Przegląd mediów

grudzień 2015

Genetycznie zmodyfikowany łosoś dopuszczony do sprzedaży

2015-12-07  |  23:20
Przegląd mediów

Genetycznie zmodyfikowany łosoś atlantycki (Salmo salar), nazwany AquAdvantage, został zarejestrowany w 1989 r. przez firmę AquaBounty Technologies, spółkę zależną biotechnologicznej firmy Intrexon. Kilkunastoletnie badania pozwoliły na uzyskanie oczekiwanego rezultatu. Zmodyfikowany łosoś zawiera gen hormonu wzrostu największego łososia pacyficznego – czawyczy (Chinook, Oncorhynchus tshawytscha) oraz promotora genu białka warunkującego odporność na niskie temperatury – opAFP-GHc2 od węgorzycy amerykańskiej (Ocean pout, Zoarces americanus). Dzięki temu AquAdvantage rośnie przez cały rok, w przeciwieństwie do zwykłych łososi, które przyrastają jedynie w okresie wiosenno-letnim. Osiąga wielkość rynkową w ciągu 16-18 miesięcy a nie 36. Wartość odżywcza mięsa zwykłego łososia atlantyckiego i GMO jest porównywalna (w przypadku ryby GMO nawet wyższa).

Zdaniem FDA łosoś w pełni nadaje się do spożycia i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia konsumentów i środowiska naturalnego. Urząd podaje, że decyzja ta została podjęta w oparciu o dokładną analizę dowodów naukowych.

Przeciwnicy GMO obawiają się, że na łososiu się nie skończy. Jak podaje portalspożywczy.pl „W Stanach Zjednoczonych żywności modyfikowana genetycznie stanowi od 70 do 80%, podczas gdy w Unii Europejskiej nie przekracza 1%. Stany Zjednoczone są globalnym liderem upraw roślin GMO, a obecność GMO w żywności nie musi być oznaczana”.

Źródło: Journal of NutriLife, http://www.nutrilife.pl/index.php?art=189

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.

Informacje z dnia: 7 grudnia

Medium

Kalendarium

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Bezpłatne materiały wideo, audio, zdjęcia oraz artykuły

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Gwiazdy

Lider zespołu Łzy: Zawsze mi mówiono: nie zakładaj rodziny, bo osierocisz dzieci. Teraz dzięki leczeniu mogę funkcjonować jak zdrowy człowiek

W najgorszych dniach zmagałem się z krwotokami płucnymi. Płuca po prostu nie wytrzymywały, pękały tkanki w płucach i były zalewane krwią, dusiłem się nią. To było po prostu straszne – mówi Adam Konkol, lider zespołu Łzy, który od dziecka choruje na rzadką chorobę – tętnicze nadciśnienie płucne. Kardiolodzy odradzali mu założenie rodziny i przygotowywali do jednoczesnego przeszczepu serca i płuc. Ratunkiem okazało się jednak nowoczesne leczenie farmakologiczne, dzięki któremu dzisiaj muzyk prowadzi całkiem normalne życie.

Gala Złote Spinacze 2019

Psychologia

Natalia Kukulska: Jako rodzice często przenosimy nasze problemy na dzieci. One idą do szkoły z głową pełną tego, co dzieje się w domu

Ze statystyk przedstawionych przez SOS Wioski Dziecięce wynika, że aż 41 proc. dzieci w wieku szkolnym doświadczyło przemocy ze strony bliskiej osoby, a ponad milion wychowuje się w rodzinach dotkniętych problemem alkoholowym. Oznacza to, że w każdej klasie jest przynajmniej jedno skrzywdzone dziecko. Natalia Kukulska, ambasadorka Stowarzyszenia, podkreśla, że odbudowanie dziecięcego świata, który runął jak domek z kart, jest niezwykle trudne. W tych dramatycznych sytuacjach ogromne znaczenie ma wsparcie i zrozumienie – zarówno ze strony najbliższych, jak i nauczycieli i wychowawców.

Robotyka i SI

Coraz bliżej komercjalizacji polskiego robota kardiochirurgicznego. Ma być konkurencją dla robota Da Vinci

Coraz więcej procedur przeprowadzanych na salach operacyjnych może być wykonywanych z użyciem robotów chirurgicznych. Ich zaletą jest m.in. wysoka precyzja, co pozwala na stosowanie ich w najbardziej ryzykownych zabiegach. Polacy są już coraz bliżej komercjalizacji robota kardiochirurgicznego, nad którym prace trwają od dwóch dekad. Ma się on cechować dużo większą automatyzacją, niż ma to miejsce w przypadku robota Da Vinci.