31 października – Światowy Dzień Oszczędzania
VOSTI
Nałęczowska 14
20-701 Lublin
k.miciula-szlachta|vosti.pl| |k.miciula-szlachta|vosti.pl
506 858 403
https://vosti.pl/
31 października obchodzimy Światowy Dzień Oszczędzania. Przy stale rosnących cenach energii, warto zwrócić uwagę, jak można zaoszczędzić w aspekcie zużycia prądu. Niewielkie rzeczy mają naprawdę ogromne znaczenie! Szczególnie w zimniejszych miesiącach, kiedy w domu spędzamy dużo więcej czasu niż latem, generując jednocześnie większe zużycie prądu. Podpowiadamy, co można zrobić.
Wymień żarówki na energooszczędne – krótszy dzień sprawia, że dużo wcześniej włączamy światło w domu. Wymiana żarówek na energooszczędne to tylko kilkanaście złotych inwestycji, ale ogromny ukłon w stronę środowiska. Żarówka LED może świecić nawet 50 000 godzin, tradycyjna tylko do 1000. Jest różnica, prawda?
Wyłącz światło wychodząc z pomieszczenia - rób to, ale tylko wtedy, gdy wychodzisz na dłużej niż 30 sekund. Żarówka przy samym włączeniu może pobierać więcej energii elektrycznej niż już po rozgrzaniu.
Zastosuj oświetlenie z czujnikiem ruchu - w ogrodzie lub przy rzadziej uczęszczanych zakamarkach domu (np. przy zejściu do piwnic) dobrym pomysłem jest zastosowanie oświetlenia reagującego na ruch. System tego typu zapala się tylko wtedy, gdy ktoś przechodzi. Po kilku sekundach gaśnie, nie zużywając niepotrzebnego prądu.
Świadomie przygotuj posiłki i ciepłe napoje - ciepła herbata i kawa to idealny towarzysz na chłodne dni. Gotując wodę na ulubiony napój nalej do czajnika tylko potrzebną ilość wody. To nie tylko oszczędność energii potrzebnej do zagotowania, ale również samej wody. Z kolei w czasie gotowania, przykrywaj garnki i patelnie - dzięki temu szybciej przygotujesz obiad czy kolację, ale także zaoszczędzisz na energii.
Odłączaj naładowany sprzęt - urządzenie podłączone do kontaktu i do naładowanego już urządzenia wciąż zużywa prąd. To wprawdzie kilkadziesiąt groszy oszczędności w ciągu roku, ale gdyby wszyscy ludzie wyrobili w sobie taki nawyk, można by osiągnąć całkiem niezłe rezultaty!
Zwróć uwagę na nadmierne przegrzewanie pomieszczeń zimą - wietrzysz pomieszczenie? Przykręć ogrzewanie. Zadbaj także o nawilżenie rozstawiając naczynia z wodą przy kaloryferach. Przed sezonem jesienno-zimowy zerknij również na okna i drzwi pod kątem szczelności. Czasem wystarczy drobna regulacja lub założenie uszczelek, aby ciepło nie uciekało.
Wykorzystaj rozwiązania z zakresu energii odnawialnej - a gdyby tak stać się niezależnym producentem prądu? Inwestycja w OZE i rozwiązania takie jak panele fotowoltaiczne to najlepsza droga do niezależności energetycznej.
- Przez korzystanie z paneli ograniczamy emisję dwutlenku węgla do atmosfery, dbając o środowisko naturalne. I co ważne - panele można instalować cały rok, nie tylko latem! Dodatkowo, aby inwestycja w fotowoltaikę, była jeszcze bardziej opłacalna, można skorzystać z dostępnych dofinansowań. - mówi Paweł Bartosik Członek Zarządu, Dyrektor ds. operacyjnych Vosti.
Więcej informacji na www.vosti.pl
Vosti Energy Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. K. działa w najszybciej rosnącym segmencie sektora Odnawialnych Źródeł Energii, oferując kompleksowe usługi związane z instalacją zestawów fotowoltaicznych. W gronie klientów firmy znajdują się zarówno osoby prywatne, rolnicy, a także przedsiębiorstwa. Dzięki rozwiązaniom oferowanym przez Vosti, mogą oni aktywnie oszczędzać na rachunkach za energię elektryczną. Firma działa na rynku od 5 lat i zrealizowała już 8000 instalacji fotowoltaicznych na terenie całego kraju. Według Instytutu Energii Odnawialnej, Vosti znajduje się na 5 miejscu wśród największych firm fotowoltaicznych w Polsce działających w obszarze mikroinstalacji.
Oko na design. Malwina Konopacka otwiera swój showroom w DOMOTECE
Nowość: drzwi PIRUE – nowoczesne rozwiązanie dla wymagających
Efektowne połączenie kolorystyczne w aranżacji wnętrz
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Katarzyna Dowbor: Telewizja ma ogromną siłę i dzięki temu mogę zrobić coś dla innych. Nieważne, pod jakimi barwami – ważne, że się pomaga
Szefowa Fundacji TVP z pełnym przekonaniem przyznaje, że jej nowa rola to zarówno ogromne wyzwanie, jak i spełnienie marzeń o niesieniu pomocy innym. Katarzyna Dowbor cieszy się, że znów może pomagać ludziom w różnych kryzysach i w pewnym sensie jest to kontynuacja jej misji z programu „Nasz nowy dom”. Na razie Fundacja TVP wspiera osoby, które ucierpiały podczas niedawnej powodzi, ale pod jej skrzydła mogą też trafić inni potrzebujący.
Gwiazdy
Piotr Zelt: Od dawna weryfikuję swoje nawyki. Gonię też wszystkich z mojego otoczenia, żeby oszczędzali wodę i porządnie segregowali śmieci
Aktor zauważa, że w dzisiejszych czasach ekologiczny styl życia powinien być nie tylko modą, ale wręcz koniecznością. Zwraca bowiem uwagę na przyspieszającą degradację naszego środowiska i konieczność weryfikacji własnych przyzwyczajeń. Dobitnie tłumaczy to również swoim bliskim i mobilizuje ich do odpowiedzialnego postępowania. Zdaniem Piotra Zelta kluczowe jest przede wszystkim oszczędzanie wody, bo za jakiś czas może jej zabraknąć w naszych kranach, a także segregowanie śmieci i ograniczenie zakupów nowych ubrań oraz urządzeń elektronicznych.
Handel
Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
Niemal połowa Polaków kupujących artykuły sportowe ćwiczy kilka razy w tygodniu, a 13 proc. robi to codziennie. Większa aktywność powoduje, że rośnie krajowy rynek artykułów sportowych. W latach 2023–2028 ma to być średnio 6 proc. rocznie – wynika z danych PMR. Polscy konsumenci w coraz większym stopniu zwracają uwagę na technologiczne aspekty i rozwiązania w produktach outdoorowych. Producenci tacy jak Columbia Sportswear inwestują więc coraz więcej w patenty i innowacje. W centrum handlowym Westfield Mokotów w Warszawie został właśnie otwarty drugi w Polsce monobrandowy sklep tej marki.