Newsy

Udany powrót na rynek pracy musi być dobrze zaplanowany. Ważne jest też wsparcie rodziny

2014-03-05  |  06:05

Kobiety o wiele częściej niż mężczyźni przerywają karierę, zazwyczaj po urodzeniu dziecka albo żeby zaopiekować się starszą osobą z rodziny. Wiele z nich planuje powrót do zawodu. W znalezieniu pracy po dłuższej przerwie ważne jest dokładne przygotowanie się do procesu rekrutacyjnego oraz wsparcie, którego kobiecie powinni udzielić najbliżsi.

Dłuższa nieobecność na rynku pracy może zarówno motywować kobietę do powrotu na ścieżkę kariery, jak i obniżyć jej samoocenę w kontekście zawodowym. W skutecznym powrocie na rynek pracy najważniejsze jest przygotowanie do wyzwania, jakim jest znalezienie nowej pracy lub w przypadku kobiet na urlopie macierzyńskim, powrót na dawne stanowisko.

Pierwszą rzeczą, o której należy pomyśleć, planując powrót do pracy, jest organizacja czasu. Kobiety muszą zastanowić się, czy są gotowe na taką zmianę i w jakim wymiarze godzin chcą pracować. W tej kwestii bardzo ważne jest wsparcie rodziny, która może odciążyć pracującą kobietę w obowiązkach domowych.

 – Jeśli kobieta wie, że ma poparcie rodziny, że sama jest zdecydowana i jest pewna tego, że chce wrócić na rynek pracy, dobrze, żeby się zastanowiła, czy chce wrócić na to stanowisko, które zajmowała przed przerwą, czy może chciałaby zmienić swój profil zawodowy – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle psycholog Grażyna Rembelska.

Jeśli zdecyduje się zmienić dotychczasowe miejsce pracy lub zawód ważne jest określenie kompetencji i realnych szans na wybrane stanowisko. Podniesienie umiejętności lub przekwalifikowanie mogą ułatwić znalezienie atrakcyjnego wakatu.

Do tego jest potrzebne dokonanie podsumowania kompetencji zawodowych, żebyśmy zobaczyły, jakie mamy swoje mocne strony, jakie mamy doświadczenie, co możemy robić. Należy wypisać sobie wszystkie umiejętności, wszystkie nasze kompetencje, twarde i miękkie – tłumaczy Grażyna Rembelska.

Do kompetencji twardych zaliczyć można wykształcenie, doświadczenie zawodowe czy znajomość języków obcych. Kompetencje miękkie to np. umiejętność radzenia sobie ze stresem, zdolności komunikacyjne czy organizacyjne.

Te wszystkie informacje powinny znaleźć się w CV, które po dłuższej przerwie warto zweryfikować i dostosować do obecnych wymagań rynku. Kobiety, które zrezygnowały z zatrudnienia w pełnym wymiarze, ale przez ten czas wykonywały prace dorywcze, powinny uwzględnić je w odświeżonym CV. Informacja na temat przyczyny przerwania kariery może również pomóc pracodawcy w procesie rekrutacyjnym.

Kobieta, która wraca po przerwie na rynek zatrudnienia, musi mieć świadomość, że w wielu przypadkach konieczne będzie wysłanie nawet kilkudziesięciu aplikacji, aby dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Brak odzewu ze strony pracodawców nie powinien zniechęcać.

 –  To, że nie zostałam zaproszona na rozmowę rekrutacyjną, nie znaczy, że nie spełniam wymagań, ale może są inne osoby, które bardziej odpowiadały pracodawcy. Ważne jest, żeby nie brać tych niepowodzeń do siebie –  radzi psycholog.

Proces rekrutacji jest stresujący nie tylko dla kobiet powracających po latach na rynek, lecz także dla większości osób, które biorą w nim udział. Ważne, aby w tym czasie szukać wsparcia u osób bliskich oraz tych, którzy znajdują się w podobnej sytuacji. Pomocne mogą być fora internetowe oraz portale dla starających się o pracę, na których poza pokrzepieniem można również znaleźć wskazówki dotyczące tego, jak skutecznie szukać zatrudnienia.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Maria Sadowska: Często kupujemy ubrania tylko na jeden sezon, a powinniśmy recyklingować modę. Ja jestem królową second handów

Wokalistka zauważa, że co kilka miesięcy do sprzedaży trafiają nowe kolekcje ubrań, a te, które jeszcze nie są zniszczone i mogłyby się przydać innym, lądują na śmietniku. Podobnie jest z różnymi urządzeniami elektronicznymi, sprzętem RTV i AGD. Nowe modele z dnia na dzień wypierają starsze, a góra elektrośmieci stale rośnie. Maria Sadowska apeluje więc, by zadać sobie trochę trudu i niepotrzebne telefony, tablety czy komputery oddać do odpowiedniego punktu, z którego trafią do recyklingu i utylizacji. Artystka docenia też kreatywność swojego męża, który maluje obrazy na starych, skórzanych kurtkach i tworzy w ten sposób nietuzinkowe elementy garderoby.

Media

Edyta Herbuś: Program „Tańcząca ze światem” łączy ze sobą moją pasję do podróży, tańca i odkrywania świata. Podczas nagrań wskakuję z jednej półki energetycznej w drugą

W nowej odsłonie programu „Tańcząca ze światem” Edyta Herbuś zabierze widzów do Jordanii. Jak zaznacza, plan wyjazdu był bardzo intensywny. Przez dziewięć dni ekipa realizująca pracowała po 12 godz., by pokazać niezwykłe, kulturowe i historyczne bogactwo tego fascynującego kraju. Tancerka zdradza też, że te wyjątkowe miejsca pozwoliły jej odkryć w sobie uśpione pokłady wrażliwości i stały się powodem wielu wzruszeń.

Konsument

Brytyjscy naukowcy dowiedli, że odczuwania szczęścia można się nauczyć. Trzeba jednak stale to ćwiczyć

Sześcioletnie badania, połączone z prowadzeniem kursów uczących tego, jak poprawić samopoczucie i stać się człowiekiem szczęśliwym, wykazały, że stosując odpowiednie strategie, można uzyskać zadowalające rezultaty. Przejście kursu prowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Bristolskiego umożliwia poprawę parametrów świadczących o samopoczuciu nawet o 15 proc. Okazuje się jednak, że zalecane ćwiczenia należy wykonywać trwale – w przeciwnym razie następuje regres do poziomu sprzed ich wdrożenia. Dobre wyniki badań skłoniły ich autora do wydania poradnika. Jego polskojęzyczna wersja ukaże się w maju.