Robotyka i SI”, „E-sport”, „Inteligentny dom” –  nowe kategorie w serwisie agencyjnym Newseria Innowacje. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani otrzymywaniem powiadomień z tych kategorii, prosimy o dokonanie zmian po zalogowaniu się do swoich profili. 

Komunikaty PR

„Kolacja w Ciemno” zwróci uwagę na problemy osób niewidomych

2018-10-12  |  12:30
Biuro prasowe
Kontakt
Michał Zębik
Good One PR

ul. Edwarda Jelinka 38
01-646 Warszawa
michal.zebik|goodonepr.pl| |michal.zebik|goodonepr.pl
796 996 253
www.goodonepr.pl
Do pobrania 10 ( 0.09 MB )

15 października obchodzone jest międzynarodowe święto osób niewidomych i słabowidzących – „Dzień Białej Laski”. Z tej okazji w łódzkiej restauracji Farina Bianco odbędzie się specjalne wydarzenie – „Kolacja w ciemno”, która przybliży jej uczestnikom codzienne wyzwania osób z problemami wzrokowymi. Udział w kolacji potwierdzili przedstawiciele Urzędu Miasta i Kuratorium Oświaty.

Jak radzić sobie podczas posiłku, kiedy nie widać co jemy i zupełnie nie można polegać na zmyśle wzroku? To tylko jeden z problemów, z którymi na co dzień muszą się mierzyć osoby niewidome. W ich sytuację na krótką chwilę wczują się uczestnicy kolacji, która odbędzie się w całkowitej ciemności. Event ma na celu zwrócić uwagę na problemy nieznane osobom widzącym, zwiększyć empatię w stosunku do osób cierpiących na schorzenia wzrokowe, ale też nauczyć podstawowych zasad savoir-vivre'u w kontaktach z nimi.

Pomysłodawcą wydarzenia oraz jego współprowadzącym jest Andrzej Jakubowski - tyflopedagog, nauczyciel rehabilitant w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 6 mieszczącym się przy ul. Dziewanny 24 w Łodzi. Podczas „Kolacji w Ciemno” wprowadzi on uczestników w świat osób niewidomych oraz postawi przed nimi zadania, których wykonanie będzie musiało się odbyć bez udziału wzroku. Dzięki temu goście lepiej zrozumieją jak wygląda życie osoby niewidomej oraz jakie problemy pojawiają się, gdy nie można polegać na własnych oczach.

„Kolacja w Ciemno” to rozwinięcie pomysłu, który w restauracji Farina Bianco jest realizowany od kilku lat przez firmę Wyjątkowy Prezent. Mowa o „Kolacji w Ciemności” cieszącej się popularnością na całym świecie dzięki całkowicie odmiennemu podejściu do degustacji posiłków. Spożywane bez udziału wzroku nabierają one zupełnie innego wymiaru, zwłaszcza gdy panująca wokół ciemność wyostrza pozostałe zmysły, ze smakiem i zapachem na czele.

- Event organizowany w święto osób niewidomych ma nieco odmienną koncepcję – będzie to wydarzenie równie emocjonujące, ale skupione bardziej na aspekcie edukacyjnym. W trakcie przerw między kolejnymi trzema daniami pojawią się zadania dla uczestników, będzie trochę muzyki, animacji, a nawet tańca – mówi Małgorzata Dróżdż z firmy Wyjątkowy Prezent.

Projekt jest realizowany przez Centrum Kultury Młodych w ramach inicjatywy „Włącz się – Generator Twórczej Energii” i dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2018.  Celem inicjatywy jest poprawa relacji międzyludzkich mieszkańców dzielnicy Łódź – Górna. Projekt, którego pełna nazwa brzmi „Kolacja w Ciemno + Dotykamy Sztukę” jest jednym z siedmiu, które zostały wybrane do realizacji przez łódzkie Centrum Kultury Młodych.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Rotary Klub Grudziądz Centrum przed szansą pobicia Rekordu Polski Biuro prasowe
2019-08-26 | 07:00

Rotary Klub Grudziądz Centrum przed szansą pobicia Rekordu Polski

Już 10 września 2019 roku z inicjatywy Rotary Klub Grudziądz Centrum, na Błoniach Nadwiślańskich w Grudziądzu odbędzie się oficjalna próba pobicia dotychczasowego Rekordu Polski na
Zdrowie Jak wybrać zdrowego batonika?
2019-08-23 | 01:00

Jak wybrać zdrowego batonika?

Ochota na zjedzenie czegoś słodkiego pojawia się często niespodziewanie i nierzadko zaspokajamy ją biorąc pierwszy napotkany na sklepowej półce produkt, na przykład batonika.
Zdrowie WAKACYJNY BÓL ZĘBA? OTO 5 SPOSOBÓW NA UNIKNIĘCIE TEGO KOSZMARU
2019-08-22 | 11:00

WAKACYJNY BÓL ZĘBA? OTO 5 SPOSOBÓW NA UNIKNIĘCIE TEGO KOSZMARU

Planując wakacyjny wyjazd marzymy o odpoczynku od codziennych aktywności, poznaniu nowych miejsc czy realizacji ekstremalnej podróży w nieznane. Oczywiście każdy plan może ulec

Kalendarium

Media

Robert Janowski: życie nie kończy się na Woronicza. Mam co robić zawodowo

Przez miniony rok tęskniłem za telewizją  mówi prezenter. Po rozstaniu z "Jaka to melodia?" koncentrował się na karierze muzycznej i prowadzeniu audycji w radiu, brakowało mu jednak pracy przed kamerą i rozmów z ludźmi. Zapewnia jednak, że możliwości zawodowe nie kończą się na współpracy z Telewizją Polską.

Gwiazdy

Sasha Strunin: ludzie potrzebują ambitnej sztuki. Musimy edukować przede wszystkim młodych ludzi

Wokalistka nie neguje wartości kultury popularnej – sama chętnie korzysta z niezobowiązującej rozrywki w postaci popularnych seriali. Obawia się jednak, że łatwa w odbiorze kultura komercyjna zdominuje rynek sztuki, wypierając kulturę wysoką. Wokalistka wierzy jednak, że wśród publiczności istnieje, czasem nie do końca uświadamiana sobie, potrzeba obcowania ze sztuką ambitną, a zadaniem artystów jest budzenie tej potrzeby.

 

Ochrona środowiska

Nietoperze mają być lepiej chronione. W Polsce występuje 26 gatunków, ale ich populacja jest coraz mniejsza

W Polsce występuje 26 gatunków nietoperzy. 16 z nich można spotkać na terenie Nadleśnictwa Jabłonna. Dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umożliwi nadleśnictwu monitoring latających ssaków występujących na tym terenie oraz aktywną ochronę. Więcej ma być miejsc rozrodu, noclegowisk i schronień w okresach migracji. Wszystko po to, by zwiększyć wciąż malejącą populację nietoperzy. Te zwierzęta są niezastąpione w gospodarce leśnej, ale i dla ludzi – w ciągu nocy jeden nietoperz zjada nawet kilka tysięcy komarów.

Gwiazdy

Aleksandra Szwed: Nigdy nie wiem, co przyniesie jutro. Czasem są to fantastyczne rzeczy

Aktorka przyznaje, że ze względu na liczne obowiązki zawodowe wolnego czasu ma jak na lekarstwo, ale wcale nie martwi ją taka sytuacja. Realizuje jednocześnie kilka projektów, a w planach ma już kolejne. Swoich fanów zaprasza przed telewizory – bo będzie ją można oglądać w dwóch serialach oraz do kin, gdyż wkrótce odbędzie się premiera kolejnego filmu z jej udziałem. Z kolei ci, którzy doceniają jej zdolności wokalne, mogą się z nią spotkać na koncertach. Aktorka poprowadzi też nowe reality show w telewizji Polsat.