Newsy

Julia Kamińska: Bardzo niepokoi mnie trend odwrotu od sprawdzonych szczepionek ratujących życie. Chciałabym, żeby ludzie ufali naukowcom i nie bali się

2025-04-02  |  06:16

Aktorka dba o swoje zdrowie, regularnie wykonuje badania profilaktyczne, bacznie obserwuje swój organizm i szczepi się przeciwko chorobom zakaźnym. Jak przekonuje, szczepienia osób pełnoletnich są tak samo ważne jak dzieci, niektóre choroby bowiem częściej występują u dorosłych, a dodatkowo mają cięższy przebieg i niosą ze sobą ryzyko wielu powikłań. Julia Kamińska nie rozumie więc niechęci Polaków do szczepień ochronnych. Jej zdaniem to najlepsza inwestycja w zdrowie, więc trzeba zaufać naukowcom i lekarzom.

W wywiadzie udzielonym agencji Newseria w maju ubiegłego roku Julia Kamińska deklarowała, że zamierza bardziej dbać o swoje zdrowie. Teraz zapewnia, że dotrzymała złożonej wówczas obietnicy. Na bieżąco monitoruje swój organizm, by jak najszybciej wykryć każdą nieprawidłowość.

– Badam się regularnie i wszystkich do tego zachęcam. Robię cytologię, od czasu do czasu badania krwi i jeżeli coś mnie gdzieś jakoś zaboli, to staram się może nie od razu pędzić do lekarza, ale jednak to sprawdzać. Zawsze jest lepiej wiedzieć wcześniej niż później – mówi agencji Newseria Julia Kamińska.

Zdaniem aktorki konieczna jest wszechstronna edukacja zdrowotna. Z jednej strony trzeba zachęcać Polki i Polaków do badań profilaktycznych, żeby w razie wykrycia jakiejś choroby jak najszybciej móc podjąć odpowiednie leczenie, a z drugiej – do szczepień ochronnych, które są najlepszą barierą przed groźnymi schorzeniami.

– Należy edukować społeczeństwo również w kwestii szczepionek, bo obserwuję teraz trend, który mnie bardzo, bardzo niepokoi. To jest trend odwrotu od sprawdzonych szczepionek, które od lat ratują życie. I jeżeli mogę do czegoś wykorzystać moją rolę lekarki w serialu „Szpital św. Anny”, to na pewno do tego, żeby uświadomić ludziom, jak wspaniałym wynalazkiem są szczepienia i że trzeba z tego korzystać – mówi.

Julia Kamińska zapewnia, że ona sama regularnie szczepi się przeciw chorobom zakaźnym. Jak podkreśla, one nie zniknęły i nie znikną, co więcej – będą się pojawiać nowe, czego najlepszym przykładem jest COVID-19.

– Bardzo chciałabym, żeby ludzie byli świadomi, żeby ufali naukowcom i żeby się nie bali. Jestem świeżo po szczepieniu na HPV, wszystkim to polecam i to jest jedno ryzyko raka mniej. Ostatnio słyszałam bardzo niepokojące wieści ze Stanów Zjednoczonych, że niezaszczepione dziecko zmarło na odrę, w 2025 roku, to jest przerażające. Tak że bardzo proszę, nie ryzykujmy życia dzieci, nie ryzykujmy życia swojego i ufajmy naukowcom – dodaje aktorka.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.

Medycyna

Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.