Newsy

Agnieszka Dygant: Być może sukces twórców „Zimnej wojny” zainspiruje innych filmowców i jakoś mentalnie ich pootwiera

2019-01-25  |  06:31

Aktorka nie ma wątpliwości, że twórcy „Zimnej wojny”, zdobywając trzy nominacje do tegorocznych Oskarów, już odnieśli historyczny sukces. Jej zdaniem to wynik ciężkiej pracy, wielkiego zaangażowania i determinacji wielu osób. I niezależnie od tego, czy produkcja wywalczy jakąś statuetkę, czy nie, to duże znaczenia ma już sama świadomość, że polska kinematografia również może sięgać po światowe trofea. To najlepsza motywacja dla pozostałych filmowców z rodzimego podwórka.

Dzieło Pawła Pawlikowskiego już zyskało ogromne uznanie na całym świecie, o czym świadczyć mogą liczne nagrody na najbardziej prestiżowych festiwalach filmowych, w tym pięć Europejskich Nagród Filmowych oraz Złota Palma na Festiwalu w Cannes. Z kolei 22 stycznia Amerykańska Akademia Filmowa nominowała „Zimną wojnę” do Oscara w trzech kategoriach. Agnieszka Dygant wierzy, że to najlepsza motywacja do owocnej pracy dla kolejnych polskich twórców, bo jak pokazuje powyższy przykład, charyzma i dobre pomysły zostają zauważone i docenione.

–  Każdy sam pracuje na swój sukces. W tym przypadku aktorzy i reżyser zachwycili świat i to jest na pewno ich wielki sukces. Jak to się ma i czy to się przełoży na sukces polskiej kinematografii – nie wiem. Być może to zainspiruje innych filmowców, jakoś mentalnie pootwiera ich, że wszystko jest możliwe, że kiedy zrobisz dobry film, to on się może spodobać wszędzie, na wszystkich konkursach, festiwalach, również w Hollywood – mówi agencji Newseria Lifestyle Agnieszka Dygant, aktorka.

Dygant przyznaje, że nie podoba jej się stwierdzenie, że nominacje do Oscara dla „Zimnej wojny” to początek wielkiej fali sukcesów dla polskiej kinematografii. Choć oczywiście chciałaby, żeby tak było i żeby jeden sukces pociągnął za sobą kolejne.

Nie lubię uogólnień i takich określeń „to będzie wielki początek”, bo to zawsze tak niefajnie brzmi. Nie od dziś dla wielu wielkim marzeniem jest, żeby być w Los Angeles, być i tam grać. I to dzisiaj coraz częściej się dzieje – mówi Agnieszka Dygant.

Gala wręczenia Oscarów odbędzie się 24 lutego 2019 roku w Dolby Theatre w Los Angeles.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Sebastian Karpiel-Bułecka: Jurorowanie to nie jest proste zadanie, ale bardzo mnie to rajcuje. Staram się być sprawiedliwy, szczery i rzetelny

Nowy juror w programie „Must Be the Music” podkreśla, że ta rola jest dla niego niezwykłą przygodą, bo dzięki niej nie tylko może odkrywać młode talenty, ale także nieznane dotąd aspekty swojej kariery artystycznej. Ocenianie uczestników nie jest prostą sprawą, ale Sebastian Karpiel-Bułecka nie chce nikomu dawać złudnych nadziei i chwalić kogoś tylko po to, żeby nie zrobić mu przykrości. Wokalista wychodzi z założenia, że jeśli ktoś decyduje się na udział w tym programie, to musi być przygotowany na każdą ocenę, nawet tę najbardziej surową.

Prawo

Nałóg nikotynowy wśród nieletnich zaczyna się najczęściej od e-papierosów. Przyciągają ich słodkie, owocowe smaki tych produktów

Co czwarty uczeń ma za sobą inicjację nikotynową, a dla większości z nich pierwszym produktem, po jaki sięgnęli, był e-papieros. Zdecydowana większość uczniów używających nikotyny korzysta właśnie z e-papierosów, a prawie połowa nie ma problemu z ich zakupem – wskazują nowe badania przeprowadzone z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia. Eksperci podkreślają, że niebezpiecznym produktem, z uwagi na ryzyko uzależnienia behawioralnego, są także e-papierosy beznikotynowe. Trwają prace nad przepisami, które m.in. zakażą ich sprzedaży nieletnim.

Ochrona środowiska

Futra z negatywnym wpływem na środowisko na każdym etapie produkcji. Wiąże się z 400-krotnie większym zużyciem wody niż poliestru

Biznes futrzarski ma negatywny wpływ na środowisko naturalne – podkreślają eksperci Stowarzyszenia Otwarte Klatki. Hodowle powodują zatrucie wód i gleb oraz są zagrożeniem dla bioróżnorodności. Z kolei produkcja futra z norek, lisów i jenotów generuje znacznie większe niż bawełna czy poliester emisje gazów cieplarnianych, zużycie wody i zanieczyszczenie wody. 25 listopada obchodzimy Dzień bez Futra, który ma zwrócić uwagę na cierpienie zwierząt hodowanych na potrzeby przemysłu futrzarskiego oraz promować etyczne i ekologiczne wybory w modzie.