Newsy

Złoto i marmur coraz chętniej wykorzystywane do produkcji ekskluzywnych mebli

2015-09-15  |  06:40

Wśród producentów luksusowych mebli coraz większą popularnością cieszą się materiały szlachetne, takie jak marmur, złoto czy uszlachetniona stal. Meble te charakteryzują się klasycznymi formami i ponadczasową elegancją. Mają pomagać w tworzeniu wnętrz pełnych ciepła, harmonii i spokoju, a więc przestrzeni sprzyjającej odpoczynkowi i wytchnieniu po ciężkim dniu.

– Po zachwycie produktami, które choć były bardzo modne i świetnie zaprojektowane, to ich formy szybko przeminęły, wracamy do klasycznych wzorów, zaczynamy myśleć o przedmiotach, które niosą ze sobą jakąś wartość, mają jakąś historię, które nie są tworzone tylko po to, żeby zapełnić rynek i półki i sprzedawać kolejne produkty, tylko po to, żeby klient, który stworzy swoje wnętrze, miał z tego satysfakcję na lata – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Wojciech Łanecki, dyrektor kreatywny marki meblowej Brahman’s Home.

Luksusowe meble mają zachwycać nie tylko pięknym designem, lecz także wyjątkową trwałością. Zapewniają to wysokiej jakości produkty użyte do ich produkcji. Są to m.in. uszlachetniona stal, skóra, szkło, metal i drewno. Coraz bardziej popularne jest także drewno orzecha amerykańskiego, niegdyś ze względu na wytrzymałość i odporność na warunki atmosferyczne wykorzystywane przez armię Stanów Zjednoczonych do produkcji broni. Wraca także moda na wykorzystanie kamienia.

– Kamień, który jest używany w naszych kolekcjach, to kamień carrara, który pochodzi z Włoch. Ma tysiącletnią historię, był używany już przez Michała Anioła do tworzenia rzeźb. Jest to materiał spotykany w pałacach i zamkach, ma wieloletnią tradycję i historię. Jest najbardziej popularnym i jednocześnie najdroższym kamieniem na świecie – mówi Wojciech Łanecki.

Twórcy nowoczesnych mebli coraz chętniej sięgają również po wysokogatunkowe kruszce, np. mosiądz, złoto lub brąz. Złoto uważane za jeden z najcenniejszych materiałów używane jest głównie do zdobienia metalowych elementów mebli. Jest to materiał klasyczny, opierający się przejściowym trendom, a zarazem niezwykle trwały, dzięki czemu meble zyskują nie tylko ponadczasową elegancję, lecz także stają się dobrą inwestycją. Nowoczesne meble nie mogą się także obyć bez szkła.

– Szkło ze stalą łączy się w bardzo naturalny sposób, ponieważ jest to materiał, który można ze sobą skleić. Używamy go również w taki sposób, że zestawiamy je ze sobą. Te powierzchnie powodują, że tworzą się różne przezroczystości, odbicia, które są bardzo interesujące we wnętrzu mówi Wojciech Łanecki.

Do produkcji nowoczesnych mebli używana jest również skóra, obrabiana ręcznie przy użyciu nowoczesnych impregnatów. W procesie tym nadawany jest jej elegancko postarzany wgląd oraz długoletnia trwałość. Meble wykonane z tych materiałów są odporne na upływ czasu oraz uszkodzenia mechaniczne, takie jak zarysowania czy przetarcia. Odznaczają się jednocześnie klasyczną, ponadczasową elegancją, która sprawdzi się w niemal każdym rodzaju wnętrz, zwłaszcza klasycznym, nowoczesnym i postindustrialnym. Są one potwierdzenie statusu materialnego właściciela i dobrą inwestycją na przyszłość.

Według raportu KPMG „Rynek dóbr luksusowych w Polsce” wartość rynku luksusowych mebli w 2014 roku wyniosła 625 mln zł.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Finanse

Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania

Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.

Nowe technologie

Wiktor Dyduła: Słyszę coraz więcej utworów wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Trudno je odróżnić od kompozycji stworzonych przez ludzi

Wokalista zauważa, że nowoczesne technologie rewolucjonizują nasze życie i mają zastosowanie w różnych dziedzinach. Jeżeli natomiast chodzi o sztuczną inteligencję, to nie ma on nic przeciwko kreatywnemu jej wykorzystaniu również w branży muzycznej. Ale choć AI potrafi wygenerować już całkiem dobrze brzmiące utwory, to przecież na koncertach hologramy czy awatary nie dostarczą odbiorcom takich emocji, jakie towarzyszą występom prawdziwych artystów.