14 listopada – Dzień Czystego Powietrza. Jak poprawić jakość powietrza
Smog to mieszanka zanieczyszczeń powietrza, która powstaje, gdy spaliny z samochodów i domowych kotłów łączą się z wilgotnym powietrzem, tworząc niezdrową zawiesinę. Jest szczególnie uciążliwy w okresie zimowym. Główne źródła tego zjawiska to emisje z przemysłu, transportu oraz – co szczególnie istotne – systemów ogrzewania.
Wdychanie zanieczyszczonego powietrza ma negatywne skutki dla zdrowia. Przebywanie w środowisku o wysokim poziomie smogu może prowadzić do problemów układu oddechowego, nasilać objawy astmy oraz zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Najbardziej narażone są dzieci, osoby starsze oraz osoby z chorobami przewlekłymi.
Ogrzewanie domowe a smog – w czym tkwi problem?
Zimą kluczową rolę odgrywa ogrzewanie gospodarstw domowych. Spalanie węgla niskiej jakości lub – co gorsza śmieci – w piecach emituje szkodliwe pyły i gazy. Niestety, mimo że spalanie odpadów jest nielegalne, wciąż stanowi poważny problem, zwiększając ryzyko powstawania smogu i jego negatywnego wpływu na zdrowie i środowisko.
– Niestety, pomimo licznych kampanii edukacyjnych i regulacji prawnych, w wielu domach w Polsce wciąż dochodzi do spalania odpadów, takich jak plastikowe butelki, opakowania czy zużyte ubrania. Wrzucanie do pieca takich materiałów uwalnia do atmosfery toksyczne substancje, które są niebezpieczne dla zdrowia ludzi i degradują środowisko. Działania te nie tylko przyczyniają się do powstawania smogu, ale również zwiększają ryzyko wielu chorób u osób mieszkających w pobliżu – zauważa Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.
Z opublikowanego w 2024 roku badania sondażowego Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) wynika, że pół miliona polskich gospodarstw domowych (ok. 4 proc.) nadal spala odpady. Raport PIE wykazał, że odpadami częściej palą mieszkańcy wsi i mniejszych miejscowości – 71 proc. oraz mieszkańcy domów jednorodzinnych – 85 proc. Ponadto, 46 proc. palących śmieciami mieszkało w domu, który nie był poprawnie ocieplony, a 54 proc. korzystało z uzupełniających źródeł ogrzewania. Aż 25 proc. badanych gospodarstw przyznało się z kolei do wykorzystywania paliwa złej jakości na potrzeby energetyczne (miał węglowy, drewno czy biomasa).
Jak dbać o jakość powietrza na co dzień?
Dbanie o czyste powietrze zaczyna się od działań lokalnych. Mieszkańcy mogą na bieżąco sprawdzać poziom zanieczyszczeń dzięki aplikacjom i portalom, które monitorują jego jakość. Dodatkowo, warto korzystać z oczyszczaczy powietrza w domach i sadzić rośliny pochłaniające szkodliwe gazy. Każda inicjatywa – od prostych zmian w codziennych nawykach po inwestycje w nowoczesne technologie grzewcze – przyczynia się do poprawy składu powietrza, którym wszyscy oddychamy.
Praktyczne sposoby na zmniejszenie emisji smogu:
Termomodernizacja budynków – dobrze ocieplony dom to mniejsze zużycie paliwa, a co za tym idzie – niższa emisja szkodliwych substancji.
Inwestycja w ekologiczne źródła ciepła – zamiana starych pieców na nowoczesne kotły spełniające normy emisji lub korzystanie z odnawialnych źródeł energii, takich jak pompy ciepła, pozwala ograniczyć zanieczyszczenia.
Uszczelnianie okien i drzwi – zmniejszenie strat ciepła przyczynia się do bardziej efektywnego ogrzewania, co zmniejsza konieczność intensywnego spalania paliw.
Przestrzeganie przepisów, w szczególności dotyczących spalania odpadów – spalanie śmieci jest nie tylko szkodliwe, ale i zakazane. Warto edukować siebie i sąsiadów, by unikać tego procederu.
– Dzień Czystego Powietrza to doskonała okazja, by zastanowić się, jak możemy wspólnie zadbać o środowisko. Każda, nawet najmniejsza zmiana, ma znaczenie dla zdrowia społeczeństwa i przyszłości planety. Pozytywne działania, takie jak rezygnacja ze spalania odpadów czy inwestycja w ekologiczne źródła ciepła, to kroki, które mogą realnie poprawić jakość powietrza i życie człowieka – podsumowuje Lisa Scoccimarro

Neurologiczne choroby rzadkie w Lublinie leczą modelowo

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.