Newsy

Nowatorska metoda leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych umożliwia szybki powrót do pełnej aktywności

2013-12-17  |  07:00
Mówi:dr Adrian Rymarczyk
Funkcja:ortopeda traumatolog
Firma:Szpital Centrum ENEL-MED
  • MP4
  • Choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych, czyli osteoartroza, jest jedną z najczęstszych przyczyn ograniczenia sprawności u dorosłych Polaków. Leczenie nieoperacyjne często nie eliminuje objawów, takich jak ból i sztywność stawu, a operacja chirurgiczna wiąże się z wielomiesięczną rehabilitacją. Innowacyjny system KineSpring to minimalnie inwazyjna metoda wszczepienia implantu, który pozwala na powrót do pełnej sprawności już po kilku tygodniach.

    Szacuje się, że około 2 mln Polaków cierpi na chorobę zwyrodnieniową stawów. Zaburzenie to jest główną przyczyną ograniczenia sprawności u osób dorosłych i bardzo często dotyczy stawów kolanowych. Nieoperacyjne metody leczenia nie zapobiegają progresji choroby, a zabieg chirurgiczny wiąże się z wielomiesięczną rehabilitacją. Innowacyjny system KineSpring jest minimalnie inwazyjną techniką leczenia osteoartrozy stawów kolanowych polegającą na podskórnym wszczepieniu amortyzującego implantu, który odciąża przyśrodkową część stawu kolanowego, zmienionego zwyrodnieniowo.

    - Amortyzator pochłania część energii przechodzącej przez staw, tym samym pacjent nie odczuwa bólu w momencie, gdy uprawia sport. KineSpring zastępuje technikę osteotomii, jak również protezy połowiczej i jest przeznaczony szczególnie dla ludzi młodych, ale w średnim wieku, którzy nadal chcą być aktywni sportowo – mówi dr Adrian Rymarczyk ze Szpitala Centrum ENEL-MED agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

    Ortopeda, jako pierwszy w Polsce, wykonał operację jednoczesnego wszczepiania implantu KineSpring i rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego.

    - Połączenie tych dwóch technik spowodowało, że zmniejszamy okres rekonwalescencji pooperacyjnej, czyli przyspieszamy powrót do zdrowia i do aktywności. Rekonwalescencja po samym założeniu amortyzatora trwa kilka tygodni, natomiast po jednoczesnym wszczepieniu implantu i rekonstrukcji wiązadła krzyżowego około sześciu miesięcy – dodaje Adrian Rymarczyk.

    System KineSpring jest idealny dla osób, u których nieoperacyjne metody nie przynoszą efektu, a które boją się skomplikowanej operacji i długotrwałej rehabilitacji. Implant jest wszczepiany zewnątrzstawowo, a cały zabieg wymaga jedynie dwóch niewielkich nacięć skóry. Odciążenie stawu znacznie spowalnia niszczenie chrząstki, a także redukuje objawy bólowe i sztywność kolana. Badania wskazują, że poprawa objawów klinicznych po 17 miesiącach od wszczepienia implantów KineSpring jest porównywalna do tej uzyskanej dzięki operacji artroplastyki kolana. 

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Gwiazdy

    Joanna Kurowska: Okres świąteczny daje ludziom poczucie bezpieczeństwa i jest takim powrotem do dzieciństwa. Nie czepiam się tego, że ktoś dekoruje swój dom już w listopadzie

    Aktorka nie widzi nic złego w tym, że już w listopadzie na sklepowych półkach pojawiają się dekoracje związane z Bożym Narodzeniem. Jak zauważa, nie brakuje osób, które chętnie je wtedy kupują i dużo wcześniej przystrajają swoje mieszkania, ubierają choinki czy zakładają iluminacje. Trendy wyznaczają też gwiazdy, które już teraz dzielą się w mediach społecznościowych świątecznymi inspiracjami. Zdaniem Joanny Kurowskiej nikt nie ma prawa do krytyki kierowników sklepów, konsumentów czy znanych osób. Każdy z nich kieruje się bowiem w tej kwestii innymi pobudkami.

    Problemy społeczne

    W tym roku liczba nowych zakażeń wirusem HIV sięgnie w Polsce 2 tys. Większość z nich rozpoznawana jest na późnym etapie

    W 2023 roku na świecie żyło ok.  40 mln osób zakażonych wirusem HIV. Z powodu chorób związanych z AIDS zmarło 630 tys. – wynika z danych ONZ. W Polsce przez 10 miesięcy 2024 roku odnotowano niemal 2 tys. zakażeń. Większość przypadków jest rozpoznawana na późnym etapie zakażenia. Rzadko się testujemy, nie znamy też możliwości profilaktyki przed- i poekspozycyjnej – przypominają eksperci z okazji obchodzonego 1 grudnia Światowego Dnia Walki z AIDS.

    Media

    Dawid Kwiatkowski: Uczestnicy „Must Be the Music” starają się zaczepiać nas na korytarzach. Ja uciekam, bo przed castingiem nie chcę wchodzić w żadne relacje

    Nowy juror w programie „Must Be the Music” przyznaje, że na planie produkcji panują duże emocje. Na castingi zgłosiło się bowiem wielu utalentowanych solistów i różne zespoły muzyczne, a każdy chce wypaść jak najlepiej i przejść do kolejnego etapu. Niektórzy uczestnicy próbują w kuluarach zbliżyć się do jurorów i być może w ten sposób też coś „ugrać”, ale Dawid Kwiatkowski zaznacza, że on sam nie daje się w żaden sposób przekupić. Jest obiektywny, bezstronny i jego ocena podyktowana jest tylko tym, co widzi i słyszy ze sceny.