Newsy

Charytatywny kalendarz Omeny Mensah cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W pierwszym dniu zarobił ponad 100 tys. zł

2015-12-10  |  06:55
Mówi:Omenaa Mensah, prezenterka telewizyjna

Katarzyna Bujakiewicz, aktorka

Weronika Książkiewicz, aktorka

Ilona Felicjańska, modelka

  • MP4
  • Podczas premiery charytatywnego kalendarza „I… taki świat jest piękny” w trakcie aukcji udało się zebrać na rzecz Omenaa Foundation ponad 100 tys. zł. Całkowity dochód ze sprzedaży kalendarza zostanie przeznaczony na budowę szkoły dla dzieci w Ghanie. W projekt zaangażowały się popularne aktorki, modelki i topowi projektanci. 

    – Myślę, że to jest bardzo dobry wynik, że na premierze kalendarza zebraliśmy ponad 100 tys. zł, czyli kolejną naprawdę dużą część pieniędzy, które są potrzebne. Ogólnie muszę zebrać aż milion złotych. Ten rok w 65 proc. aktywności zawodowej poświęciłam fundacji i nie żałuję ani sekundy, bo daje mi to niesamowitą satysfakcję. Mam nadzieję, że w końcu uda się zbudować tę szkołę – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Omenaa Mensah, prezenterka telewizyjna.

    Prezenterka TVN założyła Omenaa Foundation dwa lata temu. Fundacja pomaga najbiedniejszym dzieciom z Ghany. Wybór nie jest przypadkowy, bo to właśnie z tego kraju pochodzi jej ojciec. Fundacja zbiera teraz fundusze na budowę szkoły przy ośrodku salezjanów „Don Bosco” w Temie. Dzieci trafiają do tej placówki prosto z ulicy, a ich historie często są tragiczne. Co prawda, znajdują tam schronienie, jednak brakuje im budynku, w którym mogłyby się bez przeszkód uczyć i czuć bezpiecznie.

    Zgromadzenie funduszy na budowę szkoły dla dzieci ulicy w Ghanie to priorytet dla prezenterki TVN-u. Jak podkreśla, liczy się każdy grosz i każdy odruch serca, a niezwykły kalendarz jest kolejną cegiełką. Dziennikarka zaprosiła do współpracy m.in. Weronikę Książkiewicz, Katarzynę Bujakiewicz i Justynę Steczkowską.

    – Wspieram Omenę, bo to jest bardzo fajny projekt, bardzo mi się spodobał. Możemy pomóc dzieciom w Afryce kształcić się, wybudować im szkołę i dać im narzędzie, które będą miały na całe życie. Jeżeli jakiemukolwiek dziecku się dzieje krzywda, to jak tylko mogę, to pomagam – mówi Katarzyna Bujakiewicz, aktorka.

    – W momencie jak Omenaa powiedziała mi, że ona już ma ziemię pod tę szkołę, to wiedziałam, że to nie jest palcem na wodzie pisane, że nie wiadomo, kiedy to będzie. Wiem, jaka to jest uparta dziewczyna, i wiem, że ona to zrobi, ona zbuduje tę szkołę, więc dlaczego nie pomóc – mówi Weronika Książkiewicz, aktorka.

    Sesja do kalendarza odbyła się w październiku w Maroku. Gwiazdy wystąpiły w strojach inspirowanych Afryką, które zostały przygotowane przez polskich projektantów. W akcję zaangażowali się Natasha Pavluchenko, duet Paprocki & Brzozowski, Tomasz Olejniczak, Łukasz Jemioł oraz projektantki Just Paul. Autorem zdjęć jest Marcin Suder. Ilona Felicjańska przyznaje, że ani chwili nie wahała się, by wesprzeć ten projekt.

    Charytatywne kalendarze Omeny Mensah można kupić online za pośrednictwem stron internetowych: Pomagam.omenaa.pl, Omenaa.pl lub Mustache.pl, a także w 160 sklepach stacjonarnych Wojas i Bartek w całej Polsce.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Teatr

    Konsument

    Tanie dekoracje do domu coraz poważniejszym problemem dla środowiska. Eksperci ostrzegają przed skutkami fast homeware

    Sztuczne dekoracje kwiatowe, wiosenne wianki, puchate króliki, kurczaczki wielkanocne czy plastikowe świecidełka bożonarodzeniowe – ostatnie lata to prawdziwy boom na sezonowe dekoracje do domu. Trend ten znacząco zyskał na popularności w czasie pandemii, kiedy w domach pracowaliśmy i spędzaliśmy większość wolnego czasu, a podchwyciły go sklepowe marki, które wprowadziły do oferty taki asortyment i kuszą sezonowymi promocjami na niego. Eksperci podkreślają, że o ile w dekorowaniu domu nie ma nic złego, o tyle wybieranie tanich dekoracji i zmienianie ich co kilka tygodni czy miesięcy to trend szkodliwy i dla naszych portfeli, i dla środowiska. I porównują fast homeware do szkodliwości fast fashion, czyli taniej mody w naszych szafach.

    Psychologia

    Beata Pawlikowska: To wszystko, czego doświadczyłam w dżungli amazońskiej, wstrząsnęło mną i pokazało mi prawdę o sobie samej. To właśnie był początek zmian w moim życiu

    Pisarka preferuje podróżowanie w pojedynkę. Lubi wyjeżdżać w trudne, niedostępne rejony świata, bo takie wyprawy są także podróżą w głąb siebie. Chociażby w dżungli amazońskiej przekonała się, że decyzje, jakie podejmujemy na różnych etapach naszego życia, wynikają właśnie z naszego postrzegania samych siebie i świata. A z kolei to postrzeganie zależy od podświadomych przekonań, które są naszym wewnętrznym programem wgranym w dzieciństwie. W swojej książce zatytułowanej „Kody podświadomości” podróżniczka tłumaczy, że jeśli ktoś podświadomie wierzy na przykład w to, że nie ma prawa do szczęścia i jest gorszy od innych, to jego życiowa droga będzie właśnie wiernym odbiciem tych przekonań.