Komunikaty PR

Fachowiec musi dbać o ergonomię. Narzędzia pomagają

2018-11-14  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
Adriana Kondratowicz
PR Expert

Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl

Operowanie wkrętakiem, kluczem oczkowym czy kombinerkami po kilka godzin codziennie oznacza duży wysiłek i spore ryzyko. Jakie? Potencjalnych kłopotów jest kilka:

 1. Uszczerbek na zdrowiu: otarcia, pęcherze, odciski, dokuczliwy ból stawów (tzw. łokieć tenisisty) i mięśni.
 2. Uszkodzenie materiałów, którymi się zajmujemy.
 3. Fizyczne „zmęczenie” i – co za tym idzie – zniszczenie narzędzia.
 4. Wydłużenie czasu pracy (nieodpowiednio dobranym wkrętakiem czy kombinerkami niewygodnie jest się posługiwać).
 5. Wraz ze znużeniem związanym z używaniem niewygodnych narzędzi rośnie prawdopodobieństwo wypadku przy pracy.

Warto więc korzystać z narzędzi, które zostały zaprojektowane i wykonane tak, by wszystkie te niedogodności zminimalizować.

 

Chwyć to pewnie

Ergonomicznie zaprojektowany uchwyt narzędzia to co najmniej połowa sukcesu. Ale co to właściwie oznacza? Oto kilka cech:

 • Musi umożliwiać wykonanie zadania z użyciem jak najmniejszej siły, a więc powinien być odpowiednio wyprofilowany.
 • Nie może się ślizgać w dłoni (ma być odporny na pot, wodę, olej – z tym wiąże się praca np. montera czy mechanika samochodowego).
 • Powinien mieć odpowiednie wymiary (grubość i długość), co zapewnia odpowiednią kontrolę nad narzędziem. Dzięki temu unikniemy otarć czy powstawania odcisków.
 • Musi pozwalać na pracę z nadgarstkiem w pozycji neutralnej (dzięki temu unikniemy przykrych kontuzji).

Przykładem takich ergonomicznych rozwiązań są, jak mówi Michał Ostrowski, menadżer produktu w Lange Łukaszuk, chociażby wkrętaki niemieckiej firmy Felo. – Te ze znakomitej serii 400 dysponują doskonałą, trójskładnikową  rękojeścią, która (jako jedyna na świecie)  sama dopasowuje się do kształtu dłoni użytkownika – wyjaśnia. – To zapewnia niezrównaną wygodę i – co ważniejsze – pozwala przenosić maksymalny moment obrotowy, a więc dokręcać śruby mocniej, nie męcząc przy tym mięśni i stawów ręki – mówi.

 

Nie tylko klucze i wkrętaki mogą być wygodne. Jak dodaje ekspert, równie przyjazne pod względem ergonomii są kombinerki, szczypce czy obcinaczki NWS. Dzięki specjalnym materiałom, z których jest wykonana ich rękojeść, doskonale spisują się, gdy potrzebne jest sprawne chwytanie, cięcie, zginanie czy odizolowanie rozmaitych przedmiotów. Te z linii CombiMax pozwalają też odkręcać i dokręcać popularne śruby od M8 do M10. To oznacza możliwość zdrowszej pracy dla fachowców wielu specjalności.

 

Precyzja i wytrzymałość

Niemniej ważnym elementem jest część robocza narzędzia. Wykonana starannie z odpowiednich materiałów zminimalizuje uciążliwości związane z koniecznością wykonania tysięcy podobnych, powtarzalnych czynności: dokręcania, cięcia, wyginania.

Szalenie ważną sprawą jest stal, z której został wykonany taki element – podkreśla Michał Ostrowski. – Dlatego wkrętaki Felo są robione z najwyższej pod względem jakości stali chromowo-molibdenowo-wanadowej. Również ta użyta do wytworzenia kombinerek czy szczypiec NWS jest znakomita. Dzięki temu producent daje 5 lat gwarancji na swoje produkty. Z kolei klucze imbusowe amerykańskiej firmy Bondhus są zrobione ze stali Protanium®
i pokryte specjalną
warstwą ProGuard™, która sprawia, że są trwalsze
 i odporniejsze na rdzę oraz destrukcyjne działanie chemikaliów
– dodaje.

 

Do tego zestawienia dodaje jeszcze specjalistyczne zestawy kluczy niemieckiej firmy Proxxon, które – jak podkreśla – są robione zgodnie z wyśrubowanymi normami DIN 3110 oraz ISO 3318 i starannie kontrolowane przed wysłaniem do klienta. To pozwala dawać na nie aż 10-letnią gwarancję na wady materiałowe.

 

Wszystko leży na miejscu, nie trzeba szukać

Lepiej zapobiegać niż leczyć – mawiają lekarze. Ta zasada dotyczy też wszystkich, którzy zawodowo posługują się narzędziami ręcznymi – lepiej mieć je zawsze poukładane, niż nieustannie tracić czas na ich szukanie. Dlatego rzeczą, która najbardziej irytuje np. mechaników samochodowych, jest chaotyczne odkładanie narzędzi w ich warsztacie. To – jak podkreślają specjaliści od bezpieczeństwa pracy – uzasadnione zachowanie:

 • Nie tracimy czasu na szukanie odpowiedniego narzędzia.
 • Nie ma pokusy użycia „czegoś w zamian”, co może oznaczać prostą drogę do wypadku w pracy.
 • Minimalizujemy ryzyko uszkodzenia materiałów, którymi się zajmujemy.

Właśnie dlatego narzędzia, np. zestawy Proxxon, są umieszczane w wygodnych, poręcznych pojemnikach: wszystko jest na swoim miejscu, łatwo z tego korzystać, łatwo też zebrać i przenieść się w inne miejsce – mówi Michał Ostrowski. – Innym ergonomicznym rozwiązaniem jest korzystanie z przemyślanych stołów warsztatowych, na przykład Wolfcraft: każde narzędzie znajdzie tam swoje miejsce, stół łatwo utrzymać w porządku, przestawić go w inne miejsce, a na dodatek jest solidny i trwały. Świadczy o tym też gwarancja na 10 lat – dodaje.

 

Czy się opłaca?

Owszem kombinerki, specjalistyczne wkrętaki czy klucze wykonane zgodnie z zasadami, o których tu mowa, są zwykle droższe od tych prostych, budżetowych. Ale tak naprawdę oznaczają… oszczędność. Jak to możliwe?

 

To proste: takie narzędzie umożliwiają pracę o wiele wydajniejszą niż te budżetowe. Poza tym odpowiednio użytkowane posłużą nam kilka razy dłużej niż ich najtańsze zamienniki. Podczas gdy z takich najwyższej jakości będziemy korzystać nawet kilka lat, te najtańsze trzeba wymienić kilka razy. Rachunek jest naprawdę prosty – nie ma wątpliwości Michał Ostrowski.

 

Każdy mięsień i staw mechanika czy montera, który ma do czynienia z dokręcaniem, wyginaniem czy cięciem wykonywanym tysiące razy pod rząd jest tego samego zdania.

 

Lange Łukaszuk jest wyłącznym przedstawicielem w Polsce 20 wiodących światowych marek w branżach: elektronarzędziowej, narzędziowej, elektrotechnicznej i oświetleniowej. Jako pierwszy wprowadził do Polski szereg renomowanych producentów, jak Steinel, Panasonic, Starmix, Collomix, Proxxon czy Wolfcraft. Od 30 lat strategia rozwoju polega na rozbudowie oferty o produkty tylko wysokiej klasy. Lange Łukaszuk wprowadza na polski rynek również rozwiązania innowacyjne i przyszłościowe technologie w różnych kategoriach produktowych. Jest pionierem w dziedzinach m.in. opalarek oraz pistoletów klejowych. Firma działa na terenie całego kraju, zaopatrując blisko 30 punktów partnerskich oraz ponad 1000 sklepów specjalistycznych i marketów budowlanych. Dla wielu grup asortymentowych jest wiodącym dystrybutorem na polskim rynku narzędziowym.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Mężczyzna Lifestylowy prezenty dla niego Biuro prasowe
2021-12-22 | 01:00

Lifestylowy prezenty dla niego

Święta Bożego Narodzenia już za kilka dni. Tym samym coraz mniej czasu zostaje na poszukiwanie idealnych prezentów. Nie od dziś wiadomo, że największym wyzwaniem jest dopasowanie
Mężczyzna Movember Polska 2021 - krakowska odsłona w Galerii Bronowice
2021-11-05 | 11:08

Movember Polska 2021 - krakowska odsłona w Galerii Bronowice

Ruszyła coroczna kampania prozdrowotna Movember Polska. W ramach akcji już w sobotę 6 listopada w Galerii Bronowice zorganizowane zostaną bezpłatne badania profilaktyczne dla mężczyzn.
Mężczyzna Wyzwania OneBlade First Shave dla graczy
2021-11-04 | 16:54

Wyzwania OneBlade First Shave dla graczy

Philips One Blade First Shave to nowa, elektryczna maszynka do golenia przeznaczona dla nastolatków, którzy golą się po raz pierwszy. Marka zdecydowała się na kampanię

Więcej ważnych informacji

Media

Monika Richardson: Prawdziwi dziennikarze są już dzisiaj rzadkością. Często nie umieją pisać, to zawód wymierający

Byli dziennikarze i prezenterzy po odejściu z zawodu często próbują swoich sił w agencjach PR. Monika Richardson podkreśla, że w jej przypadku nie był to wybór, tylko konieczność. Kiedyś była gwiazdą Telewizji Polskiej, dziś jako specjalistka public relations realizuje projekty biznesowe, walczy o klientów i wie, że jest to bardzo trudny kawałek chleba. Prezenterka z żalem zauważa też, że na rynku jest coraz mniej dziennikarzy z prawdziwego zdarzenia, dla których ważna jest misja, którzy potrafią posługiwać się słowem i zachowywać obiektywizm.

Problemy społeczne

Pandemia przyspieszyła rozwój rynku prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Coraz częściej Polacy są skłonni płacić za nie z własnej kieszeni

Po III kwartale 2021 roku wartość składki przypisanej brutto na prywatne ubezpieczenia zdrowotne przekroczyła 760 mln zł. To nieduży wydatek w porównaniu z kosztem usług medycznych opłacanych prywatnie przez pacjentów, który w 2020 roku wyniósł 44 mld zł. Liczba Polaków korzystających z prywatnych pakietów medycznych zwiększyła się o 17 proc. rok do roku, do czego wydatnie przyczyniła się także pandemia. Zdrowie już wcześniej było jednym z głównych obszarów trosk polskich respondentów, a w ubiegłym roku udział osób, dla których przedmiotem największej obawy jest brak dostępu do usług medycznych, wzrósł o 5 pkt proc. i przekroczył 70 proc.

Żywienie

Health coach: Często poczucie głodu wywołują stres i emocje. Aby rozpoznać prawdziwy głód, trzeba się wsłuchać w potrzeby swojego organizmu

Najczęściej mówi się o dwóch rodzajach głodu – fizjologicznym i emocjonalnym. By sięgnąć po jedzenie i dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych, trzeba więc wsłuchać się w jego potrzeby. Musimy się zastanowić, kiedy jedliśmy ostatni posiłek, czy był wystarczająco zbilansowany i czy nie jesteśmy właśnie w jakiejś sytuacji stresowej, która może być mylnym sygnałem. Wszelkie decyzje żywieniowe powinny więc być podejmowane z rozwagą.