Przegląd mediów
styczeń
Świąteczne warsztaty językowe dla dzieci
10 grudnia w Szkole Podstawowej nr 5 w Piasecznie odbyły się warsztaty językowe z udziałem klas I „b” i I „d”. Ich celem było przybliżenie dzieciom tematyki Świąt Bożego Narodzenia, ale w języku angielskim!
Warsztaty zorganizowała Fundacja Pomagamy Potrzebującym a przeprowadziła firma językowa Lynko Junior.
Pierwszaki poznały więc świąteczne słownictwo oraz popularne piosenki, kolędy i pastorałki, m.in. „Santa Claus is coming to town", "Rudolph the red-nosed reindeer" i "Silent night". W części plastycznej miały okazję zaprojektować kartkę świąteczną, której głównym motywem była bombka wykonana różnymi technikami.
– To sytuacja, w której uczniowie w sposób naturalny obracają się w dwóch środowiskach językowych: polskim i angielskim. Funkcjonalna dwujęzyczność związana jest z naturalnym używaniem dwóch języków, nie zaś z 'perfekcyjnym' używaniem języka obcego – podkreśla prezes zarządu Fundacji, Paweł Cholewa.
Fundacja Pomagamy Potrzebującym powstała na terenie Piaseczna, ale prezes planuje objąć jej zasięgiem cały kraj, a nawet realizować projekty za granicą, wśród polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii i innych krajach.
– Jeśli będzie zainteresowanie warsztatami językowymi wśród uczniów innych szkół, zapraszam do kontaktu. Fundacja dokona zapisów w kolejnych placówkach – obiecuje Paweł Cholewa. – Wiemy, że takie zajęcia są potrzebne i pożyteczne, i bardzo rozwijają dzieci i młodzież.
Więcej informacji:
www.pomagamypotrzebujacym.org
Informacje z dnia: 19 grudnia
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Maciej Miecznikowski: Kiedy to wszystko się skończy, to będziemy dalej grali. Bezpośredni kontakt z artystą jest o wiele lepszy niż ten przez internet
Muzyk przyznaje, że bardzo tęskni za koncertami na żywo. Chciałby już jak najszybciej poczuć energię publiczności i porwać ją do wspólnego śpiewania. Liczy na to, że będzie to możliwe jeszcze w tym roku. Kiedy skończy się lockdown, planuje też rodzinną wycieczkę po Polsce, spływ kajakowy i spacery w pięknych okolicznościach przyrody.
Sport
Ponad 60 proc. Polaków odczuwa negatywne skutki pracy zdalnej. Skuteczniej radzą sobie z nimi pracownicy aktywni fizycznie

Prawie 2/3 Polaków pracujących zdalnie w pandemii odczuwa negatywne skutki home office. Są to przede wszystkim stres, problemy ze zdrowym odżywianiem oraz spadek efektywności – wynika z badania MultiSport Index 2020. Znacznie rzadziej z negatywnymi konsekwencjami pracy zdalnej zmagają się pracownicy, którzy mimo pandemii i ograniczeń pozostają aktywni fizycznie – już 4 na 10 zatrudnionych deklaruje, że sport łagodzi stres związany z pandemią. W obecnej sytuacji wsparcie aktywności fizycznej pracowników przez firmę jest skutecznym rozwiązaniem, umożliwiającym zachowanie dobrego samopoczucia i wyższej efektywności.
Problemy społeczne
dr Michał Sutkowski: Jesteśmy w trudnym momencie pandemii. Musimy wytrzymać jeszcze kilka miesięcy

Rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski podkreśla, że Polska jest w tej chwili w trudnym momencie pandemii i społeczeństwo musi utrzymać reżim sanitarny jeszcze przez kilka miesięcy, aż akcja masowych szczepień nabierze tempa. Wskaźniki zakażeń i rozwój sytuacji epidemiologicznej w kolejnych tygodniach będą też w dużej mierze uzależnione od powrotu uczniów do szkół. Według oficjalnych danych Ministerstwa Zdrowia od początku pandemii w Polsce na COVID-19 zachorowało ponad 1,39 mln osób, a prawie 31,3 tys. chorych zmarło.