Newsy

W kwietniu Klemens Murańka podda się operacji oka. Obecnie widzi dzięki specjalnym soczewkom

2016-01-18  |  06:50

Cierpiący na poważną chorobę oczu Klemens Murańka czeka na kolejną operację. Żona sportowca twierdzi, że długo ukrywał on swoje problemy ze wzrokiem, odkąd jednak zobaczył świat wyraźnie i w kolorze, odzyskał wolę walki. Już przed pierwszą operacją niecierpliwie wypatrywał samolotu wiozącego soczewki próbne, które miały ułatwić mu codzienne życie i treningi sportowe.

Klemens Murańka cierpi na chorobę zwaną stożkiem rogówki. Jej efektem jest znaczne upośledzenie widzenia jeszcze do niedawna skoczek widział wszystko jak przez gęstą mgłę. Twarze ludzi rozpoznawał dopiero z bardzo bliskiej odległości, a na skoczni dostrzegał tylko poszczególne punkty np. koniec progu. Długo ukrywał chorobę, obawiając się o swoją karierę sportową, nawet najbliższa rodzina nie wiedziała o jego stanie. Dwa lata temu skoczek podjął leczenie, a pierwszym etapem terapii było założenie soczewek próbnych.

– Kiedy mu je założono, patrzył przez okno i nie mógł po prostu uwierzyć, że świat ma tyle kolorów i że jest tak wyraźny. Nie chciał się pogodzić z tym, że te soczewki musi zdjąć i czekać na swoje – mówi agencji informacyjnej Newseria Agnieszka Murańka, żona sportowca.

Soczewki próbne starczą na rok, a każda z nich kosztuje blisko 1500 zł. Dla Klemensa Murańki sprowadzano je ze Stanów Zjednoczonych, nie są bowiem produkowane w Polsce. Sportowiec z trudem znosił oczekiwanie na przesyłkę, zdążył już bowiem przyzwyczaić się do patrzenia na świat w prawidłowy sposób. Nie chciał wracać do szarości i rozmazanych konturów.

 Codziennie wychodził z domu i patrzył na niebo, czy nie leci samolot do Krakowa z jego soczewkami z Kalifornii. Dla niektórych jest to śmieszne, a z drugiej strony pokazuje, jak ten człowiek był zniecierpliwiony, podziwiam go ogromnie – mówi Agnieszka Murańka.

Jeszcze do niedawna jedyną metodą leczenia stożka rogówki był przeszczep rogówki. Klemens Murańka został poddany znacznie bezpieczniejszemu i skuteczniejszemu zabiegowi z wykorzystaniem nowoczesnej technologii laserowej. Skoczek jest już po operacji jednego oka, kolejny zabieg ma zostać wykonany po zakończeniu sezonu zimowego w skokach narciarskich.

– Przed operacją musi zostać wyciągnięta soczewka korekcyjna na 10 dni, żeby oko powróciło do takiego stanu, gdzie mogą zbadać, jaka korekta jest potrzebna. Ale myślę, że na 99 proc. ta operacja zostanie przeprowadzona w kwietniu – mówi Agnieszka Murańka.

Obecnie sportowiec uczy się na nowo funkcjonować w wyraźnie widzianym otoczeniu. Oznacza to, że musi niejako nauczyć się skakać na nowo. Już osiąga pierwsze sukcesy, nie zalicza bowiem upadków na skoczni.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Gwiazdy

Agata i Tomasz Wolni: Jest w nas głęboka potrzeba dzielenia się tym, co dostaliśmy od życia. Bliskie naszemu sercu są inicjatywy wspierające rodzinę

Prezenterzy mają świadomość, że nikt i nic nie zastąpi dziecku kochających, opiekuńczych i odpowiedzialnych rodziców, ale każdy człowiek o dobrym sercu może choć trochę poprawić jego los, przywrócić mu uśmiech i dać nadzieję na lepszą przyszłość. Agata Tomaszewska-Wolna i Tomasz Wolny z podziwem patrzą na zaangażowanie osób współpracujących ze Stowarzyszeniem SOS Wioski Dziecięce, które zastępują podopiecznym mamę i tatę oraz stwarzają godne warunki do życia, nauki i rozwoju. Dziennikarze zapewniają, że oni sami również chętnie wyciągają dłonie do potrzebujących i wspierają różne akcje charytatywne. Jak zaznaczają, warto pomagać, bo najlepszym podziękowaniem jest radość na twarzach tych, którym odmienili los.

Konsument

Gabinety stomatologiczne dostosowują się do specjalnych potrzeb pacjentów. Powstają placówki przystosowane do osób otyłych, niepełnosprawnych czy cierpiących na dentofobię

Polacy wciąż w zdecydowanej większości korzystają z usług prywatnych klinik stomatologicznych i mają wobec nich coraz wyższe wymagania. Liczy się nie tylko nowoczesność i kompleksowy zakres usług, ale też to, czy gabinet stomatologiczny jest przyjazny i komfortowy. – Ważne jest też to, żeby gabinety były dostępne dla osób, które borykają się także z innymi problemami zdrowotnymi, np. z otyłością – mówi Alicja Chowaniec-Prażuch, dyrektor LUX MED Stomatologia.