Komunikaty PR

Choroba, która dotyka miliony. O przyczynach i skutecznym leczeniu łuszczycy

2014-09-23  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Agnieszka Skupieńska
Skupieński Marketing Sp. z o.o.

Czarnkowska 4/48
91-013 Łódź
kontakt|skupienskimarketing.pl| |kontakt|skupienskimarketing.pl
+48 507 810 462
www.skupienskimarketing.pl

Choroby skóry często są przez społeczeństwo lekceważone, traktowane jako mniej groźne i mniej istotne niż np. schorzenia układu krwionośnego czy pokarmowego. Tymczasem na leczenie niektórych z nich wydaje się na świecie co roku dziesiątki miliardów dolarów. Leczenie najpowszechniejszej z chorób dermatologicznych, czyli łuszczycy kosztuje 15 miliardów rocznie. Co więcej, choroba skóry może wywołać inne problemy zdrowotne – jak choćby depresję. Chory z widocznymi problemami skórnymi izoluje się od społeczeństwa, albo – co gorsza – społeczeństwo samo wypycha go na margines, bo boi się jego choroby, obawia się zarażenia. Dlatego tak ważne jest poznanie przyczyn i sposobów leczenia łuszczycy, która dotyka aż 3% populacji na świecie.

Rozpoznanie choroby

Czym charakteryzuje się łuszczyca? Ta choroba ma wiele odmian, ale wspólną cechą większości z nich są zmiany skórne – najczęściej (w przypadku najpowszechniejszej odmiany, łuszczycy zwyczajnej) są to wyraźnie oddzielone fragmenty skóry, które pokryte są białą łuską, są wypukłe i mają owalny kształt. Pojawiają się z największą częstotliwością na nogach, ramionach, łokciach i kolanach, a także na plecach i na głowie, nieco rzadziej na brzuchu czy na dłoniach i stopach. Cechą charakterystyczną zmian skórnych jest swędzenie, które może nasilać się np. przy niewłaściwej diecie.

Przyczyny pierwotne i wtórne

A co poza dietą może nasilać i wywoływać objawy łuszczycy? Jeden z najbardziej znanych na świecie specjalistów od łuszczycy, doktor Michael Tirant, twórca preparatów z linii Dr Michaels zajmuje się badaniem przyczyn i leczeniem łuszczycy od 30 lat. Analizując przypadki chorych z całego świata wyodrębnił dwie grupy przyczyn choroby: przyczyny pierwotne, wśród których znalazły się fenomen Koebnera (występowanie zmian skórnych w miejscach uszkodzenia naskórka), reakcje między lekami, zakażenia ogólnoustrojowe oraz stres; a także czynniki wtórne, które nie tyle wywołują chorobę, co nasilają występowanie objawów. Są to przede wszystkim niewłaściwa dieta (m.in. dużo czerwonego mięsa, brak zielonych warzyw bogatych w kwas foliowy), odwodnienie organizmu, ale także używki takie jak tytoń czy alkohol oraz stres. W sytuacjach stresowych w organizmie wzrasta poziom hormonów prozapalnych, a one z kolei sprawiają, że stan skóry się pogarsza. Ważną informacją, zarówno dla chorych, jak i dla ich otoczenia jest to, że łuszczyca nie jest chorobą zakaźną.

Leczenie: czy tylko sterydy?

Skuteczne leczenie objawów łuszczycy zależy przede wszystkim od dobrego poznania przyczyn choroby i od dopasowania leków do konkretnego przypadku. To praca zarówno dla lekarza, jak i dla pacjenta, który powinien obserwować swój organizm i zaobserwować, kiedy zmiany skórne się nasilają. W zależności od typu łuszczycy i stopnia nasilenia objawów, chorobę tę leczyć można retinoidami lub sterydami, niekiedy dobre efekty daje także terapia światłem.

Poza lekami, które dobiera dermatolog, chorzy na łuszczycę stosują także dermokosmetyki, zawierające naturalne substancje pochodzenia roślinnego. Skład tych stworzonych przez doktora Tiranta był dopracowywany przez lata i jest wynikiem badań tego australijskiego biochemika między innymi nad strukturą chemiczną sterydów. Naukowiec badał skład leków sterydowych i szukał występujących w przyrodzie substancji – olejków eterycznych, wyciągów z ziół, które mają podobną strukturę. Dzięki temu udało mu się stworzyć preparaty do stosowania na skórę, które eliminują objawy choroby nawet w 89%(badanie przeprowadzone w 2004 roku w Uniwersyteckiej Klinice Dermatologii w Wiedniu).

Jak żyć z łuszczycą?

Stała opieka dermatologa, stosowanie dermokosmetyków – to podstawa, jeśli chodzi o walkę z tą chorobą, ale czy chory na łuszczycę może zrobić coś jeszcze, by choroba nie miała negatywnego wpływu na jego życie? Doktor Tirant radzi, by zmienić swój tryb życia – przede wszystkim wyeliminować stres, który jest największym wrogiem chorych. Pomocne w tym mogą być ćwiczenia fizyczne czy relaksujące hobby, jak wędkowanie lub czytanie książek. Ograniczenie stresu i zmiana sposobu odżywiania, zrezygnowanie z używek – wszystko to nie tylko pomoże w walce z objawami łuszczycy, ale wpłynie pozytywnie na ogólny stan zdrowia chorego, a więc warto od tego zacząć leczenie.

Opracowanie: Agnieszka Skupieńska

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Telefarmacja a opieka farmaceutyczna. Gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy? Biuro prasowe
2020-07-03 | 10:15

Telefarmacja a opieka farmaceutyczna. Gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy?

W sejmowej podkomisji zdrowia trwają prace nad projektem ustawy o zawodzie farmaceuty. Ważną zmianą, zapowiadaną przez decydentów, ma być wykorzystanie kompetencji farmaceuty w ramach
Zdrowie Oczyszczacz powietrza TherapyAir®iOn – certyfikowana ochrona zdrowia
2020-07-02 | 01:00

Oczyszczacz powietrza TherapyAir®iOn – certyfikowana ochrona zdrowia

30 czerwca na warszawskim Żoliborzu odbył się pokaz flagowego produktu z rodziny ZEPTER: Therapy Air®iOn. To certyfikowany oczyszczacz powietrza, który jest nie
Zdrowie Piwne SPA- weekendowe przyjemności dla ciała i ducha dostępne w stolicy
2020-06-30 | 16:00

Piwne SPA- weekendowe przyjemności dla ciała i ducha dostępne w stolicy

Zwłaszcza latem, koniec tygodnia stoi pod znakiem relaksu i zabawy. Brak możliwości spędzenia wolnych chwil na łonie natury warto zrekompensować wizytą w SPA lub wycieczką, którą

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Ewa Szabatin: Nie zaszczepiłam się na grypę i nie zaszczepię się na koronawirusa. Wierzę, że na niego nie zachoruję

Tancerka sceptycznie podchodzi do pomysłu wdrożenia szczepień ochronnych przeciwko koronawirusowi. Jej zdaniem szczepionka – w której poszukiwanie zaangażowanych jest obecnie wiele firm farmaceutycznych – może okazać się niebezpieczna. Skutki tego typu leczenia są bowiem nieznane i trudne do przewidzenia. Według Ewy Szabatin najważniejsze jest, żeby w sytuacjach kryzysowych wykazywać się zdrowym rozsądkiem i nie ufać wszystkim informacjom podawanym przez media.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Problemy społeczne

Zainteresowanie koloniami i obozami kilkukrotnie mniejsze niż rok temu. Ze zorganizowanego wypoczynku skorzysta 240 tys. dzieci

Obawa przed koronawirusem i problemy finansowe sprawiają, że rodzice masowo rezygnują z wysyłania dzieci na kolonie i obozy. – Jeszcze w marcu mieliśmy sprzedanych w branży 40–50 proc. miejsc. Teraz, jeżeli osiągniemy sprzedaż na poziomie 20 proc. tego co w ubiegłym roku, będzie to można uznać za sukces – ocenia Krzysztof Maziński z Biura Usług Turystycznych BUT, przedstawiciel Polskiej Izby Turystyki Młodzieżowej. Z szacunków MEN wynika, że w 2019 roku ze zorganizowanego wypoczynku skorzystało 1,3 mln uczniów, w tym roku będzie to zaledwie 240 tys.

Sport

Polacy tłumnie ruszyli w góry. W wakacje liczba turystów może być rekordowa

Z roku na rok polskie góry cieszą się coraz większym zainteresowaniem turystów. Tatrzańskimi szlakami podczas ubiegłorocznych wakacji wędrowało blisko 1,7 mln osób – wynika z danych Tatrzańskiego Parku Narodowego. Branża turystyczna spodziewa się, że w wakacje 2020 padnie nowy rekord. Do pieszych wycieczek po górach należy się jednak odpowiednio przygotować. Joanna Stępińska, przewodniczka tatrzańska i ambasadorka kampanii edukacyjnej Trzeźwo Myślę, podpowiada, jak to zrobić. Tłumaczy też, dlaczego w górach najważniejsze jest zachowanie rozwagi i uważności.