3 sposoby na oświetlenie ogrodowe
Nadchodzą cieplejsze dni, a wraz z nimi coraz więcej czasu będziemy spędzać na świeżym powietrzu. Już teraz możemy pomyśleć o przygotowaniu ogrodu. Warto zadbać nie tylko o rośliny, ale także odpowiednie oświetlenie – w ogrodzie spełnia ono trzy różne funkcje, w których poszczególne typy opraw sprawdzają się lepiej niż pozostałe.
Stwórz klimat
Ważne, aby oświetlenie w ogrodzie stanowiło spójną całość z roślinnością i elewacją domu. W przypadku ogrodów w stylu angielskim, gdzie roślinność jest bardziej dzika, szczególnie dobrze sprawdzają się girlandy. To typ oświetlenia pozwalający na sporą kreatywność – można je poprowadzić np. po balustradach lub krawędziach zadaszenia altanek. Z kolei w przypadku pergoli, girlandy mogą stworzyć świetlny baldachim, kotarę lub owinąć elementy konstrukcji. W ten sam sposób można wykorzystać drzewa – tutaj efekt będzie jeszcze bardziej naturalny. Przy takich rozwiązaniach – oprócz girland – sprawdzą się także oprawy naścienne i stojące, stylizowane na lampy retro, np. seria MARINA od GTV.
Dla osób lubiących minimalizm i prowadzących swój ogród w bardziej francuskim stylu lepszym wyborem będą modele bardziej nowoczesne, o geometrycznych kształtach. Tu producent przygotował kuliste, stylowe oprawy MARMO. Najlepiej wyglądają na trawnikach, na które rzucają ciepłe, miękkie światło.
Pokaż, co chcesz
Oświetlenie przed domem i w ogrodzie służy także do podświetlania elementów otoczenia, które chcemy uwydatnić po zmroku. Najpopularniejsze jest podświetlanie ścian budynków za pomocą kinkietów. Szerokość oferty GTV pozwala wybrać modele klasyczne i retro jak VENTANA, MARINA, GRANDE i te nowoczesne np. oprawy LED PARIS i TIAGO.
W celu podświetlania samego domu najlepiej sprawdzają się specjalne lampy naścienne. Przykładem takiego oświetlenia jest VALLA od GTV – światło w tym modelu nie rozchodzi się dookoła, lecz jest kierowane wzdłuż ściany – w górę i w dół. Takie lampy, wykonane z aluminium o czarnej barwie, sprawdzają się zarówno na zewnątrz, jak
i w pomieszczeniach.
Oświetlaj drogę
Oświetlenie ogrodowe ma także bardzo praktyczną rolę – pozwala nam bezpiecznie poruszać się na zewnątrz po zmroku. Dotyczy to zarówno podjazdów dla samochodów, alejek ogrodowych, jak i okolic drzwi wejściowych. Do oświetlenia drogi w alejkach ogrodowych można zastosować wbijane w trawnik oprawy słupkowe, które nie zasłonią roślin. Tu sprawdzi się model opraw DIEGO od GTV, w których możemy ustawić kierunek świecenia. Przy wejściu do domu najlepiej postawić na oprawy naścienne z czujnikiem ruchu, które zareagują na osobę zbliżającą się do wejścia, lub z czujnikiem zmroku. W przeciwieństwie do opraw stosowanych do podświetlania ścian, mają one za zadanie oświetlać możliwie dużą przestrzeń dookoła. Jeśli chodzi o tarasy i podjazdy dla samochodów najlepszą opcją są oprawy najazdowe np. ALFA. Większość z takich opraw jest na tyle wytrzymała, że można po nich chodzić i jeździć – bez ryzyka ewentualnych uszkodzeń oświetlenia.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.
Finanse
Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania
Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.
Nowe technologie
Wiktor Dyduła: Słyszę coraz więcej utworów wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Trudno je odróżnić od kompozycji stworzonych przez ludzi
Wokalista zauważa, że nowoczesne technologie rewolucjonizują nasze życie i mają zastosowanie w różnych dziedzinach. Jeżeli natomiast chodzi o sztuczną inteligencję, to nie ma on nic przeciwko kreatywnemu jej wykorzystaniu również w branży muzycznej. Ale choć AI potrafi wygenerować już całkiem dobrze brzmiące utwory, to przecież na koncertach hologramy czy awatary nie dostarczą odbiorcom takich emocji, jakie towarzyszą występom prawdziwych artystów.