Przegląd mediów

grudzień 2018

Jak czysty jest Twój smartphone?

2018-12-12  |  07:44
Przegląd mediów

„Publiczne toalety” na Twoim Smartphonie?

Czy boisz się korzystać z publicznych toalet, tak bardzo, że wzdrygasz się nawet na samą myśl, za każdym razem, kiedy musisz z nich korzystać? A czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jak czysty jest Twój smartphone? W rzeczywistości telefony komórkowe mogą być bardziej brudne niż publiczne toalety. W niedawnym badaniu przeprowadzonym w Wielkiej Brytanii ustalono, że telefony komórkowe mogą posiadać nawet do 18 razy więcej bakterii niż publiczne toalety.

Wspomniane badanie wykazało, że z 30 pobranych i przebadanych telefonów komórkowych, aż 7 z nich jest zabrudzonych bardzo dużą ilością bakterii, które powodują groźne choroby. Oczywiście, nie popadajmy w panikę i nie odkładajmy naszego smartphona do szuflady. Miejmy jednak świadomość, że w naszych rękach trzymamy „publiczne toalety” i jesteśmy narażeni na groźne bakterie.
Bakterie na telefonach komórkowych przekazujemy naszej rodzinie czy znajomym. Dotykamy ich brudnymi rękami, przechowujemy je w ciepłych i przyjaznych miejscach, co więcej podczas załatwiania naszych potrzeb w toalecie trzymamy go w naszych dłoniach. Straszne?

 

Jak brudny jest Twój smartphone?

Typowy telefon komórkowy jaki posiada większość z nas przenosi blisko 11 000 zarazków na cal kwadratowy, we wcześniej wspomnianym teście aż 5 telefonów miało ślady kału i moczu. Lekarze ostrzegają, że do 30% chorób zakaźnych przenoszonych jest z naszych dłoni na wyświetlacz telefonu. Właśnie w tym miejscu mają idealne warunki do rozwoju, co więcej mogą tam przetrwać nawet kilka dni.

Dlaczego nasze telefony są aż tak brudne?

Nasze telefony są brudne, ponieważ korzystając z niego zbieramy wszystkie możliwe zarazki z okolic ust, nosa czy uszu. Jak każdy z nas na pewno w pracy położyłeś go na biurku, w kuchni czy w łazience na pralce lub na półce, nie wspominamy o plecakach i torbach. Tego nie unikniemy, problem zaczyna się, kiedy przekazujemy telefon innym osobom. Z medycznego punktu widzenia nasz organizm przyzwyczaja się do ilości i kategorii zarazków z, którymi obcujemy codziennie. Ale kiedy używamy smarthona kogoś innego jego zarazki przechodzą na nas.

Pomimo że telefony komórkowe są siedliskiem bakterii i różnej maści zarazków, nie są szczególnie niebezpieczne dla osób dorosłych z normalnie funkcjonującym układem odpornościowym. Większość bakterii znalezionych na telefonach jest dość nieszkodliwa, z wyjątkiem gronkowca złocistego (staphylococcus aureus). Nie oznacza to jednak, że można to zlekceważyć. Należy bezwzględnie czyścić telefony komórkowe, najlepiej ściereczkami ze środkiem dezynfekującym na bazie alkoholu.


Więcej na www.branzaczystosci.pl - Największy Serwis Branży Czystości w Polsce

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.

Informacje z dnia: 12 grudnia

Gwiazdy

Paulina Młynarska: Mam ogromny problem z mową nienawiści. Codziennie trafia do mnie cała masa gróźb karalnych

Dziennikarka podkreśla, że spiralę nienawiści wobec znanych osób systematycznie nakręcają media. Publikowane przez nie artykuły bowiem często redagowane są w taki sposób, by ukazać kogoś w najgorszym świetle, a co za tym idzie – sprowokować internautów do obraźliwych komentarzy, wulgaryzmów, a nawet gróźb. Bliscy dziennikarki, jak również ona sama niejednokrotnie padali ofiarą hejterów, którzy nie powstrzymali się nawet wtedy, kiedy jej ojciec leżał ciężko chory w szpitalu.

Problemy społeczne

Ponad połowa osób z autyzmem boi się wychodzić z domu. Problemem jest brak akceptacji i nieprzystosowanie przestrzeni publicznych

Mimo że w ostatnich latach wzrosła świadomość na temat autyzmu, to osoby ze spektrum autyzmu i ich rodziny oceniają, że w społeczeństwie nadal brakuje zrozumienia. 69 proc. z nich spotkało się z dyskryminacją w miejscach publicznych. 77 proc. odczuwa stres związany z opuszczeniem domu, a dla 52 proc. jest on na tyle duży, że w ogóle unikają wychodzenia. Co dziesiąty rodzic dziecka z ASD spotkał się z bezpośrednią, słowną agresją albo groźbami – wynika z badań Fundacji JiM. Aby zwiększyć społeczną świadomość dotyczącą autyzmu, fundacja zapoczątkowała kampanię Polska na niebiesko pod hasłem „Autyzm. Wystarczy zrozumieć”. 

Zdrowie

Z kina do medycyny. Nowoczesne techniki wizualizacji rewolucjonizują chirurgię i diagnostykę

Nowoczesne wizualizacje umożliwiają tworzenie niezwykle precyzyjnego obrazu wnętrza ludzkiego ciała. Ułatwia to stawianie diagnozy oraz zwiększa precyzję wykonywania zabiegów chirurgicznych. Stanowi też istotną pomoc w nauce anatomii dla studentów medycyny. Technologia ta wykorzystuje metody stosowane przez twórców animacji filmowych.

 

Medycyna

Endoprotezy wkrótce zastąpią każdy niesprawny staw. Dzięki biomateriałom nowej generacji pomogą odbudować kości i będą stymulować organizm do lepszej pracy

Już niedługo niemal każdą zużytą część ciała będzie można wymienić. Od lat funkcjonują już endoprotezy, które z sukcesem zastępują stawy, czy kości z nowotworem. Dzięki nowym biomateriałom endoprotezy są coraz wytrzymalsze, a nowa powłoka sprawia, że lepiej współpracują z organizmem człowieka i środowiskiem. W efekcie nie trzeba będzie ich wszczepiać w ostateczności, ale będzie można reagować już przy pierwszych zmianach. Przy zwykłych złamaniach mogą zaś stymulować kości do szybszego wzrostu.