Komunikaty PR

Jak Polki i Polacy postrzegają pewność siebie – raport z badań Mental Power

2021-07-21  |  17:00
Biuro prasowe

Jak Polki i Polacy postrzegają pewność siebie – raport z badań Mental Power

Czym w ogóle jest termin pewności siebie w ujęciu psychologicznym oraz w odbiorze wśród Polek i Polaków? Odwaga, spokój, poczucie wartości, samoakceptacja oraz asertywność to najczęściej wymieniane przez respondentów cechy charakteru w Badaniu Pewności siebie Polaków, przeprowadzonym na próbie obserwujących media społecznościowe Jakuba B. Bączka oraz wśród   osób z panelu badawczego „Analityka Polska”.

 

Owiana tajemnicą pewność siebie – co to takiego?

W badaniu wzięło udział 52,4% kobiet oraz 47,6% mężczyzn. Średnia wieku wyniosła 47 lat. Połowa badanych deklarowała zamieszkanie w mieście powyżej 150 tysięcy mieszkańców. Pewność siebie to stan, w którym czujemy się dobrze sami ze sobą, znamy poczucie własnej wartości i posiadanych kompetencji, akceptujemy siebie i wierzymy we własne możliwości. Szereg tych cech bardzo ułatwia życie. Co o pewności siebie myślą respondenci? Najczęstszymi skojarzeniami z terminem pewność siebie są: odwaga (37,6%), spokój (20%), poczucie własnej wartości (16,1%), samoakceptacja (14,5%) oraz asertywność (10%). Co ciekawe, mężczyźni, zdecydowanie częściej niż kobiety, wiążą pewność siebie z poczuciem własnej wartości, samoakceptacją i wyglądem fizycznym. U kobiet zaś, pewność siebie, objawia się w postaci rozwoju osobistego, ekstrawertyzmu oraz wiedzy.

 

Samoświadomość, czyli świadomość samych siebie?

Z danych raportu wynika, że mężczyźni częściej niż kobiety znają swoją wartość, wierzą we własne możliwości oraz są bardziej wytrwali w dążeniu do celu. Kobiety zaś częściej niż mężczyźni znają swoje słabe strony, angażują się w działania na rzecz społeczności lokalnej, dbają o swoje zdrowie oraz czerpią satysfakcję z nauki. Pogłębienie samoświadomości, przez obie płcie to pierwszy krok, otwierający drogę do dalszej pracy i budowania pewności siebie. Wiedza na temat własnej osoby może obejmować lepsze poznanie swoich reakcji pragnień, ale możliwości i zasobów, jakie posiadamy do ich realizacji.

 

Znamy się tylko z widzenia, a jedno o drugim nic nie wie…

A jak jest z naszą pewnością siebie wśród osób, których nie znamy? Kobiety zdecydowanie częściej niż mężczyźni lepiej się czują w grupie osób, których nie znają (odpowiednio kobiety 85,6% do 72,5% mężczyzn). Dzieje się tak, być może dlatego, że kobiety bardziej ufają sobie samym, są pewniejsze w podejmowaniu decyzji, jednocześnie, kierując się swoimi przemyśleniami, doświadczeniami i intuicją. Kobiety są ekstrawertyczkami, a więc szybko zyskują znajomych wśród obcych ludzi, energię czerpią z możliwości pracy z ludźmi oraz z szybkiego i aktywnego tempa życia.

 

Jak spędzamy wolne chwile?

Czas wolny badani najczęściej lubią spędzać z rodziną i przyjaciółmi (odpowiednio mężczyźni 61,4%
i kobiety 52,6%). Mężczyźni zdecydowanie częściej niż kobiety lubią spędzać czas samotnie i z przyjaciółmi (odpowiednio 54,6% do 34,7% oraz 55,8% do 48,9%). Kobiety zaś, zdecydowanie częściej niż mężczyźni, lubią spędzać czas z rodziną (odpowiednio 74,5% do 50,2%). Różnica w spędzaniu wolnego czasu wynika z tego, że mężczyźni, spotykając się ze znajomymi, którzy podzielają ich pasje, lubią i zdecydowanie bardziej wolą spędzać czas w tym gronie. Kobiety z kolei, więcej czasu wolnego spędzają z rodziną, co może wynikać z tego, że od małego opiekują się młodszym rodzeństwem, pomagają przy obowiązkach domowych oraz troszczą się seniorami.

 

Kto jest bardziej pewny siebie? Mężczyzna czy kobieta?

Z przeprowadzonych badań można wywnioskować, że mężczyźni zdecydowanie częściej niż kobiety czują się pewni siebie (odpowiednio 92,1% do 78,9%). Nie da się ukryć, że mężczyźni i kobiety różnią się od siebie, nie tylko budową fizyczną, ale i uwarunkowaniami oraz strukturą psychologiczną, co wyraźnie pokazuje przeprowadzone badanie i jego wyniki. Poczucie pewności siebie, pomaga w osiąganiu sukcesów zawodowych i osobistych, w budowaniu dobrych relacji z innymi, a to przekłada się ostatecznie na czerpanie satysfakcji z prowadzonego życia. Jest naturalnym stanem zarówno kobiety, jak i mężczyzny i ma swoje korzenie w ich wnętrzu i z tego wnętrza wypływa. Zaczynając pracę nad sobą należy uświadomić sobie swoje mocne oraz słabe strony i zacząć odpowiednio nimi zarządzać. Autentyczna i pożądana pewność siebie, to nie tylko dobra znajomość samego siebie, to również umiejętność przyznania się niekiedy do błędów, gotowość podejmowania nowych, wymagających i czasami trudnych wyzwań, planowanie przyszłości zgodnie z wyznawanymi wartościami, zainteresowaniami i przekonaniami.

 

Kontakt dla mediów:

Marcin Pietraszek
Account Executive
Tel. +48 694 604 182
m.pietraszek@agencjafaceit.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Co Polacy wiedzą o programie rehabilitacji po COVID-19? Biuro prasowe
2021-07-27 | 14:00

Co Polacy wiedzą o programie rehabilitacji po COVID-19?

Przeprowadzone badania potwierdzają, że część chorych na COVID-19 nie wraca do pełnego zdrowia. Niestety około 30 proc. zakażonych, nawet po łagodnym przebiegu infekcji zmaga się z
Zdrowie Kręgosłup – jemu też należą się wakacje!
2021-07-27 | 10:33

Kręgosłup – jemu też należą się wakacje!

Gdzie i na czym spać, jakie aktywności wybierać i co zrobić, żeby sobie nie zaszkodzić – radzi specjalista neurochirurg dr Mateusz Krakowiak, Carolina Medical Center w Gdańsku.
Zdrowie Naturalne wzmocnienie podczas upałów
2021-07-27 | 10:00

Naturalne wzmocnienie podczas upałów

Wakacyjny urlop to nie tylko czas relaksu, ale także podejmowania aktywności na świeżym powietrzu. Jak wiadomo, częścią zdrowego stylu życia jest ruch, do którego zachęca dobra

Więcej ważnych informacji

Złote Spinacze 2021

Media

Mateusz Gessler: Uwielbiam pracę w telewizji i chciałbym być z nią związany jak najdłużej. Nie muszę jednak z nikim rywalizować, bo mam swój zawód i własny biznes

Znany restaurator bardzo ceni sobie to, że ktoś kiedyś dostrzegł w nim potencjał i zaprosił go do udziału w programie „MasterChef Junior”. Telewizja go bardzo wciągnęła i na planie produkcji, z którymi jest związany, daje z siebie wszystko. Podkreśla też, że przed kamerą stara się być sobą i nie próbuje się przypodobać widzom dzięki tanim sztuczkom. Za pośrednictwem mediów dzieli się z innymi swoją pasją, jaką jest gotowanie, i zachęca wszystkich do tego, by spróbowali swoich sił w kuchni.

Moda

Dorota Goldpoint: Polscy politycy coraz częściej przywiązują wagę do sposobu ubierania. Generalnie lepiej wyglądają mężczyźni niż kobiety

Zdaniem projektantki politycy coraz bardziej dbają o swój wizerunek i coraz lepiej się ubierają. Zgodnie z zasadami podstawą ich stylizacji powinien być dobrze skrojony garnitur w stonowanych kolorach, do tego odpowiednie dodatki: krawat, buty, poszetka i pasek. I choć ekstrawagancja nie jest w tym przypadku pożądana, to można wypracować własny styl, np. poprzez dodanie charakterystycznego akcentu. Projektantka zauważa, że wśród polityków zdecydowanie lepiej ubrani są mężczyźni niż kobiety.

Farmacja

Na migrenę cierpi nawet 3 mln Polaków. W Polsce żadna z dostępnych nowoczesnych metod leczenia migreny przewlekłej nie jest refundowana

Migrena często bywa mylona ze zwykłym bólem głowy, tymczasem ta choroba neurologiczna w praktyce może wyłączyć chorego z normalnego życia, a w Polsce na jej różne odmiany cierpi nawet 3 mln osób. – Sytuacja chorych na migrenę w Polsce jest bardzo trudna, ponieważ od wielu lat – odkąd w ogóle są dostępne jakiekolwiek leki dedykowane temu rodzajowi bólu – nigdy nie były refundowane – mówi prof. Jarosław Sławek, prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Z okazji przypadającego 22 lipca Światowego Dnia Mózgu lekarze apelują, aby Ministerstwo Zdrowia – biorąc pod uwagę koszty zwolnień lekarskich i absencji w pracy – włączyło do refundacji nowoczesne leki na przewlekłą migrenę. Pomogłoby to zaoszczędzić w budżecie nawet 8 mld zł rocznie.