Mówi: | dr Andrzej Ignaciuk |
Funkcja: | lekarz medycyny estetycznej |
Firma: | prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging |
Coraz więcej skarg na pseudospecjalistów wykonujących zabiegi medycyny estetycznej
Lekarze medycyny estetycznej ostrzegają, by nie poddawać się zabiegom u osób, które nie mają wystarczających kwalifikacji zawodowych. Jedna kwestia to brak doświadczenia, druga – to wykorzystywanie preparatów, które pochodzą z niewiadomych źródeł. Pseudospecjaliści często narażają także zdrowie pacjentów, posługując się sprzętem bez certyfikatów.
Do Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging zgłasza się coraz więcej pacjentów, którzy doświadczyli negatywnych skutków zabiegów wykonywanych przez osoby, które z tą gałęzią medycyny nie mają nic wspólnego.
– Medycyna estetyczna jest dziedziną stosunkowo bezpieczną, ale także tutaj są pewne rejony czy sytuacje, które powodują, że staje się mniej bezpieczna. Dzieje się tak przede wszystkim wtedy, kiedy medycynę estetyczną zaczynają ją uprawiać osoby do tego nieuprawnione – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr Andrzej Ignaciuk, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.
Dr Andrzej Ignaciuk podkreśla, że duże zainteresowanie zabiegami medycyny estetycznej, a co za tym idzie – związane z tym korzyści finansowe sprawiają, że na rynku pojawia się coraz więcej salonów proponujących takie usługi. Sam szyld i konkurencyjna oferta to jednak stanowczo za mało. Gabinet powinien być przede wszystkim prowadzony przez fachowca w tej dziedzinie.
– Nie ma specjalizacji z medycyny estetycznej, nikt jej nie uczy na studiach, więc, żeby ją dobrze uprawiać, potrzebne jest solidne przygotowanie. To jest pierwszy, istotny warunek. Nie jest ważna popularność medialna, ważne jest prawidłowe wykonywanie zabiegu i doświadczenie, które wynika z tego, że te procedury wykonuje się już wiele lat – tłumaczy dr Andrzej Ignaciuk.
Dlatego decydując się na zabieg upiększający, nie można kierować się tylko opiniami znalezionymi w sieci i niską ceną. By uchronić się przed przykrymi konsekwencjami, trzeba przede wszystkim dokładnie sprawdzić kompetencje lekarza. Ten z kolei powinien fachowo ocenić stań zdrowia pacjenta i poinformować go o możliwych działaniach niepożądanych.
– Powikłań jest coraz więcej. Na szczęście w większości przypadków są to powikłania czasowe, czyli po pewnym czasie mijają. Ale są też powikłania permanentne, zostające na zawsze – mówi dr Andrzej Ignaciuk.
Specjaliści podkreślają, że profesjonalny zabieg powinien być wykonywany w gabinecie z zachowaniem wszelkich środków czystości i bezpieczeństwa. W przypadku ingerencji w zdrowie metody chałupnicze są zbyt ryzykowne.
– Powinno to być wykonywane przy użyciu materiałów i urządzeń certyfikowanych, albo takich, które są dopuszczone do stosowania medycznego. To jest istotny element, ponieważ jest coraz więcej importowanych – zwłaszcza z Dalekiego Wschodu – urządzeń czy materiałów, które z nazwy są tylko podobne do tych, które są referencyjne. I wtedy, niestety, ryzyko wystąpienia powikłań jest znacznie większe – wyjaśnia dr Andrzej Ignaciuk.
W trakcie pierwszej wizyty w gabinecie trzeba więc pytać zarówno o kwalifikacje lekarskie, jak i o to, czy sprzęt ma odpowiedni certyfikat, a materiały pochodzą z zaufanych źródeł. Osoby, które czują się oszukane przez pseudospecjalistów i odczuwają dyskomfort po wykonanym zabiegu, mogą kierować swoje skargi do Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.
Czytaj także
- 2025-01-14: Producenci drobiu obawiają się liberalizacji handlu z Mercosurem i Ukrainą. Ostrzegają przed zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego w UE
- 2024-12-27: Dwa konkursy w Agencji Badań Medycznych w 2025 roku. Do wzięcia 275 mln zł
- 2024-12-10: Polska spółka stworzyła innowacyjny system poprawiający bezpieczeństwo pożarowe w kopalniach. Właśnie wchodzi z nim na globalny rynek
- 2024-12-12: Nowe obowiązki dla e-sklepów. Wchodzi w życie rozporządzenie o bezpieczeństwie produktów
- 2025-01-07: Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
- 2024-12-10: Europosłowie PiS: Europa traci na konkurencyjności. Potrzeba redefinicji polityki klimatycznej
- 2024-12-09: Zaangażowanie północnokoreańskich żołnierzy eskaluje konflikt w Ukrainie. Europosłowie wzywają do większej współpracy obronnej w UE
- 2024-11-18: Polscy producenci żywności obawiają się utraty unijnych rynków zbytu. Wszystko przez umowę z krajami Ameryki Południowej
- 2024-11-19: Dane satelitarne wykorzystywane w ochronie granic zewnętrznych UE. Służą do wykrywania przestępczości transgranicznej i nielegalnej migracji
- 2024-12-09: Joanna Kurowska: Lekarz w Stanach Zjednoczonych to jest ktoś, kto ma dom z basenem i jest milionerem. Medycy w Polsce muszą pracować na 13 etatów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy
Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.
Prawo
Tak zwana sztuczna twórczość coraz popularniejsza. Wyzwaniem pozostają kwestie praw autorskich
Rosnąca popularność narzędzi AI spowodowała, że powstaje coraz więcej „dzieł sztuki”, będących wytworem działania algorytmów, które potrafią m.in. tworzyć muzykę dopasowaną do preferencji i nastroju, malować obrazy, a nawet pisać poezję czy scenariusze filmowe. To rodzi szereg wyzwań dotyczących praw autorskich. Są także wątpliwości dotyczące ochrony dzieł, z których AI się uczy. Narzucanie prawnych zakazów i obostrzeń może jednak nie przynieść efektów.
Podróże
Radosław Majdan: W Grecji zaginęła mi walizka. To jest kraj lekkoduchów, wszystko odkładają na jutro, a pracę traktują drugorzędnie
Były piłkarz przyznaje, że z perspektywy uczestników program „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” to bardzo wymagające przedsięwzięcie. Dla niego ten format okazał się nie tylko testem fizycznym, ale także emocjonalnym, bo trzeba było stawić czoła zarówno rywalom, jak i własnym słabościom. Radosław Majdan zdradza też, że emocji nie brakowało już na lotnisku. Tuż po przylocie do Grecji okazało się bowiem, że jego walizka zaginęła. Na szczęście miał przy sobie kilka zapasowych ubrań.