Mówi: | Eliza Gwiazda |
Funkcja: | prezenterka, influencerka |
Eliza Gwiazda: Bez chemii naprawdę można wysprzątać mieszkanie na błysk. Wiele rzeczy da się doczyścić na przykład sodą
Influencerka lubi, gdy w jej domu wszystko lśni, i ma swoje sprawdzone metody sprzątania bez używania chemii. Popularne składniki, które można znaleźć w każdej kuchni, takie jak soda, ocet czy kwasek cytrynowy, okazują się bowiem równie skuteczne i wydajne jak detergenty. Eliza Gwiazda zaznacza, że naturalne metody sprzątania i czyszczenia różnych powierzchni są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne dla domowników i zwierząt.
Eliza Gwiazda nie chce się przyczyniać do zanieczyszczania i degradacji środowiska, dlatego stara się stosować ekologiczne rozwiązania: segreguje śmieci, oszczędza prąd i wodę, robi przemyślane zakupy i dba o swoje otoczenie.
– Zwracam uwagę na wszystko, czym się otaczam, czyli rezygnuję z plastiku, staram się pić wodę z butelek z filtrem. Zaczynam od maleńkich kroków i po prostu zarażam tym też swoją rodzinę, swoich znajomych i idziemy właśnie w tę stronę. Stawiam też na ekologiczne sprzątanie, starannie wybieram produkty do sprzątania i wiem, że bez chemii naprawdę można sprzątnąć mieszkanie na błysk – mówi agencji Newseria Eliza Gwiazda.
Influencerka przekonała się, że wcale nie trzeba kupować kilkunastu płynów, żelów, past, proszków i innych środków czyszczących czy wybielających, by utrzymać w domu porządek. Ona sama często wykorzystuje chociażby sodę, która usuwa trudne zabrudzenia, neutralizuje nieprzyjemne zapachy i wybiela, oraz ocet, który świetnie radzi sobie z odkamienianiem, dezynfekcją i nabłyszczaniem.
– Używam zwykłych, popularnych produktów, takich jak na przykład soda, która jest naprawdę niesamowita. Dla mnie jest ona prawdziwym odkryciem, bo wszystko możemy nią doczyścić. Wystarczy ją wymieszać z wodą, zrobić jakąś pastę i różne miejsca szorować. Mam też specjalne szmatki do sprzątania – mówi.
Takie sprzątanie jest bezpieczne nie tylko dla środowiska, ale również dla zdrowia. Eliza Gwiazda zaznacza, że unika agresywnej chemii, a wraz z nią przykrych konsekwencji.
– Jesteśmy alergikami, więc staram się nie kupować tony chemii, bo zbyt dużo płynów do płukania, proszków szkodzi nam na skórę, potem lądujemy u dermatologów, oni dają kolejne maści, to się wszystko nakręca i cały czas potrzeba nam jest więcej. Musimy zminimalizować liczbę produktów, zakupów i w ogóle iść w stronę natury – mówi.
Gwiazda cieszy się, że dobre nawyki proekologiczne są wpajane dzieciom już od najmłodszych lat. W szkołach organizowane są rozmaite akcje, pikniki i kampanie, dzięki którym uczniowie zdobywają wiedzę na ten temat i angażują się w różne działania.
– Szkoły idą teraz bardzo w tę stronę, w fajny sposób o tym mówią i moje dzieci nawet mnie dokształcają. Na przykład na przyjęcie urodzinowe nie chcą już plastikowych słomek, bo mówią, że to nie jest ekologiczne. Są też różne akcje sprzątania organizowane, tylko w mojej dzielnicy, w Miasteczku Wilanów, trzy godziny zbierania i są zapełnione całe kontenery śmieci – dodaje.
Eliza Gwiazda wspiera także szóstą edycję akcji „Moda na recykling”. To ogólnopolski projekt edukacyjno-ekologiczny Europejskiej Platformy Recyklingu (ERP Polska), którego celem jest edukacja w zakresie prawidłowego postępowania z elektroodpadami i odpadami opakowaniowymi. Podczas pokazu mody we wrześniu zostaną zaprezentowane wyjątkowe recyklingowe kreacje, jakie powstały w ramach tej kampanii.
Czytaj także
- 2025-04-30: Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
- 2025-04-11: Spada udział chowu klatkowego w hodowli drobiu. Wciąż jednak 67 proc. kur trzymanych jest w klatkach
- 2025-04-24: Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania
- 2025-05-12: Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość
- 2025-05-05: Eliza Gwiazda: Polacy wyrzucają śmieci, gdzie popadnie. Za chwilę nasza planeta będzie pełna śmieci
- 2025-04-17: Eliza Gwiazda: Teraz w koszykach ze święconką jest nawet czekolada i alkohol. Ważniejszy jest przepych niż przeżywanie tego czasu w duchu świąteczno-religijnym
- 2025-04-08: Eliza Gwiazda: Polskie hotele to już nie są te sprzed 10-15 lat. Nie ma takiej zachcianki, której pięciogwiazdkowe obiekty by nie spełniły
- 2025-03-05: KE pracuje nad planem działań dla przemysłu motoryzacyjnego. Eksperci widzą dla niego przyszłość w technologiach bezemisyjnych
- 2025-03-14: Przybywa osób biorących leki dla chorych na cukrzycę, aby szybciej schudnąć. To rozwiązanie niekorzystne dla zdrowia
- 2025-02-10: Finansowanie, technologia i wola polityczna sprzyjają walce o klimat. Dołączają do niej także konsumenci
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.