4 pytania, które powinniście zadać przed kupnem pierwszego mieszkania
Kupno pierwszego mieszkania od zawsze wiąże się z pewnym stresem i wątpliwościami. W końcu zakup pierwszego lokum to decyzja wiążąca na co najmniej kilkanaście lat. Dlatego warto się do niej dobrze przygotować i rozpatrzyć kilka niezwykle istotnych kwestii. O co pytać w biurach sprzedaży u dewelopera, zanim zdecydujemy się na konkretną inwestycję?
1. Jakie są plany co do okolicy?
Nie ma co ukrywać – okolice miejsca zamieszkania są równie ważne, co same cztery kąty. W końcu chyba nic nie relaksuje bardziej niż piknik w okolicznym parku, a wizyta w lokalnej restauracji z pewnością może urozmaicić niejedno weekendowe popołudnie. Aby mieć pewność, że nasza okolica będzie w stanie zagwarantować nam wszystko, czego oczekujemy, a w pobliżu nie powstanie nic, czego byśmy nie chcieli – w biurach sprzedaży warto pytać o tak zwany prospekt informacyjny, dzięki któremu poznamy plan na okolicę, w której potencjalnie moglibyśmy zamieszkać. Pomoże nam to rozwiać wiele wątpliwości i uniknąć ewentualnych przykrych niespodzianek, jak na przykład centrum handlowe, które miałoby powstać naprzeciwko naszych okien.
2. Co wchodzi w cenę mieszkania?
To kolejne pytanie, o którym nie możemy zapomnieć. Zdarza się, że natrafimy na atrakcyjne oferty, których koszty wydają się dużo niższe niż inne. Jednak w dużej mierze ceny są zaniżone, ponieważ nie uwzględniają miejsca parkingowego czy komórki lokatorskiej. Co więcej, kolejną ważną sprawą jest kwestia standardu deweloperskiego (np. stan ścian i podłogi lub rodzaj zamontowanych okien) – powinniśmy zainteresować się, co obejmuje. Taka wiedza umożliwi nam dokładniejsze oszacowanie kosztów.
– Standard deweloperski to kwestia, o którą zawsze warto pytać. Głównie ze względu na to, że u każdego dewelopera wygląda on inaczej, względem czego przy wykańczaniu czekają nas inne prace i inne koszty. W naszym przypadku w standardzie są nie tylko antywłamaniowe drzwi zewnętrzne, ale również drzwi wewnętrzne, co nie jest spotykane u każdego dewelopera. Dobrze wiedzieć o tym jeszcze przed podpisaniem umowy, bo przecież zazwyczaj do momentu odbioru kluczy zaczyna się kompletować materiały wykończeniowe – komentuje Jakub Orski z WPBM „Mój Dom" S.A.
3. Jakie są dotychczasowe realizacje dewelopera?
Jeśli inwestycja wciąż jest w budowie i jeszcze nie wiemy, czego spodziewać się od dewelopera, w biurze możemy spytać o wcześniejsze realizacje. Spojrzenie na pozostałe projekty nie tylko da nam szerszą perspektywę na mieszkanie, do którego się przymierzamy, ale również pozwoli lepiej poznać dewelopera. Taką wiedzę warto również czerpać nie tylko z samego biura sprzedaży, lecz także z internetu – grup na Facebooku czy forów internetowych.
4. Opłaty administracyjne – ile nas wyniosą?
Do dodatkowych, regularnych kosztów należy doliczyć wszelkie opłaty administracyjne. Ich wysokość w dużej mierze zależy od lokalizacji budynku czy dodatkowych usług realizowanych, aby utrzymywać części wspólne. Warto dopytać o te kwestie, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że wszystkie opłaty nie przekroczą naszego budżetu.
Kto pyta nie błądzi – niech to przysłowie towarzyszy nam przez cały okres poszukiwania pierwszego mieszkania. Wszystkie pytania – nawet te z pozoru błahe, umożliwią nam wybór perfekcyjnie dopasowanego do nas lokum.
![Łóżka kontynentalne - przegląd najpopularniejszych modeli Biuro prasowe](/files/1947754062/lozko-kontynentalne-tebsilo,w_225,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Łóżka kontynentalne - przegląd najpopularniejszych modeli
![Proste przyjemności na zimowe wieczory](/files/_uploaded/glownekonf_420841280,w_300,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Proste przyjemności na zimowe wieczory
![Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie](/files/_uploaded/glownekonf_592300461,w_254,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Dom i ogród
![](/files/1922771799/majdan-dom-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
![](/files/1922771799/kmon-karpinska-seniorzy-foto2-1,w_133,_small.jpg)
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.
Farmacja
Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
![](/files/1922771799/podanie-ma-znaczenie-foto,w_133,_small.jpg)
Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.