Newsy

Joanna Liszowska: Kobiety powinno się doceniać na co dzień. Ale 8 marca można szczególnie wyrazić swoją sympatię

2025-03-06  |  06:26

Aktorka uważa, że Dzień Kobiet to miła tradycja i należy ją pielęgnować. Nie trzeba wiele, by na twarzy płci pięknej pojawił się uśmiech. Wystarczą życzenia, symboliczny kwiatek czy okolicznościowy upominek. Joanna Liszowska podkreśla, że w teatrze czy na planie serialu koledzy z branży 8 marca zawsze stają na wysokości zadania i sprawiają radość paniom ze swojego otoczenia. Marta Wierzbicka natomiast zaznacza, że dla niej nie jest to szczególna okazja do świętowania. Po prostu dzień jak każdy inny.

Zdaniem Joanny Liszowskiej 8 marca mężczyźni nie tylko powinni sięgnąć po kwiaty, bombonierkę czy perfumy, ale także zmusić się do refleksji na temat roli płci pięknej w ich życiu, rodzinie i w pracy. Dzień Kobiet to dobra okazja do tego, by okazać paniom szacunek, zapewnić je, że są kochane, wartościowe, ważne i potrzebne.

– Każde święto, które prowokuje do powiedzenia drugiej osobie czegoś miłego, do zrobienia dla niej czegoś miłego czy docenienia tej osoby, jest przyjemne. Oczywiście kobiety powinno się doceniać na co dzień, ale 8 marca jest okazją do tego, by szczególnie to wyrazić. Zawsze kojarzę ten dzień z bardzo miłymi gestami – mówi agencji Newseria Joanna Liszowska.

Na takie gesty aktorka może liczyć również w pracy,  bo jak zaznacza – środowisko artystyczne zawsze celebruje Dzień Kobiet. Koledzy z branży dbają o to, aby panie w swoje święto czuły się wyróżnione.

– Zdarza się, jeżeli gramy na przykład w teatrze, to dostajemy wtedy kwiaty. Na planie również zdarzało się nam dostać jakieś różyczki. Ja tylko zawsze się śmieję, że święta tego typu jak właśnie Dzień Kobiet czy walentynki mogą być smutne dla tych, którzy nic nie dostaną – mówi.

Z drugiej strony Marta Wierzbicka ma zupełnie inne podejście do Dnia Kobiet. Aktorka przyznaje, że na kartkę w kalendarzu z datą 8 marca nie patrzy ze szczególnym sentymentem.

– Ja generalnie nie przywiązuję większej wagi do świąt. Tak samo jak Dzień Kobiet jest Dzień Mężczyzny i inne. Uważam, że każdego dnia powinien być Dzień Kobiet, Dzień Chłopaka i święto zakochanych. Dla mnie to nie ma żadnego znaczenia – mówi.

Z badania przeprowadzonego przez Empik w 2024 roku wynika, że 85 proc. pań świętuje Dzień Kobiet. Blisko 60 proc. Polek otrzymuje w tym dniu życzenia, a połowa – także prezenty, najczęściej od męża czy partnera (81 proc.), od taty lub teścia (55 proc.) oraz od pracodawcy (25 proc.). Co ciekawe, kobiety nie czekają już tylko na docenienie przez innych – co druga ankietowana przyznaje, że sama sprawia sobie prezent lub po prostu robi dla siebie coś miłego.

Czytaj także

Transmisje online

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Dziś premiera drugiego albumu Wiktora Dyduły. „Serwuję dużą gamę najróżniejszych emocji”

Artysta jest niezwykle podekscytowany premierą swojego drugiego albumu, bo jak podkreśla, podaje słuchaczom siebie „na widelcu”, bez żadnych filtrów i zbędnych masek. Serwuje wszystko to, co odczuwa: smutek, radość, niepokój, nadzieję, a przede wszystkim miłość. Wiktor Dyduła zaznacza, że płyta „Tak jak tutaj stoję” dedykowana jest tym, którzy w muzyce cenią szczerość i prawdziwe emocje bez lukru. Krążek zawiera 12 emocjonalnych piosenek, w tym odtworzony 40 mln razy, nominowany do Fryderyków 2025 singiel „Tam słońce, gdzie my”.

Telekomunikacja

Wykluczenie cyfrowe szczególnie dotyka generacji silver. T-Mobile wystartował z darmowymi kursami z obsługi smartfona

44 proc. Polaków w 2023 roku posiadało przynajmniej podstawowe kompetencje cyfrowe przy średniej unijnej na poziomie 56 proc. – wynika z danych Eurostatu. Dla grupy osób powyżej 55. roku życia odsetek ten wynosi kilkanaście procent. T-Mobile – w ramach projektu „Sieć Pokoleń” – burzy cyfrowe bariery oraz pokazuje, jakie możliwości daje technologia. W tym prowadzi cykl warsztatów stacjonarnych oraz udostępnia kurs online z podstaw obsługi smartfona.

Konsument

Spada spożycie alkoholu wśród młodzieży. Coraz mniej nastolatków wskazuje na jego łatwą dostępność

Alkohol jest najbardziej rozpowszechnioną wśród polskiej młodzieży substancją psychoaktywną, choć jego spożycie przez nastolatków znacznie spadło w ciągu trzech ostatnich dekad. Wciąż spory odsetek 15–16-latków uważa, że alkohol jest dla nich łatwo dostępny, ale o ile w przypadku piwa spadek w tym obszarze jest znaczący, o tyle w przypadku wódki delikatny trend spadkowy został w ostatnim badaniu zahamowany. Dostępność zaczyna się jednak nie w sklepie, ale już w domu. Co piąty rodzic jest w tej kwestii na tyle liberalny, że godzi się na spożywanie alkoholu przez dziecko w swojej obecności.