4 pytania, które powinniście zadać przed kupnem pierwszego mieszkania
Kupno pierwszego mieszkania od zawsze wiąże się z pewnym stresem i wątpliwościami. W końcu zakup pierwszego lokum to decyzja wiążąca na co najmniej kilkanaście lat. Dlatego warto się do niej dobrze przygotować i rozpatrzyć kilka niezwykle istotnych kwestii. O co pytać w biurach sprzedaży u dewelopera, zanim zdecydujemy się na konkretną inwestycję?
1. Jakie są plany co do okolicy?
Nie ma co ukrywać – okolice miejsca zamieszkania są równie ważne, co same cztery kąty. W końcu chyba nic nie relaksuje bardziej niż piknik w okolicznym parku, a wizyta w lokalnej restauracji z pewnością może urozmaicić niejedno weekendowe popołudnie. Aby mieć pewność, że nasza okolica będzie w stanie zagwarantować nam wszystko, czego oczekujemy, a w pobliżu nie powstanie nic, czego byśmy nie chcieli – w biurach sprzedaży warto pytać o tak zwany prospekt informacyjny, dzięki któremu poznamy plan na okolicę, w której potencjalnie moglibyśmy zamieszkać. Pomoże nam to rozwiać wiele wątpliwości i uniknąć ewentualnych przykrych niespodzianek, jak na przykład centrum handlowe, które miałoby powstać naprzeciwko naszych okien.
2. Co wchodzi w cenę mieszkania?
To kolejne pytanie, o którym nie możemy zapomnieć. Zdarza się, że natrafimy na atrakcyjne oferty, których koszty wydają się dużo niższe niż inne. Jednak w dużej mierze ceny są zaniżone, ponieważ nie uwzględniają miejsca parkingowego czy komórki lokatorskiej. Co więcej, kolejną ważną sprawą jest kwestia standardu deweloperskiego (np. stan ścian i podłogi lub rodzaj zamontowanych okien) – powinniśmy zainteresować się, co obejmuje. Taka wiedza umożliwi nam dokładniejsze oszacowanie kosztów.
– Standard deweloperski to kwestia, o którą zawsze warto pytać. Głównie ze względu na to, że u każdego dewelopera wygląda on inaczej, względem czego przy wykańczaniu czekają nas inne prace i inne koszty. W naszym przypadku w standardzie są nie tylko antywłamaniowe drzwi zewnętrzne, ale również drzwi wewnętrzne, co nie jest spotykane u każdego dewelopera. Dobrze wiedzieć o tym jeszcze przed podpisaniem umowy, bo przecież zazwyczaj do momentu odbioru kluczy zaczyna się kompletować materiały wykończeniowe – komentuje Jakub Orski z WPBM „Mój Dom" S.A.
3. Jakie są dotychczasowe realizacje dewelopera?
Jeśli inwestycja wciąż jest w budowie i jeszcze nie wiemy, czego spodziewać się od dewelopera, w biurze możemy spytać o wcześniejsze realizacje. Spojrzenie na pozostałe projekty nie tylko da nam szerszą perspektywę na mieszkanie, do którego się przymierzamy, ale również pozwoli lepiej poznać dewelopera. Taką wiedzę warto również czerpać nie tylko z samego biura sprzedaży, lecz także z internetu – grup na Facebooku czy forów internetowych.
4. Opłaty administracyjne – ile nas wyniosą?
Do dodatkowych, regularnych kosztów należy doliczyć wszelkie opłaty administracyjne. Ich wysokość w dużej mierze zależy od lokalizacji budynku czy dodatkowych usług realizowanych, aby utrzymywać części wspólne. Warto dopytać o te kwestie, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że wszystkie opłaty nie przekroczą naszego budżetu.
Kto pyta nie błądzi – niech to przysłowie towarzyszy nam przez cały okres poszukiwania pierwszego mieszkania. Wszystkie pytania – nawet te z pozoru błahe, umożliwią nam wybór perfekcyjnie dopasowanego do nas lokum.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość
Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.
Konsument
Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.
Żywienie
Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień

Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.