeganie zależy od podświadomych przekonań, które są naszym wewnętrznym programem wgranym w dzieciństwie. W swojej książce zatytułowanej „Kody podświadomości” podróżniczka tłumaczy, że jeśli ktoś podświadomie wierzy na przykład w to, że nie ma prawa do szczęścia i jest gorszy od innych, to jego życiowa droga będzie właśnie wiernym odbiciem tych przekonań.