Newsy

Qczaj: Moja siostra przeszła załamanie psychiczne. Dźwigamy na swoich barkach bardzo dużo i czasami po prostu nie mamy już siły

2025-06-06  |  06:16

Trener przeżył niedawno prawdziwe chwile grozy po tym, gdy jego siostra trafiła do szpitala. Mimo że jest już dorosła, to nadal czuje się za nią odpowiedzialny, tak samo jak wtedy, kiedy opiekował się nią po wyjeździe mamy do USA. Jednocześnie Qczaj apeluje do tych, którzy zmagają się z jakimś kryzysem psychicznym, by nie wstydzili się mówić o swoich problemach i mieli odwagę prosić o pomoc. Dzięki temu można zapobiec tragedii.

– Kilka dni temu moja siostra wylądowała w szpitalu, ale na szczęście już go opuściła. Teraz czuje się lepiej, bardzo ją wspieramy – mówi agencji Newseria Qczaj.

Siostra trenera – Anita wychowuje troje swoich dzieci i córkę męża. Jak podkreśla Qczaj, w pewnym momencie wzięła na siebie za dużo różnych obowiązków i w końcu to wszystko ją przygniotło, tym bardziej że sama dźwiga także ciężar trudnego dzieciństwa.

– Nie chcę się teraz rozklejać, ale jest mi bardzo ciężko na serduszku. To jest dla mnie trudny temat, ponieważ ja moje siostry wychowywałem, zostałem z nimi, kiedy moja mama wyleciała do Ameryki i one są dla mnie jak… wiem, że z terapeutycznego punktu widzenia nie powinienem tak mówić, ale po prostu jak córki – podkreśla.

Jednocześnie Qczaj apeluje, aby nie pozostawać obojętnym na to, co się dzieje w naszym otoczeniu. Jeśli ktoś przeżywa jakieś załamanie psychiczne i potrzebuje wsparcia czy porady, to warto poświęcić mu chwilę, bo czasem wystarczy krótka rozmowa, a nawet sama obecność, by poprawić mu samopoczucie lub wskazać drogę działania. Trener zachęca też osoby, które zmagają się z trudnościami czy są w jakimś kryzysie emocjonalnym, by nie zamykały się w czterech ścianach, bo to, że problemy pojawiły się same, nie oznacza, że same miną. Często potrzebna jest fachowa pomoc specjalisty.

– Mówię o tym w kontekście dbania o swoje zdrowie psychiczne, jak ważne jest to, żebyśmy wszyscy – zarówno kobiety, jak i mężczyźni – mówili o tym, że czasami po prostu nie mamy siły. Jeśli jesteś mamą, żoną i dźwigasz na swoich barkach bardzo dużo, to odbierz telefon, powiedz, że jest ci ciężko, to jest bardzo ważne – dodaje Qczaj.

Ci, którzy nie potrafią poradzić sobie z problemami psychicznymi, mogą znaleźć pomoc, dzwoniąc na całodobową linię wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego (800 70 2222), telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (116 111) oraz Kryzysowy Telefon Zaufania (116 123).

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Dorota Szelągowska: Tęsknię za Darkiem „Stolarzem” przed kamerą. Ale mamy ze sobą kontakt i będziemy razem robić jakieś rzeczy youtube’owe

Prezenterka zaznacza, że wraz z ostatnim klapsem na planie zdjęciowym programu, który wcześniej realizowała z Darkiem „Stolarzem”, nie zakończyła się ich znajomość. Nadal utrzymują ze sobą kontakt i planują kolejne wspólne przedsięwzięcia. Dorota Szelągowska uważa, że każdy powinien maksymalnie wykorzystywać swój potencjał, dlatego nie można siedzieć bezczynnie, tylko trzeba podejmować nowe wyzwania, korzystać z dostępnych propozycji i szans. Teraz co prawda obydwoje pracują dla konkurencyjnych stacji, ale nie rywalizują ze sobą, tylko nadal się wspierają.

Prawo

Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.

Robotyka i SI

Za 90 proc. wypadków drogowych odpowiada człowiek. Rozwój autonomicznych pojazdów może to ryzyko ograniczyć

Z analiz Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS wynika, że w ok. 90 proc. wypadków drogowych decydującą rolę odgrywa czynnik ludzki. Dzięki inteligentnym pojazdom liczba wypadków może się zmniejszyć o ok. 30 proc. Stopniowe udoskonalanie czujników i algorytmów ma kluczowe znaczenia dla poprawy bezpieczeństwa na drogach. Obecnie samochody osiągają drugi i trzeci​ poziom autonomii w sześciostopniowej skali SAE.