Komunikaty PR

„Kolacja w Ciemno” zwróci uwagę na problemy osób niewidomych

2018-10-12  |  12:30
Biuro prasowe
Kontakt
Michał Zębik
Good One PR

ul. Edwarda Jelinka 38
01-646 Warszawa
michal.zebik|goodonepr.pl| |michal.zebik|goodonepr.pl
796 996 253
www.goodonepr.pl
Do pobrania 10 ( 0.09 MB )

15 października obchodzone jest międzynarodowe święto osób niewidomych i słabowidzących – „Dzień Białej Laski”. Z tej okazji w łódzkiej restauracji Farina Bianco odbędzie się specjalne wydarzenie – „Kolacja w ciemno”, która przybliży jej uczestnikom codzienne wyzwania osób z problemami wzrokowymi. Udział w kolacji potwierdzili przedstawiciele Urzędu Miasta i Kuratorium Oświaty.

Jak radzić sobie podczas posiłku, kiedy nie widać co jemy i zupełnie nie można polegać na zmyśle wzroku? To tylko jeden z problemów, z którymi na co dzień muszą się mierzyć osoby niewidome. W ich sytuację na krótką chwilę wczują się uczestnicy kolacji, która odbędzie się w całkowitej ciemności. Event ma na celu zwrócić uwagę na problemy nieznane osobom widzącym, zwiększyć empatię w stosunku do osób cierpiących na schorzenia wzrokowe, ale też nauczyć podstawowych zasad savoir-vivre'u w kontaktach z nimi.

Pomysłodawcą wydarzenia oraz jego współprowadzącym jest Andrzej Jakubowski - tyflopedagog, nauczyciel rehabilitant w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 6 mieszczącym się przy ul. Dziewanny 24 w Łodzi. Podczas „Kolacji w Ciemno” wprowadzi on uczestników w świat osób niewidomych oraz postawi przed nimi zadania, których wykonanie będzie musiało się odbyć bez udziału wzroku. Dzięki temu goście lepiej zrozumieją jak wygląda życie osoby niewidomej oraz jakie problemy pojawiają się, gdy nie można polegać na własnych oczach.

„Kolacja w Ciemno” to rozwinięcie pomysłu, który w restauracji Farina Bianco jest realizowany od kilku lat przez firmę Wyjątkowy Prezent. Mowa o „Kolacji w Ciemności” cieszącej się popularnością na całym świecie dzięki całkowicie odmiennemu podejściu do degustacji posiłków. Spożywane bez udziału wzroku nabierają one zupełnie innego wymiaru, zwłaszcza gdy panująca wokół ciemność wyostrza pozostałe zmysły, ze smakiem i zapachem na czele.

- Event organizowany w święto osób niewidomych ma nieco odmienną koncepcję – będzie to wydarzenie równie emocjonujące, ale skupione bardziej na aspekcie edukacyjnym. W trakcie przerw między kolejnymi trzema daniami pojawią się zadania dla uczestników, będzie trochę muzyki, animacji, a nawet tańca – mówi Małgorzata Dróżdż z firmy Wyjątkowy Prezent.

Projekt jest realizowany przez Centrum Kultury Młodych w ramach inicjatywy „Włącz się – Generator Twórczej Energii” i dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2018.  Celem inicjatywy jest poprawa relacji międzyludzkich mieszkańców dzielnicy Łódź – Górna. Projekt, którego pełna nazwa brzmi „Kolacja w Ciemno + Dotykamy Sztukę” jest jednym z siedmiu, które zostały wybrane do realizacji przez łódzkie Centrum Kultury Młodych.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie BRAK ZDJĘCIA
2019-07-17 | 12:00

GALERIA KATOWICKA ZAANGAŻOWANA W WAKACYJNĄ AKCJĘ KRWIODAWSTWA

Mówi się, że krew jest najpotężniejszym lekiem, jaki posiada współczesna medycyna. Każdego dnia Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach przekazuje szpitalom i klinikom z regionu śląskiego od 200 do 250
Zdrowie Optyczny minimalizm – jedna para okularów do wszystkiego – to możliwe?
2019-07-17 | 10:00

Optyczny minimalizm – jedna para okularów do wszystkiego – to możliwe?

Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, spacery w gronie rodzinnym, odpoczynek na plaży – to tylko nieliczne sytuacje podczas których korzystamy z okularów
Zdrowie PBKM umożliwia rodzinne testy w kierunku obciążeń genetycznych
2019-07-16 | 16:00

PBKM umożliwia rodzinne testy w kierunku obciążeń genetycznych

To one w dużej mierze determinują nasze skłonności – to, czy te złe, jak choroby czy słabości, ujawnią się zależy od naszych późniejszych wyborów i stylu życia.

Kalendarium

Gwiazdy

Iwona Węgrowska: Moja córka zakłada szpilki, sukienkę, maluje się, tańczy, śpiewa i po prostu jest wtedy gwiazdą. Kiedyś nagramy wspólnie piosenkę

Wokalistka podkreśla, że jej 4-letnia córka Lila jest bardzo uzdolniona muzycznie. Dziewczynka ma piękną barwę głosu, śpiewa czysto, ma poczucie rytmu i wie, jak zrobić show. Na razie tylko w domu, ale niewykluczone, że za kilka, kilkanaście lat stanie na prawdziwej scenie i porwie tłumy. Piosenkarka cieszy się, że latorośl odziedziczyła po niej talent wokalny i duży potencjał, ale jak tłumaczy, na razie jest jeszcze za wcześnie, by mówić, czy dziecko rzeczywiście pójdzie w jej ślady.

Psychologia

Małgorzata Ohme: Potrafię udzielać pierwszej pomocy. Dzięki temu czuję się bezpieczniej sama ze sobą, z moimi dziećmi i bliskimi

Małgorzata Ohme podkreśla, że umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest niezwykle ważna, bo daje nam pewność, że kiedy dojdzie do tragedii, będziemy potrafili odpowiednio zareagować i odważnie przystąpić do działania. Zdaniem psycholog dzieci już w okresie wczesnoszkolnym powinny zdobywać wiedzę w tym zakresie. Pomaga w tym miedzy innymi akcja Mali Ratownicy, gdzie najmłodsi poprzez zabawę uczą się ratowania życia i odpowiedzialności za los drugiego człowieka.

Sport

Polacy czas wolny nadal spędzają na kanapach. Brak ruchu jest czwartą przyczyną zgonów na świecie

Raz w miesiącu aktywność fizyczną podejmuje 64 proc. Polaków – wynika z badania MultiSport Index 2019. Jesteśmy nadal jednym z najmniej aktywnych społeczeństw w Unii Europejskiej. Prawie połowa z nas spędza w pozycji siedzącej ponad 5 godzin dziennie. Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia uznaje brak ruchu za czwartą przyczynę śmiertelności na świecie.

Seriale

Magdalena Boczarska: polski widz jest absolutnie gotowy na poważny serial z silnym ładunkiem emocjonalnym

Aktorka jest zaskoczona żywiołowym odbiorem serialu „Pod powierzchnią”. Jej zdaniem oznacza to, że polscy widzowie chcą oglądać ambitne seriale obyczajowe z dużym ładunkiem emocjonalnym. Nie ukrywa też, że pracując na planie tej produkcji, czuła, że nie może ona przejść niezauważona.