Newsy

W małych mieszkaniach najlepiej sprawdzają się drzwi przesuwne. Można je wykorzystać do zamykania pomieszczeń lub ich podziału

2017-01-17  |  06:00

Drzwi przesuwne stwarzają dużo możliwości aranżacyjnych i są coraz chętniej wykorzystywane w mieszkaniach o niewielkim metrażu. Pozwalają one bowiem dobrze wykorzystać powierzchnię pomieszczenia. Można je schować wewnątrz ściany lub przesuwać naściennie. Nowością jest innowacyjny system naściennie przesuwnych drzwi, który pozwala na całkowite ukrycie prowadnic. Są one niewidoczne zarówno przy otwartych, jak i przy zamkniętych drzwiach.

Producenci proponują coraz większą gamę drzwi przesuwnych. Dostępne są modele drewniane, szklane, takie, które składają się z jednego skrzydła, dwóch, a nawet większej liczby skrzydeł.

 Drzwi przesuwne to dzisiaj najbardziej pożądane i poszukiwane przez klientów drzwi ze względu na to, że coraz bardziej popularne są małe powierzchnie mieszkaniowe. Statystyki mówią, że najlepiej sprzedają się mieszkania do 50 metrów kwadratowych, a wiadomo, że w takich mieszkaniach każdy centymetr trzeba dobrze wykorzystać – mówi agencji Newseria Lifestyle Jacek Domański, prezes zarządu firmy Drims, producenta drzwi.

Drzwi przesuwne służą do zamykania różnych pomieszczeń. Może to być łazienka, kuchnia, garderoba – w zasadzie w tej kwestii nie ma żadnych ograniczeń. Wszystko zależy od potrzeb właściciela. Fachowcy dzielą drzwi przesuwne na trzy rodzaje. Najczęściej stosowane są naścienne.

– Drzwi przesuwne naścienne po prostu przesuwają się po ścianie. W ostatnich czasach pojawiło się tutaj bardzo ciekawe rozwiązanie, naprawdę rewelacyjne, to są drzwi przesuwne systemu Magic, gdzie nie ma żadnej listwy ani żadnego widocznego elementu, po którym te drzwi się przesuwają, po prostu wszystkie te mechanizmy są ukryte w skrzydle – tłumaczy Jacek Domański.

Kolejną opcją są drzwi przesuwne w kasecie i drzwi przesuwne montowane do sufitu.

 Drzwi przesuwne w kasecie są to drzwi, które już wymagają większej dokładności wykonania i zatrudnienia dodatkowych ekip montażowych, ponieważ są to drzwi obudowane kasetą i karton-gipsem, po prostu wysuwają się ze ściany. Z kolei drzwi przesuwne mocowane do sufitu można wykorzystać zarówno do zamykania pomieszczeń, jak i do ich podziału. I tu w przypadku właśnie niewielkich powierzchni, gdzie chcemy z jednego pomieszczenia chwilowo mieć dwa, możemy stosować takie drzwi – wyjaśnia Jacek Domański.

Drzwi przesuwne ze względu na wiele mechanizmów, które są w nich ukryte, wymagają precyzyjnego montażu. Dlatego w tym przypadku warto skorzystać z usług wyspecjalizowanych ekip montażowych.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Artur Barciś: Odkąd mieszkam na wsi, znam dużo więcej sąsiadów, niż kiedy mieszkałem w bloku. W miastach poznawanie ludzi nie bardzo nas interesuje

W spektaklu „Barabuum!” wyreżyserowanym przez Artura Barcisia pewna para postanawia zainteresować się życiem swoich sąsiadów i bliżej ich poznać. Ta znajomość z czasem przeradza się jednak w zupełnie nieoczywistą relację. Aktor podkreśla, że choć jest to historia z przymrużeniem oka, to jednak powinna zachęcić do przemyśleń. Jego zdaniem warto pokonać nieśmiałość i otworzyć się na nowe znajomości. Jak przyznaje, on sam prywatnie utrzymuje dobre kontakty ze swoimi sąsiadami i każda z tych osób wnosi do jego życia coś wartościowego.

Gwiazdy

Rafał Zawierucha: Nie ma nic piękniejszego w życiu niż posiadanie dziecka. Uwielbiam wracać do domu do moich cudownych dziewczyn i spędzać z nimi czas

Aktor niedawno został ojcem i jak zapewnia, doskonale czuje się w domowych pieleszach przy żonie i córeczce. Dużą radość sprawia mu opieka nad maleństwem i pomoc ukochanej w codziennych czynnościach. Teraz stara się więc tak układać swój zawodowy grafik, by jak najwięcej czasu spędzać z rodziną.

IT i technologie

Mobilne USG umożliwia dokładniejszą diagnostykę na miejscu wypadku. Z tym sprzętem jeździ coraz więcej karetek w Polsce

Badanie ultrasonograficzne jest podstawą diagnostyki w medycynie, a aparat USG znajduje się już na wyposażeniu każdego szpitala. Dzięki rozwojowi technologii urządzenia te doczekały się także mobilnej wersji, która jest łatwa w transporcie, a jednocześnie zachowuje wysokiej jakości obraz. Ten sprzęt jest coraz częściej wyposażeniem karetek ratunkowych. – W ramach umowy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy Philips dostarczył 155 takich mobilnych ultrasonografów do 90 stacji ratownictwa w całej Polsce – mówi Michał Szczechula z Philips. Teraz ratownicy szkolą się z ich obsługi.