Newsy

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni ćwiczyć mięśnie Kegla. Ich prawidłowe funkcjonowanie zapewnia lepsze doznania podczas współżycia

2017-03-09  |  06:00

Osoby, które chcą mieć udany seks, powinny zadbać o prawidłowe funkcjonowanie układu krążeniowego, oddechowego i o kondycję, która pozwoli im na intensywny wysiłek. Niezwykle istotną rolę przy osiąganiu orgazmu odgrywają także mięśnie dna miednicy. Do treningu mięśni Kegla służą specjalne kulki waginalne, które składają się z dodatkowych kuleczek w środku. W momencie, kiedy są one wprawione w ruch pobudzają mięśnie dna miednicy do pracy. Te partie mięśni powinni ćwiczyć również mężczyźni.

To nie jest tak, że osoba super wygimnastykowana i elastyczna musi mieć automatycznie lepszy seks. To, co jest ważne, to kondycja, czyli ogólnie odporność na duży wysiłek, dobre funkcjonowanie układu sercowego, oddechowego – mówi agencji Newseria Lifestyle Anna Moderska, edukatorka seksualna, ekspertka marki Fun Factory.

Bardzo ważne jest także sprawne działanie mięśni dna miednicy, tych, które są odpowiedzialne u mężczyzn za erekcję, a u kobiet za intensywność doznań w czasie penetracji.

– Sprawne mięśnie lepiej się kurczą, dzięki czemu te doznania są intensywniejsze i jest to po prostu przyjemniejsze dla obu stron. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni ćwiczyć mięśnie dna miednicy, żeby ten seks był dla nich lepszy. Mężczyźni sobie nie zdają często z tego sprawy, że np. fakt, że ich erekcja jest coraz słabsza, może być spowodowany tym, że po prostu te mięśnie są niewyćwiczone – mówi Anna Moderska.

Kondycja mięśni dna miednicy ma duży wpływ na sprawność seksualną mężczyzny – wzmacnia erekcję, pozwala kontrolować wytrysk i intensyfikuje orgazm. Dlatego panowie powinni regularnie ćwiczyć mięśnie Kegla.

– Trzeba obkurczać i rozkurczać te mięśnie w każdej wolnej chwili. Mężczyźni mogą skorzystać z kulek Be Balls, które działają tak jak kulki gejszy u kobiet, tylko panowie wkładają je do odbytu. Kobiety mogą również korzystać z kulek, które powodują reakcję mięśni, naturalne obkurczanie się mięśni, czyli nie te kulki, które przytrzymujemy w pochwie, żeby nie wypadły, ale te, które grzechoczą. Wkładamy te kulki, a one ruszając się, powodują, że mięśnie dna miednicy zaczynają się obkurczać. Kurczą się i rozkurczają. Te kulki powodują, że mięśnie Kegla się wzmacniają, ale nie zaciskamy ich nerwowo – mówi Anna Moderska.

Taki trening można połączyć ze sprzątaniem czy spacerem, ważne żeby być w ruchu, bo wtedy kulki działają.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Filip Chajzer: Jestem samozwańczym królem kebaba. Miałem już ponad 700 zapytań o franczyzę i za dwa–trzy lata będzie to bardzo poważny biznes

Dziennikarz zamienił studio telewizyjne na budkę z kebabami i jak przekonuje, była to jedna z najlepszych decyzji w jego życiu zawodowym. Nie przejmuje się więc drwinami kolegi po fachu z TVN-u, za nic ma jakiekolwiek głosy krytyki i nie ogląda się na innych, tylko robi swoje. Wierzy bowiem, że ten biznes ma sens i szybko odniesie sukces w branży fast food. Filip Chajzer zdradza, że jego pomysł natychmiast odbił się szerokim echem. Po wyjątkowy przysmak do food trucka ustawiają się długie kolejki klientów i już teraz ma siedemset zapytań o franczyzę.

Zdrowie

Mikołaj Roznerski: W wieku 40 lat zrozumiałem, że powinienem regularnie się badać. Mam dziecko i chcę jak najdłużej żyć w zdrowiu

Aktor wspomina, że jakiś czas temu ani myślał o profilaktyce. Regularne badania spychał na margines, bo był przekonany, że jeśli dobrze się czuje i jest aktywny, to nie ma powodu do obaw. W końcu zrozumiał jednak, że nie tędy droga. Aby zachować dobre zdrowie, a w przypadku choroby móc błyskawicznie zareagować i rozpocząć leczenie, trzeba się badać. Teraz Mikołaj Roznerski zachęca też innych nieprzekonanych do tego, by zmienili podejście i nie zapominali o kontroli swojego organizmu.

Konsument

Polacy coraz częściej rezygnują z mięsa na rzecz roślinnych zamienników. Blisko połowa próbowała już produktów tego rodzaju

Już 24 proc. polskich konsumentów identyfikuje się jako fleksitarianie, a 6 proc. stosuje dietę roślinną – wynika z raportu ProVeg „Plant-Based Food in Poland”. Choć pod względem spożywanego mięsa wciąż plasujemy się w europejskiej czołówce, to ponad 40 proc. Polaków je go mniej niż rok wcześniej. – Potencjał rozwoju rynku roślinnych alternatyw w Polsce jest bardzo duży, zwłaszcza że rośnie świadomość o potrzebie ograniczenia mięsa – ocenia Marcin Tischner, public affairs coordinator w ProVeg.