Newsy

Enej: Współczesne kobiety muszą się mierzyć z nierównością w płacach i dostępie do stanowisk. Często stają przed trudnymi wyborami

2024-03-06  |  06:21

Najnowszy singiel zespołu Enej zatytułowany „Światy dwa” to muzyczna opowieść o sytuacji współczesnych kobiet. Utwór promuje piątą płytę zespołu zatytułowaną „Vesna” i film „Baśka” w reżyserii Marcina Ziębińskiego. Zdaniem członków grupy współczesne kobiety często stają właśnie przed takimi trudnymi wyborami i muszą się mierzyć z wieloma problemami, zarówno na płaszczyźnie zawodowej, jak i prywatnej.

Główna bohaterka filmu Baśka (w tej roli Małgorzata Socha) zbliża się do czterdziestki i ma wszystko, czego pragnęła: męża (Piotr Głowacki), troje dzieci, małą firmę cateringową i piękny dom. Niby jest szczęśliwa, ale jednak gdzieś straciła iskrę i zapał do życia. Gdy w pracy spotyka przystojnego i znanego choreografa Jima (Mikołaj Roznerski), jej życie staje na głowie. W końcu mąż zaczyna podejrzewać ją o romans i żąda rozwodu. Kobieta musi więc zdecydować, czy rozpocząć życie na nowo, czy wrócić do tego, co budowała przez lata. Utwór zespołu Enej „Światy dwa” idealnie wpasował się więc w historię Baśki.

– Piosenka „Światy dwa” jest o walce dwóch światów, bardzo konserwatywnego i bardzo liberalnego. Te światy walczą o pewną panią, no i teraz pytanie, w którą stronę ta pani pójdzie? Ale w refrenie jest wyjaśnione, że ona jednak będzie robiła to, co chce, bo nikt nie zapytał się jej, jak ona się ma, jak się czuje. Ten utwór jest więc o tym, że każdy ma prawo wyboru, w którą stronę chce pójść. Jest to coś normalnego – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Mirosław Ortyński, Enej.

Muzycy zespołu Enej uważają, że nie można oceniać ludzi „po okładce”, a niestety często właśnie tak robimy. Nie znamy danej osoby, niewiele wiemy na jej temat, zupełnie nie mamy pojęcia, z jakimi problemami się zmaga i jak ważne decyzje przed nią stoją, a szybko wydajemy opinię, bywa, że mocno krzywdzącą.

– Czasami widzimy jakąś osobę – kobietę, mężczyznę – i na podstawie mimiki twarzy bądź stylu życia wydaje nam się, że wiemy o niej wszystko, a tak naprawdę w jej głowie mogą być różne pomysły na życie, różne światy i każdy ma ten swój wybór. Często też nie pytamy bezpośrednio danej osoby, co ona o jakiejś sytuacji myśli, albo czy u niej jest wszystko okej, a w jej głowie mogą się pojawiać właśnie dwie drogi życiowe – mówi Piotr Sołoducha, Enej.

Zdaniem członków zespołu współczesne kobiety często stają właśnie przed takimi trudnymi wyborami, niełatwo jest im skruszyć szklany sufit i muszą się mierzyć z wieloma problemami zarówno na płaszczyźnie zawodowej, jak i prywatnej.

– Na pewno w jakimś sensie z nierównością, jeżeli chodzi o płace, jeżeli chodzi o dostęp do wyższych stanowisk, ale wydaje mi się, że świat i świadomość już idzie w taką stronę, że ta sytuacja się poprawia. Aczkolwiek nie wiem, czy my jesteśmy odpowiednimi osobami, które mogą o takich rzeczach mówić za kobiety, bo tu trzeba by było zapytać kobiet, czy idzie to w dobrą stronę, czy nie, ale wydaje mi się, że większa atencja jest właśnie na ten problem – mówi Mirosław Ortyński.

Zdaniem Ortyńskiego i Piotra Sołoduchy zbliżający się Dzień Kobiet jest dobrą okazją do tego, by wyrazić swój szacunek wobec pań i podziękować im za wszelki trud. 

– Skojarzenia z 8 marca są u nas bardzo pozytywne. Kobiety trzeba nagradzać, szanować, pokazywać im uwielbienie i darować kwiaty, codziennie, ale to jest taki fajny dzień, gdzie tej atencji od mężczyzn powinno być jeszcze więcej, wtedy mężczyźni powinni być jeszcze bardziej szarmanccy – uważa Mirosław Ortyński.

– Wtedy wszystkie obowiązki od A do Z powinni przejmować mężczyźni. A wszystkim kobietom z tej okazji życzę, aby takich dni w ciągu roku było zdecydowanie więcej – dodaje Piotr Sołoducha.

Utwór „Światy dwa” znalazł się na najnowszej płycie zespołu Enej zatytułowanej „Vesna”, która miała swoją premierę 1 marca.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Katarzyna Pakosińska: Siostrzeństwo kobiet jest jeszcze w powijakach. Natomiast w „Pytaniu na śniadanie” mam wspaniałe koleżanki, a Kinga Dobrzyńska jest dla nas jak mama

Prezenterka TVP ubolewa nad tym, że kobiety nadal dość często postrzegają siebie nawzajem jako rywalki i zamiast się wspierać, to jedna drugiej wbija szpilkę. Katarzyna Pakosińska zauważa, że damska solidarność wciąż jest rzadkością, a dużo częściej ze względu na niską samoocenę i różne uprzedzenia kobiety rzucają sobie kłody pod nogi. Jednocześnie podkreśla, że miała ogromne szczęście, trafiając do ekipy „Pytania na śniadanie”. W tej redakcji może bowiem rozwijać skrzydła kariery i liczyć na wsparcie ze strony innych kobiet.

Handel

Konsumenci w coraz lepszych nastrojach. Mogą być dźwignią polskiej gospodarki

Dane z gospodarki wskazują, że inflacyjny szok jest za nami, a Polacy ruszyli na zakupy. – Konsument przestał aż tak bardzo patrzeć na każdą wydawaną złotówkę – mówi Agnieszka Górnicka, prezeska zarządu Inquiry. Wciąż jednak ostrożnie podchodzimy do przyszłości i planowania większych zakupów. Podejście konsumentów do cen, ale też kanału zakupowego to jeden z elementów, do którego branża handlowa musi się przystosowywać. Zmiany w sektorze wymuszają też kwestie regulacyjne. Wśród istotnych wyzwań na najbliższe miesiące będzie system kaucyjny i ewentualny powrót do handlowych niedziel.

Media

Aleksandra Popławska: Tantiemy z internetu to są zarobki za naszą pracę i nam się należą. W Europie wszyscy powinniśmy działać na podobnych prawach

W piątek zakończyła się batalia środowiska filmowego o tantiemy z platform streamingowych. Dzięki nowym przepisom twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów słownych i słowno-muzycznych będą uzyskiwać stosowne wynagrodzenie za udostępnianie ich dzieł w sieci. Za nowelą głosowało 417 posłów, 18 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Aktorzy mogą więc wreszcie odetchnąć z ulgą. Aleksandra Popławska i Krzysztof Dracz są jednak rozgoryczeni tym, że tak długo musieli czekać na takie rozwiązanie. Stosowne rozporządzenie powinno wejść w życie już trzy lata temu.