Mówi: | Maciej Tabiszewski |
Funkcja: | specjalista ortopeda, lekarz Legii Warszawa |
Firma: | zastępca kierownika medycznego Enel-Sport |
Przed rozpoczęciem uprawiania sportu konieczna konsultacja z kardiologiem, fizjoterapeutą i ortopedą. W przeciwnym razie rośnie ryzyko kontuzji i innych powikłań
Bez odpowiedniego przygotowania do uprawiania sportu szybko można przeforsować organizm i doprowadzić do kontuzji – podkreślają lekarze. Dlatego sport trzeba uprawiać rozsądnie, z umiarem, a podstawową zasadą treningów powinno być stopniowe zwiększanie wysiłku. Osoby, które przez dłuższy czas nie uprawiały sportu, nie mogą się od razu mierzyć z długimi dystansami i wyczerpującymi ćwiczeniami. Trzeba też pamiętać o odpowiedniej rozgrzewce, regeneracji i diecie.
Z raportu „Zdrowi – gotowi – sport!” wynika, że Polacy coraz więcej czasu spędzają aktywnie, przy czym najczęściej decydują się na jazdę na rowerze (45 proc.), bieganie (25 proc.), grę w piłkę nożną (17 proc.), trening siłowy (16 proc.) oraz pływanie (14 proc.)
– Sport trzeba uprawiać z głową, czyli rozsądnie i z umiarem. Trzeba znaleźć taki sposób wchodzenia w ten sport, żeby nie zrobić sobie krzywdy. Jeżeli możemy chodzić, to możemy spróbować truchtać, jeżeli truchtamy jakiś określony dystans, to spróbujmy go powiększyć. Jeżeli to nie sprawia nam problemu, wtedy można zacząć biegać. Nie może być tak, że od razu biegniemy 5 km – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Maciej Tabiszewski, specjalista ortopeda, lekarz Legii Warszawa oraz zastępca kierownika medycznego Kliniki Enel-Sport.
54 proc. Polaków uprawiających sport przyznaje, że swoje treningi opiera na własnej wiedzy oraz doświadczeniu, a tylko 16 proc. przy planowaniu treningu bierze pod uwagę wskazania trenera. Tymczasem specjaliści informują, że niewłaściwie dopasowana aktywność fizyczna może mieć fatalne skutki dla zdrowia.
– Podstawową rzeczą, którą zawsze powtarzam moim pacjentom, to to, że trzeba słuchać własnego ciała i nie szarżować. Jeżeli czujemy ból podczas uprawiania jakiegoś sportu, czy to stawu, czy mięśnia, to powinniśmy zrobić parę kroków w tył. Jeżeli biegamy np. 10 km i pod koniec bolą nas nogi, spróbujmy pobiegać mniej. Jeżeli ten ból się utrzymuje zróbmy krótką przerwę. Jeżeli ten ból mimo wszystko się utrzymuje, zapraszamy do lekarza specjalisty – podkreśla Maciej Tabiszewski.
Rozpoczynając przygodę ze sportem, warto przeprowadzić podstawowe badania zdrowotne i skonsultować się ze specjalistami – kardiologiem, fizjoterapeutą czy ortopedą.
– Trzeba pamiętać o odpowiedniej regeneracji, o odpowiednim rozciąganiu, rozgrzewce przed, to są wszystko punkty, które można rozwijać w nieskończoność, natomiast to wszystko właśnie to zdrowy rozsądek – tłumaczy Maciej Tabiszewski.
Treningom powinna towarzyszyć urozmaicona dieta. Należy unikać żywności przetworzonej, a jak najczęściej włączać do diety owoce, warzywa, pełnoziarniste pieczywo i ryby. Równie ważną kwestią jest wysypianie się, odpoczynek i regeneracja po ćwiczeniach.
– Przede wszystkim trzeba wiedzieć, jaki cel chce się osiągnąć, bo jeżeli ćwiczymy po to, by zredukować masę, to na pewno bardzo ważna jest dieta i jej ustawienie: odpowiednie ilości jedzenia, odpowiedni harmonogram przyjmowania tych posiłków i odpowiedni skład. Nie można się głodzić, bo wtedy nie osiągnie się długofalowych efektów – podkreśla Maciej Tabiszewski.
Czytaj także
- 2024-11-15: Rok regularnej aktywności fizycznej wydłuża życie w zdrowiu o co najmniej rok. Zmniejsza też absencję chorobową w pracy
- 2024-11-20: Katarzyna Ankudowicz: Jestem z przemocowego domu. Dużo kosztowało mnie, żeby wyjść z tego i zacząć funkcjonować bez piętna bycia totalnie gorszą
- 2024-11-05: Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
- 2024-10-31: Policja zachęca do kontroli świateł w autach przed zimą. Nieprawidłowe ustawienie grozi wypadkiem i mandatem
- 2024-10-24: Polacy świadomi wpływu ćwiczeń fizycznych na zdrowie. Branża fitness notuje zwiększony ruch
- 2024-10-08: Już małe dziewczynki wiążą poczucie własnej wartości z wyglądem. Przykładają do tego większą wagę niż chłopcy [DEPESZA]
- 2024-09-27: MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety
- 2024-09-25: 94 proc. dzieci ma problem z podstawowymi umiejętnościami ruchowymi. Potrzebne zmiany w lekcjach WF-u
- 2024-11-26: Biologicznie życie człowieka może trwać 120–150 lat. Niezbędna jest jednak praca nad własnym zdrowiem
- 2024-09-25: Budowa CPK ma ruszyć w 2026 roku. Wyzwaniem będzie skumulowanie dużych inwestycji w jednym czasie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Hazard coraz poważniejszym problemem dla zdrowia publicznego. Najbardziej zagrożone są dzieci
Z badania Komisji Zdrowia Publicznego „Lancet” ds. hazardu wynika, że na całym świecie stanowi on większe zagrożenie dla zdrowia publicznego, niż do tej pory sądzono. Jego szybki rozwój za pośrednictwem telefonów komórkowych i internetu sprawia, że kasyno można mieć dziś w kieszeni, dlatego zdaniem naukowców należy go traktować podobnie jak tytoń i alkohol. Zaburzenia związane z hazardem dotykają niemal 16 proc. dorosłych korzystających z kasyn online lub automatów, coraz częściej narażone są na nie także dzieci.