Komunikaty PR

Choroba, która dotyka miliony. O przyczynach i skutecznym leczeniu łuszczycy

2014-09-23  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Agnieszka Skupieńska
Skupieński Marketing Sp. z o.o.

Czarnkowska 4/48
91-013 Łódź
kontakt|skupienskimarketing.pl| |kontakt|skupienskimarketing.pl
+48 507 810 462
www.skupienskimarketing.pl

Choroby skóry często są przez społeczeństwo lekceważone, traktowane jako mniej groźne i mniej istotne niż np. schorzenia układu krwionośnego czy pokarmowego. Tymczasem na leczenie niektórych z nich wydaje się na świecie co roku dziesiątki miliardów dolarów. Leczenie najpowszechniejszej z chorób dermatologicznych, czyli łuszczycy kosztuje 15 miliardów rocznie. Co więcej, choroba skóry może wywołać inne problemy zdrowotne – jak choćby depresję. Chory z widocznymi problemami skórnymi izoluje się od społeczeństwa, albo – co gorsza – społeczeństwo samo wypycha go na margines, bo boi się jego choroby, obawia się zarażenia. Dlatego tak ważne jest poznanie przyczyn i sposobów leczenia łuszczycy, która dotyka aż 3% populacji na świecie.

Rozpoznanie choroby

Czym charakteryzuje się łuszczyca? Ta choroba ma wiele odmian, ale wspólną cechą większości z nich są zmiany skórne – najczęściej (w przypadku najpowszechniejszej odmiany, łuszczycy zwyczajnej) są to wyraźnie oddzielone fragmenty skóry, które pokryte są białą łuską, są wypukłe i mają owalny kształt. Pojawiają się z największą częstotliwością na nogach, ramionach, łokciach i kolanach, a także na plecach i na głowie, nieco rzadziej na brzuchu czy na dłoniach i stopach. Cechą charakterystyczną zmian skórnych jest swędzenie, które może nasilać się np. przy niewłaściwej diecie.

Przyczyny pierwotne i wtórne

A co poza dietą może nasilać i wywoływać objawy łuszczycy? Jeden z najbardziej znanych na świecie specjalistów od łuszczycy, doktor Michael Tirant, twórca preparatów z linii Dr Michaels zajmuje się badaniem przyczyn i leczeniem łuszczycy od 30 lat. Analizując przypadki chorych z całego świata wyodrębnił dwie grupy przyczyn choroby: przyczyny pierwotne, wśród których znalazły się fenomen Koebnera (występowanie zmian skórnych w miejscach uszkodzenia naskórka), reakcje między lekami, zakażenia ogólnoustrojowe oraz stres; a także czynniki wtórne, które nie tyle wywołują chorobę, co nasilają występowanie objawów. Są to przede wszystkim niewłaściwa dieta (m.in. dużo czerwonego mięsa, brak zielonych warzyw bogatych w kwas foliowy), odwodnienie organizmu, ale także używki takie jak tytoń czy alkohol oraz stres. W sytuacjach stresowych w organizmie wzrasta poziom hormonów prozapalnych, a one z kolei sprawiają, że stan skóry się pogarsza. Ważną informacją, zarówno dla chorych, jak i dla ich otoczenia jest to, że łuszczyca nie jest chorobą zakaźną.

Leczenie: czy tylko sterydy?

Skuteczne leczenie objawów łuszczycy zależy przede wszystkim od dobrego poznania przyczyn choroby i od dopasowania leków do konkretnego przypadku. To praca zarówno dla lekarza, jak i dla pacjenta, który powinien obserwować swój organizm i zaobserwować, kiedy zmiany skórne się nasilają. W zależności od typu łuszczycy i stopnia nasilenia objawów, chorobę tę leczyć można retinoidami lub sterydami, niekiedy dobre efekty daje także terapia światłem.

Poza lekami, które dobiera dermatolog, chorzy na łuszczycę stosują także dermokosmetyki, zawierające naturalne substancje pochodzenia roślinnego. Skład tych stworzonych przez doktora Tiranta był dopracowywany przez lata i jest wynikiem badań tego australijskiego biochemika między innymi nad strukturą chemiczną sterydów. Naukowiec badał skład leków sterydowych i szukał występujących w przyrodzie substancji – olejków eterycznych, wyciągów z ziół, które mają podobną strukturę. Dzięki temu udało mu się stworzyć preparaty do stosowania na skórę, które eliminują objawy choroby nawet w 89%(badanie przeprowadzone w 2004 roku w Uniwersyteckiej Klinice Dermatologii w Wiedniu).

Jak żyć z łuszczycą?

Stała opieka dermatologa, stosowanie dermokosmetyków – to podstawa, jeśli chodzi o walkę z tą chorobą, ale czy chory na łuszczycę może zrobić coś jeszcze, by choroba nie miała negatywnego wpływu na jego życie? Doktor Tirant radzi, by zmienić swój tryb życia – przede wszystkim wyeliminować stres, który jest największym wrogiem chorych. Pomocne w tym mogą być ćwiczenia fizyczne czy relaksujące hobby, jak wędkowanie lub czytanie książek. Ograniczenie stresu i zmiana sposobu odżywiania, zrezygnowanie z używek – wszystko to nie tylko pomoże w walce z objawami łuszczycy, ale wpłynie pozytywnie na ogólny stan zdrowia chorego, a więc warto od tego zacząć leczenie.

Opracowanie: Agnieszka Skupieńska

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie IMMUSAN complex – wsparcie organizmu dziecka w walce z przeziębieniem Biuro prasowe
2019-12-10 | 01:00

IMMUSAN complex – wsparcie organizmu dziecka w walce z przeziębieniem

IMMUSAN complex to nowy syrop o smaku truskawkowym, w skład którego wchodzi pięć różnych ekstraktów roślinnych (czarny bez, pelargonia afrykańska, lipa, werbena lekarska
Zdrowie Zabiegi, które warto wykonać jesienią
2019-12-09 | 17:00

Zabiegi, które warto wykonać jesienią

Depilacja laserowa To jeden z najczęściej wybieranych zabiegów w okresie jesienno-zimowym. Najlepiej jest wykonać go właśnie teraz. Dlaczego? Niezależnie od tego, którą
Zdrowie OsteoStrong już w Polsce!
2019-12-09 | 15:30

OsteoStrong już w Polsce!

 OsteoStrong to pierwsza naturalna metoda zagęszczania kości w osteoporozie. Pozwala tez pozbyć się bólów kostno -  stawowych, wzmacnia stawy, poprawia siłę i

Więcej ważnych informacji

Komunikat

Ważne informacje dla dziennikarzy radiowych

Dziennikarze radiowi mają możliwość pobierania oryginalnego klipu dźwiękowego oraz  z lektorem w przypadku materiałów, w których ekspertami są obcokrajowcy.

Zapraszamy do kontaktu media|newseria.pl?subject=Kontakt%20dla%20medi%C3%B3w| style="background-color: rgb(255, 255, 255);"|media|newseria.pl 

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Hanna Lis: Jem coraz mniej mięsa. Ale nie ukrywam, że mam ogromną słabość do hamburgerów

Chociaż Hanna Lis nie jest wegetarianką, coraz rzadziej sięga po mięso. Dziennikarka przyznaje, że potrawą, którą lubi wyjątkowo, i z której najtrudniej jej zrezygnować, jest hamburger. Jego smak budzi w niej wspomnienie dzieciństwa, które spędziła w Szwecji. Hanna Lis uważa również, że bardzo trudno jest zastąpić hamburgera bezmięsnymi substytutami.

Gwiazdy

Olga Buława (Miss Polski 2018): Starałam się przełamywać stereotyp bycia perfekcyjną. Nie budzę się w pełnym makijażu i ze zrobionymi włosami

Tytuł Miss Polski Olga Buława zdobyła już prawie rok temu. Dzięki wygranej w konkursie udało się jej wziąć udział w wielu ciekawych projektach, a także wykazać pomocą podczas zbiórek i akcji charytatywnych. Dziewczyna przyznaje, że na początku korona wywołała w niej poczucie presji. Z perspektywy czasu uważa jednak, że nieustanne dążenie do perfekcji nie jest niczym dobrym. Twierdzi, że aby normalnie funkcjonować, należy odpuścić i po prostu być sobą.

Gwiazdy

Święty Mikołaj: Najwięcej listów pochodzi z Polski. Dzieci proszą w nich często o dobrą atmosferę w domu i szkole

W tym roku Święty Mikołaj przyjechał z dalekiej Laponii do Zabrza na zaproszenie Poczty Polskiej. Ujawnił, o co najczęściej proszą dzieci w listach, które do niego wysyłają. Okazało się, że najmłodsi bardzo często pragną po prostu miłości, spokoju czy rodzinnej atmosfery. Nie zawsze marzą o drogich ubraniach lub najnowszych zabawkach. Mikołaj dodał, że tym razem, podobnie jak w poprzednich latach, duża ilość specjalnie przygotowanych paczek dotrze do Polski, by sprawić radość wyczekującym dzieciom.

 

CES Las Vegas 2020

Gry i rozrywka

Producenci gadżetów erotycznych sięgają po sztuczną inteligencje i VR. Nowe technologie mają zwiększyć odczuwanie przyjemności

Zabawki erotyczne są coraz bardziej inteligentne. Na rynku są dostępne wibratory, które rejestrują ruchy dna miednicy i badają poziom podniecenia. Regulowane pierścienie do noszenia na prezerwatywach mierzą wydajność seksualną, wykrywają różne pozycje i liczą kalorie. Można też znaleźć urządzenia zsynchronizowane z wrażeniami VR z filmów pornograficznych. Crescendo to z kolei pierwszy na świecie wibrator sterowany za pomocą aplikacji mobilnej, który wygina się i dostosowuje do każdego kształtu ciała.