Solar Impulse 2 - lot dookoła świata zostanie wznowiony w kwietniu
Ze względu na poważne uszkodzenia słonecznego samolotu, drużyna Solar Impulse 2 musiała zakończyć na Hawajach swoją epicką podróż dookoła świata. Po dłuższej przerwie pomyślnie zainstalowano nowe baterie, a pierwsze loty prowadzone przez pilota testowego zakończyły się powodzeniem. Seria lotów próbnych będzie kontynuowana w celu potwierdzenia, że zarówno samolot, jak i piloci są gotowi do wznowienia misji. Pierwsza możliwa próba ponownego startu Solar Impulse 2 z Hawajów w kierunku Stanów Zjednoczonych została zaplanowana na 15 kwietnia 2016.
Centrum Kontroli Misji (MCC)
Punkt kontrolny w Monako został ponownie postawiony w tryb pełnej gotowości. MCC jest kluczowym ogniwem, zapewniającym powodzenie lotu dookoła świata. To właśnie tam podejmowane są decyzje o starcie oraz ustalane satrasy dla każdego etapu misji. Martin Pfister z firmy Schindler – głównego partnera misji, ponownie będzie wspierał Solar Impulse jako główny inżynier elektryk.
Ustalanie trasy
Na podstawie doświadczeń zdobytych podczas pierwszych lotów aż do Hawajów, drużyna Solar Impulse zdecydowała nie ustalać z wyprzedzeniem proszę o inne słowo planu całej trasy, aby pozostawić ją elastyczną i otwartą na zmiany, tak daleko jak to możliwe. Ma to służyć jak najlepszemu dostosowaniu kierunków lotu do panujących warunków atmosferycznych.
Ostateczny termin lotu oraz trasa może zostać potwierdzona maksymalnie z 24-godzinnym wyprzedzeniem.
Miejsca docelowe
Ze względu na nie ustaloną z góry trasę lotu, współrzędne lądowania samolotu będą komunikowane z krótkim wyprzedzeniem. Niemniej jednak, wszystkie możliwe miejsca docelowe pozostają w kontakcie z ekipą, a dla każdego z nich zostanie opracowany indywidualny plan lądowania.
Wyjątkiem jest Nowy Jork, gdzie miejsce lądowania jest potwierdzone, a także Abu Dhabi, gdzie zakończy się misja Solar Impulse.
Old Perth – drugie życie wskrzeszonej marki
Nagłe uderzenie zimy a sprzedaż sprzętu sportowego na Allegro Lokalnie

Live Motion Games w lutym przeprowadzi publiczną emisję akcji
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Alicja Węgorzewska: W tym roku Warszawska Opera Kameralna świętuje swoje 60-lecie. Wierzę, że artyści będą mogli wrócić na scenę i wszystkie projekty dojdą do skutku
W związku z jubileuszem 60-lecia Warszawskiej Opery Kameralnej Alicja Węgorzewska zaplanowała wiele ważnych projektów. Wśród nich premierę opery „Kastor i Polluks” w reżyserii Dedy Cristiny Colonny. To wydarzenie miało się odbyć w marcu 2020 roku, ale pandemia koronawirusa pokrzyżowała te plany. Twórcy mają jednak nadzieję, że teraz wszystko odbędzie się już bez przeszkód. Z kolei w Basenie Artystycznym poza uroczystą galą będzie można zobaczyć premierę dramatu „Kwartet” Ronalda Harwooda. Śpiewaczka nie ukrywa, że jej największym marzeniem jest powrót na scenę i możliwość spotkania się z dużą publicznością.
Farmacja
Komórki CAR-T: szansa dla chorych na nowotwory krwi. Rozmowy o refundacji w Polsce mają ruszyć w tym roku

Terapia CAR-T wykorzystuje własny układ odpornościowy pacjenta i zaawansowaną inżynierię genetyczną do walki z nowotworem. Potrafi całkowicie wyleczyć część chorych na ostrą białaczkę limfoblastyczną, jest też skuteczna u około połowy pacjentów chorych na chłoniaka rozlanego. Na razie stosuje się ją w określonych wskazaniach opornych lub nawrotowych nowotworów krwi, ale na całym świecie trwają badania kliniczne, które mają sprawdzić skuteczność tej metody w innych chorobach nowotworowych. Lekarze i eksperci określają ją mianem przełomu w leczeniu nowotworów. Terapie CAR-T są już zarejestrowane i refundowane w co najmniej kilkunastu krajach Europy, a w Polsce w tym roku mają ruszyć rozmowy Ministerstwa Zdrowia z firmami farmaceutycznymi dotyczące jej finansowania.
Problemy społeczne
Izolacja i niepewność pogorszyły kondycję psychiczną Polaków. Ponad 70 proc. badanych odczuwa lęk, smutek, bezsilność i inne negatywne skutki pandemii

Ponad 70 proc. Polaków zmaga się z negatywnymi skutkami pandemii, a 46 proc. odczuwa obciążenie psychiczne przynajmniej raz w tygodniu – wynika z badania „Kondycja psychiczna Polaków” przeprowadzonego przez Instytut LB Medical i SW Research. Specjaliści alarmują, że jedną z długotrwałych konsekwencji pandemii będzie pogorszenie zdrowia psychicznego Polaków, a najbardziej odczują to osoby starsze i samotne. Tym bardziej że w dobie COVID-19 mają one utrudniony dostęp do lekarzy specjalistów. – Liczba osób w potrzebie jest tak duża, że nasza społeczność może w końcu zaakceptować fakt, że pójście do psychiatry nie jest niczym złym – prognozuje psycholog Krzysztof Tokarski.