Newsy

Złoto i marmur coraz chętniej wykorzystywane do produkcji ekskluzywnych mebli

2015-09-15  |  06:40

Wśród producentów luksusowych mebli coraz większą popularnością cieszą się materiały szlachetne, takie jak marmur, złoto czy uszlachetniona stal. Meble te charakteryzują się klasycznymi formami i ponadczasową elegancją. Mają pomagać w tworzeniu wnętrz pełnych ciepła, harmonii i spokoju, a więc przestrzeni sprzyjającej odpoczynkowi i wytchnieniu po ciężkim dniu.

– Po zachwycie produktami, które choć były bardzo modne i świetnie zaprojektowane, to ich formy szybko przeminęły, wracamy do klasycznych wzorów, zaczynamy myśleć o przedmiotach, które niosą ze sobą jakąś wartość, mają jakąś historię, które nie są tworzone tylko po to, żeby zapełnić rynek i półki i sprzedawać kolejne produkty, tylko po to, żeby klient, który stworzy swoje wnętrze, miał z tego satysfakcję na lata – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Wojciech Łanecki, dyrektor kreatywny marki meblowej Brahman’s Home.

Luksusowe meble mają zachwycać nie tylko pięknym designem, lecz także wyjątkową trwałością. Zapewniają to wysokiej jakości produkty użyte do ich produkcji. Są to m.in. uszlachetniona stal, skóra, szkło, metal i drewno. Coraz bardziej popularne jest także drewno orzecha amerykańskiego, niegdyś ze względu na wytrzymałość i odporność na warunki atmosferyczne wykorzystywane przez armię Stanów Zjednoczonych do produkcji broni. Wraca także moda na wykorzystanie kamienia.

– Kamień, który jest używany w naszych kolekcjach, to kamień carrara, który pochodzi z Włoch. Ma tysiącletnią historię, był używany już przez Michała Anioła do tworzenia rzeźb. Jest to materiał spotykany w pałacach i zamkach, ma wieloletnią tradycję i historię. Jest najbardziej popularnym i jednocześnie najdroższym kamieniem na świecie – mówi Wojciech Łanecki.

Twórcy nowoczesnych mebli coraz chętniej sięgają również po wysokogatunkowe kruszce, np. mosiądz, złoto lub brąz. Złoto uważane za jeden z najcenniejszych materiałów używane jest głównie do zdobienia metalowych elementów mebli. Jest to materiał klasyczny, opierający się przejściowym trendom, a zarazem niezwykle trwały, dzięki czemu meble zyskują nie tylko ponadczasową elegancję, lecz także stają się dobrą inwestycją. Nowoczesne meble nie mogą się także obyć bez szkła.

– Szkło ze stalą łączy się w bardzo naturalny sposób, ponieważ jest to materiał, który można ze sobą skleić. Używamy go również w taki sposób, że zestawiamy je ze sobą. Te powierzchnie powodują, że tworzą się różne przezroczystości, odbicia, które są bardzo interesujące we wnętrzu mówi Wojciech Łanecki.

Do produkcji nowoczesnych mebli używana jest również skóra, obrabiana ręcznie przy użyciu nowoczesnych impregnatów. W procesie tym nadawany jest jej elegancko postarzany wgląd oraz długoletnia trwałość. Meble wykonane z tych materiałów są odporne na upływ czasu oraz uszkodzenia mechaniczne, takie jak zarysowania czy przetarcia. Odznaczają się jednocześnie klasyczną, ponadczasową elegancją, która sprawdzi się w niemal każdym rodzaju wnętrz, zwłaszcza klasycznym, nowoczesnym i postindustrialnym. Są one potwierdzenie statusu materialnego właściciela i dobrą inwestycją na przyszłość.

Według raportu KPMG „Rynek dóbr luksusowych w Polsce” wartość rynku luksusowych mebli w 2014 roku wyniosła 625 mln zł.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Media

Robert El Gendy: Jestem śpiochem i przychodzę do studia w ostatniej chwili. Raz nie obudziłem się na czas i dopiero telefon z redakcji postawił mnie na nogi

Prezenter „Pytania na śniadanie” zaznacza, że lubi sobie pospać, dlatego prowadzenie porannego programu to dla niego prawdziwe wyzwanie. Musi się bowiem sporo natrudzić, by być w studiu telewizyjnym na czas. Zazwyczaj nie udaje mu się jednak obudzić wraz z dźwiękiem pierwszego budzika i zdarzyło się, że z głębokiego snu wyrwał go dopiero telefon od produkcji „Pytania na śniadanie”.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.