3 sposoby na oświetlenie ogrodowe
Nadchodzą cieplejsze dni, a wraz z nimi coraz więcej czasu będziemy spędzać na świeżym powietrzu. Już teraz możemy pomyśleć o przygotowaniu ogrodu. Warto zadbać nie tylko o rośliny, ale także odpowiednie oświetlenie – w ogrodzie spełnia ono trzy różne funkcje, w których poszczególne typy opraw sprawdzają się lepiej niż pozostałe.
Stwórz klimat
Ważne, aby oświetlenie w ogrodzie stanowiło spójną całość z roślinnością i elewacją domu. W przypadku ogrodów w stylu angielskim, gdzie roślinność jest bardziej dzika, szczególnie dobrze sprawdzają się girlandy. To typ oświetlenia pozwalający na sporą kreatywność – można je poprowadzić np. po balustradach lub krawędziach zadaszenia altanek. Z kolei w przypadku pergoli, girlandy mogą stworzyć świetlny baldachim, kotarę lub owinąć elementy konstrukcji. W ten sam sposób można wykorzystać drzewa – tutaj efekt będzie jeszcze bardziej naturalny. Przy takich rozwiązaniach – oprócz girland – sprawdzą się także oprawy naścienne i stojące, stylizowane na lampy retro, np. seria MARINA od GTV.
Dla osób lubiących minimalizm i prowadzących swój ogród w bardziej francuskim stylu lepszym wyborem będą modele bardziej nowoczesne, o geometrycznych kształtach. Tu producent przygotował kuliste, stylowe oprawy MARMO. Najlepiej wyglądają na trawnikach, na które rzucają ciepłe, miękkie światło.
Pokaż, co chcesz
Oświetlenie przed domem i w ogrodzie służy także do podświetlania elementów otoczenia, które chcemy uwydatnić po zmroku. Najpopularniejsze jest podświetlanie ścian budynków za pomocą kinkietów. Szerokość oferty GTV pozwala wybrać modele klasyczne i retro jak VENTANA, MARINA, GRANDE i te nowoczesne np. oprawy LED PARIS i TIAGO.
W celu podświetlania samego domu najlepiej sprawdzają się specjalne lampy naścienne. Przykładem takiego oświetlenia jest VALLA od GTV – światło w tym modelu nie rozchodzi się dookoła, lecz jest kierowane wzdłuż ściany – w górę i w dół. Takie lampy, wykonane z aluminium o czarnej barwie, sprawdzają się zarówno na zewnątrz, jak
i w pomieszczeniach.
Oświetlaj drogę
Oświetlenie ogrodowe ma także bardzo praktyczną rolę – pozwala nam bezpiecznie poruszać się na zewnątrz po zmroku. Dotyczy to zarówno podjazdów dla samochodów, alejek ogrodowych, jak i okolic drzwi wejściowych. Do oświetlenia drogi w alejkach ogrodowych można zastosować wbijane w trawnik oprawy słupkowe, które nie zasłonią roślin. Tu sprawdzi się model opraw DIEGO od GTV, w których możemy ustawić kierunek świecenia. Przy wejściu do domu najlepiej postawić na oprawy naścienne z czujnikiem ruchu, które zareagują na osobę zbliżającą się do wejścia, lub z czujnikiem zmroku. W przeciwieństwie do opraw stosowanych do podświetlania ścian, mają one za zadanie oświetlać możliwie dużą przestrzeń dookoła. Jeśli chodzi o tarasy i podjazdy dla samochodów najlepszą opcją są oprawy najazdowe np. ALFA. Większość z takich opraw jest na tyle wytrzymała, że można po nich chodzić i jeździć – bez ryzyka ewentualnych uszkodzeń oświetlenia.

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Dorota Szelągowska: W moim rodzinnym domu się nie przelewało. Od mamy i babci się nauczyłam, jak ugotować coś z niczego
Prezenterka zaznacza, że dużo czasu spędza w kuchni i jak przekonuje, zawsze da się przyrządzić coś smacznego, nawet gdy pod ręką nie ma zbyt wielu produktów. Tego nauczyła się w rodzinnym domu. Dorota Szelągowska uwielbia kulinarne eksperymenty, dlatego też chętnie podgląda, jak gotują inni i z ich pomysłów również czerpie inspiracje.
Nauka
MNiSW reaguje na problemy psychiczne w środowisku akademickim. Specjalny zespół ma opracować skuteczne rozwiązania

W środowisku naukowym rośnie świadomość znaczenia dobrostanu psychicznego i potrzeby budowania bezpiecznego miejsca – zarówno dla studentów, jak i kadry akademickiej. Z badania SWPS wynika, że wiele osób w tym środowisku zmaga się z silnym stresem, wypaleniem zawodowym oraz zaburzeniami lękowymi i depresyjnymi. Do tego dochodzi także coraz częściej występujący problem mobbingu i dyskryminacji. Tematem zajmuje się MNiSW, powołując specjalny międzyresortowy zespół, ale też same uczelnie.
Media
Maciej Dowbor: Domówki i rolki przyniosły nam dużo większą popularność niż telewizja. Ludzie nas odbierają jak dobrych znajomych

Prezenter przyznaje, że domówki online i publikowane w mediach społecznościowych rolki pozwoliły im zbudować mocną pozycję w cyfrowym świecie. Dzięki nim zyskali dużo większą popularność niż z racji udziału w różnych projektach telewizyjnych czy serialowych. Maciej Dowbor odczuwa dużą satysfakcję z tego, że ich działalność internetowa przyciąga miliony odbiorców, zainteresowanie proponowanymi przez nich treściami nie słabnie, a widzowie, z którymi się spotykają na ulicy, traktują ich jak dobrych znajomych.