Przegląd mediów

grudzień 2018

Jak czysty jest Twój smartphone?

2018-12-12  |  07:44
Przegląd mediów

„Publiczne toalety” na Twoim Smartphonie?

Czy boisz się korzystać z publicznych toalet, tak bardzo, że wzdrygasz się nawet na samą myśl, za każdym razem, kiedy musisz z nich korzystać? A czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jak czysty jest Twój smartphone? W rzeczywistości telefony komórkowe mogą być bardziej brudne niż publiczne toalety. W niedawnym badaniu przeprowadzonym w Wielkiej Brytanii ustalono, że telefony komórkowe mogą posiadać nawet do 18 razy więcej bakterii niż publiczne toalety.

Wspomniane badanie wykazało, że z 30 pobranych i przebadanych telefonów komórkowych, aż 7 z nich jest zabrudzonych bardzo dużą ilością bakterii, które powodują groźne choroby. Oczywiście, nie popadajmy w panikę i nie odkładajmy naszego smartphona do szuflady. Miejmy jednak świadomość, że w naszych rękach trzymamy „publiczne toalety” i jesteśmy narażeni na groźne bakterie.
Bakterie na telefonach komórkowych przekazujemy naszej rodzinie czy znajomym. Dotykamy ich brudnymi rękami, przechowujemy je w ciepłych i przyjaznych miejscach, co więcej podczas załatwiania naszych potrzeb w toalecie trzymamy go w naszych dłoniach. Straszne?

 

Jak brudny jest Twój smartphone?

Typowy telefon komórkowy jaki posiada większość z nas przenosi blisko 11 000 zarazków na cal kwadratowy, we wcześniej wspomnianym teście aż 5 telefonów miało ślady kału i moczu. Lekarze ostrzegają, że do 30% chorób zakaźnych przenoszonych jest z naszych dłoni na wyświetlacz telefonu. Właśnie w tym miejscu mają idealne warunki do rozwoju, co więcej mogą tam przetrwać nawet kilka dni.

Dlaczego nasze telefony są aż tak brudne?

Nasze telefony są brudne, ponieważ korzystając z niego zbieramy wszystkie możliwe zarazki z okolic ust, nosa czy uszu. Jak każdy z nas na pewno w pracy położyłeś go na biurku, w kuchni czy w łazience na pralce lub na półce, nie wspominamy o plecakach i torbach. Tego nie unikniemy, problem zaczyna się, kiedy przekazujemy telefon innym osobom. Z medycznego punktu widzenia nasz organizm przyzwyczaja się do ilości i kategorii zarazków z, którymi obcujemy codziennie. Ale kiedy używamy smarthona kogoś innego jego zarazki przechodzą na nas.

Pomimo że telefony komórkowe są siedliskiem bakterii i różnej maści zarazków, nie są szczególnie niebezpieczne dla osób dorosłych z normalnie funkcjonującym układem odpornościowym. Większość bakterii znalezionych na telefonach jest dość nieszkodliwa, z wyjątkiem gronkowca złocistego (staphylococcus aureus). Nie oznacza to jednak, że można to zlekceważyć. Należy bezwzględnie czyścić telefony komórkowe, najlepiej ściereczkami ze środkiem dezynfekującym na bazie alkoholu.


Więcej na www.branzaczystosci.pl - Największy Serwis Branży Czystości w Polsce

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.

Informacje z dnia: 12 grudnia

Gwiazdy

Baron: Dbam o siebie. To żaden wstyd dla faceta

Muzyk wypracował receptę na zdrowie fizyczne i psychiczne. Jego zdaniem wszystko to zapewnia połączenie aktywności fizycznej, odpowiedniej diety oraz otaczanie się pozytywnymi ludźmi. Podkreśla też, że w dbaniu o siebie, zwłaszcza w kwestii zdrowia, a nie urody, nie ma nic niemęskiego.

Gwiazdy

Rafał Maślak: Synek jest dla mnie teraz najważniejszy. Kamila też jest stuprocentową mamą

Chyba dobrze spełniam swoje obowiązki ojca – mówi model. Podkreśla, że niespełna trzymiesięczny synek jest dla niego obecnie najważniejszy i stara się aktywnie uczestniczyć w jego dorastaniu. Także jego żona, Kamila, świetnie odnalazła się w roli młodej mamy.

Ochrona środowiska

WWF Polska: Za 20 lat w niektórych miejscach w Polsce może zabraknąć wody. Konieczna jest większa oszczędność energii, ciepła i zużycia wody

Na jednego Polaka przypada średnio 1,6 tys. mwody w ciągu roku. Przeciętny Europejczyk ma do dyspozycji ponad 4,5 tys. m3. W Polsce zaopatrzenie opiera się przede wszystkim na wodach powierzchniowych, praktycznie nie wykorzystujemy potencjału wód podziemnych. W połączeniu z coraz większym zanieczyszczeniem wód powierzchniowych przez przemysł czy hodowle bydła oznacza to, że za 20 lat może nam zabraknąć wody. To, co może nas uratować, to oszczędzanie energii, ciepła i wody – wskazuje Mirosław Proppé, prezes Fundacji WWF Polska.

Żywienie

Dieta Polaków jest mało odżywcza. Chorują z powodu niedoborów poszczególnych witamin i składników mineralnych

Dietetycy alarmują, kiepskie jedzenie, mała aktywność fizyczna, stres, niedobór snu i zanieczyszczone powietrze przyczyniają się do nadwagi i otyłości, spadku kondycji, a w konsekwencji – do rozwoju chorób zagrażających życiu. Dlatego warto wnikliwie przeanalizować swoje codzienne menu i jak najszybciej wykluczyć z niego większość produktów zawierających nasycone kwasy tłuszczowe pochodzenia zwierzęcego. W zamian tego warto systematycznie włączać do diety na przykład komosę ryżową, warzywa sezonowe i superfoods.