Komunikaty PR

3 sposoby jak walczyć z hałasem

2021-04-22  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt

Nadmierny hałas jest jednym z największych problemów codziennego życia. Choć wiele osób nie do końca zdaje sobie z tego sprawę, bowiem nie mamy nawyku oceniania naszego otoczenia akustycznego. 25 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. Warto poznać pomysły jak szybko poprawić wnętrze, by jego akustyka była przyjazna dla ucha i zdrowia.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Komisja Europejska od lat alarmują: hałas jest drugim największym problemem w Europie, po zanieczyszczeniu powietrza. Według danych 44% mieszkańców UE narażonych jest na hałas. Głównie jest to hałas pochodzący z transportu. Ale ten codzienny hałas spotykany w budynkach użyteczności publicznej czy mieszkaniach jest nie mniej uciążliwy.

O tym, że nadmiernie dźwięki są szkodliwe dla zdrowia nie trzeba nikogo przekonywać. Efekt rozdrażnienia, zmęczenia, braku koncentracji zauważa każdy, kto choć 15 minut spędzi w hałaśliwym otoczeniu. Badania WHO podają jednak głębsze dla naszego zdrowia negatywne skutki. Jak wyjaśnia dr Zsuzsanna Jakab, dyrektor regionalna WHO na Europę zanieczyszczenie hałasem w miastach i miasteczkach rośnie, a nadmierny hałas to więcej niż uciążliwość, zagraża zdrowiu bowiem przyczynia się do chorób układu krążenia.

Jak szybko walczyć z hałasem?

1. Świadomość: Zacząć musimy od tego, na co zazwyczaj w ogóle nie zwracamy uwagi, czyli od obserwacji otoczenia w którym przebywamy. Mówiąc w uproszczeniu warto posłuchać wnętrz, w których spędzamy 90% naszego codziennego życia. Dotyczy to zarówno miejsc pracy, ale też mieszkań i domów. – Niestety nie mamy jeszcze powszechnego nawyku dbania o przyjazną akustykę. O ile w biurowcach firmy już od kilku lat zwracają uwagę na komfort akustyczny użytkowników, to w miejscach takich jak restauracje, hotele, urzędy, obiekty medyczne czy edukacyjne dźwięki są problemem niewidocznym, dosłownie i w przenośni. Wiele tych pomieszczeń nie jest projektowanych dla ucha, a jedynie dla oka. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku mieszkań i domów – wyjaśnia Anna Baczkowska, architekt i menager techniczna w Knauf Ceiling Solutions.

Świadomość i ocena czy pomieszczenie w którym przebywamy, śpimy lub pracujemy jest przyjazna dla ucha jest punktem wyjścia do jakichkolwiek zmian. Przy tym warto pamiętać, że źródeł uciążliwych dźwięków może być wiele zarówno te wewnątrz pomieszczenia – jak głosy osób przebywających, rozmowy, pogłos dźwięków odbijających się od twardych powierzchni, ale też hałas zewnętrzny, czyli np. ruch samochodowy.

2. Zmniejszyć pogłos, zablokować hałas: W pomieszczeniach mamy do czynienia zazwyczaj z dwoma rodzajami hałasu: pogłosem, czyli efektem odbijania się dźwięków od twardych powierzchni jak ściany, podłogi, powierzchnie szklane, kamienne, ale też z uciążliwymi odgłosami przenikającymi do wnętrza z innych pomieszczeń. Z pierwszym w zasadzie szybko i dość łatwo można sobie poradzić. W mieszkaniach i domach wystarczy aranżacja pomieszczenia przy użyciu sprzętów, które i tak potrzebne są w codziennym życiu jak: miękkie kanapy, materiałowe zasłony, dywany czy wykładziny, krzesła z obiciem czy drobne przedmioty użytkowe, książki, poduszki ozdobne. Pomagają one skutecznie pochłonąć niechciany hałas.

W biurach, restauracjach czy sklepach do tego celu służą przede wszystkim wykładziny i akustyczne sufity podwieszane. Takie modułowe sufity są nie tylko elementem, który ma przykryć biegnące pod stropem instalacje techniczne. Ich zadaniem jest przede wszystkim stworzenie przyjaznej dla użytkowników akustyki. Jeśli nadmierny hałas jest uciążliwy w pomieszczeniach, które już są wykończone, ale pracownicy skarżą się na brak komfortu akustycznego, a goście w restauracji nie słyszą siebie nawzajem bo hałas jest bardzo męczący można rozważyć wprowadzenie szybkiego sposobu poprawy akustyki, to m.in. montaż tzw. wysp akustycznych, czyli podwieszanych do sufitu modułów, ale nie w formie całej, dużej powierzchni, a jedynie pojedynczych elementów. Taki sposób walki z hałasem nie wymaga gruntowego remontu wnętrza i nie pociąga za sobą wysokich kosztów. Tymczasem wyspy akustyczne dzięki dźwiękochłonnemu materiałowi z jakiego są wykonane potrafią skutecznie obniżyć hałas nawet o kilka dB.

3. Cisza nie zawsze bywa dobra dla samopoczucia: Kiedy słyszymy wokół siebie hałas natychmiast marzy nam się błoga cisza. I taki akustyczny oddech dla naszych zmysłów na pewno jest potrzebny, ale warto pamiętać, że przebywanie w nadmiernie wyciszonych wnętrzach wcale nie jest dobre dla naszego samopoczucia i zdrowia. Jeśli pomieszczenie zostanie zbyt wygłuszone jego użytkownicy zaczynają być poirytowani każdym najdrobniejszym dźwiękiem, bo jest on po prostu doskonale zauważalny. W języku specjalistów nazywa się to: efektem spadającego długopisu. Jeśli pomieszczenie biurowe będzie zbyt wytłumione usłyszymy jako uciążliwy dźwięk nawet odgłos uderzenia o podłogę upadającego długopisu. Potrzebne jest więc tzw. tło akustyczne, czyli drobne dźwięki, swoisty szum wnętrza. Dlatego w walce z hałasem warto zachować zdrowy rozsądek, by nie przesadzić z wyciszeniem.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Nowa odsłona Katalogu Produktowego Domoteki – interaktywna mapa inspiracji Biuro prasowe
2021-05-14 | 11:36

Nowa odsłona Katalogu Produktowego Domoteki – interaktywna mapa inspiracji

Centrum Wyposażenia Wnętrz Domoteka stawia nie tylko na przemyślaną, różnorodną prezentację produktów, lecz także wszechstronne inspirowanie miłośników dobrego
Dom Wanna wolnostojąca - ponadczasowa elegancja
2021-05-14 | 10:37

Wanna wolnostojąca - ponadczasowa elegancja

Wydawać by się mogło, że wanna wolnostojąca, to chwilowy trend i prędzej czy później zostanie wyparty przez rynek. Okazuje się jednak, że jest ona ponadczasowa. Ten wariant wanien
Dom Kuchnia z długim terminem atrakcyjnego wyglądu
2021-05-14 | 09:20

Kuchnia z długim terminem atrakcyjnego wyglądu

Meble w modnym kolorze czy może jednak uniwersalne dekory drewna? Jedno nie musi wykluczać drugiego! Nie masz pomysłu na aranżację kuchni? Połącz oba dekory. Będzie gustownie, z klasą, a

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dom i ogród

Muzyka

W najnowszym teledysku Natalii Zastępy „Wiesz, jak jest” wystąpi Jolanta Janus, gwiazda głośnej produkcji „Lekcja miłości”. „Ta kobieta to jest torpeda”

12 maja wokalistka zaprezentuje fanom swój najnowszy singiel zatytułowany „Wiesz, jak jest”. W teledysku do tego utworu wystąpi nietuzinkowa postać – Jolanta Janus, znana z produkcji HBO „Lekcja miłości”. Piosenkarka bardzo się cieszy, że mogła poznać tak wyjątkową kobietę i na planie zdjęciowym czerpać z jej doświadczenia. Premiera debiutanckiego albumu finalistki „The Voice Kids” odbędzie się 21 maja. Krążek nosi tytuł „Nie żałuję”.

Handel

40 proc. Polaków planuje remont lub przeprowadzkę w związku z pandemią. Wzrasta znaczenie zdrowych domów

Polacy spędzają w domach i mieszkaniach nawet 90 proc. swojego czasu. Pandemia COVID-19, lockdowny oraz konieczność zdalnej pracy i nauki pokazały, jak ważne są odpowiednie warunki mieszkaniowe dla funkcjonowania rodziny, zdrowia i dobrego samopoczucia. Dla 75 proc. Polaków zdrowie i chęć poprawy komfortu życia okazały się głównym motywatorem do rozpoczęcia remontu. Z kolei dla 80 proc. spośród tych, którzy szukali ostatnio nowego lokum, najważniejsze okazały się takie cechy zdrowego domu jak jakość powietrza i ilość światła dziennego – wynika z VI edycji raportu „Barometr zdrowych domów”. Zmiana podejścia Polaków może być nie tylko drogowskazem dla nowych inwestycji deweloperskich, lecz także impulsem do przyspieszenia renowacji istniejących budynków. Tym bardziej że 40 proc. badanych planuje remont lub przeprowadzkę w ciągu następnych dwóch lat.