Komunikaty PR

5 elementów samochodu, które należy sprawdzić przed wyjazdem na wakacje

2020-07-01  |  12:05
Biuro prasowe
Do pobrania Inf_pras ( 0.02 MB )

Chociaż tegoroczne wakacje przejdą do historii z uwagi na ograniczenia związanie z pandemią, każdy z nas czeka, by choć na chwilę wyjechać na upragniony urlop. W trosce o bezpieczeństwo jednym z najbezpieczniejszych i najchętniej wybieranym środkiem transportu będzie nasz własny samochód. By w pełni cieszyć się zasłużonym urlopem, ważne jest, by zadbać o stan auta i sprawdzić go pod kątem technicznym. O co należy zadbać przed udaniem się w podróż? Oto podpowiedzi dla każdego właściciela samochodu.

Wakacje to czas beztroski i odpoczynku, dlatego warto upewnić się, że samochód, którym zamierzamy podróżować jest przygotowany do jazdy i nie przysporzy nam niespodziewanych problemów. Wielu użytkowników zna swój samochód bardzo dobrze i wie, na jakie elementy należy zwrócić uwagę przed dalszym wyjazdem. Są jednak elementy, których sprawdzenie warto powierzyć fachowcom.

1. Przebieg rozrządu

Producenci samochodów w przypadku każdego modelu zalecają wymianę newralgicznych elementów pojazdu przy określonym przebiegu. Jednym z nich jest rozrząd. Jest to układ, który odpowiada za prawidłową pracę silnika. Jeśli planujemy dłuższy wyjazd, a samochód powoli zbliża się do przebiegu rekomendowanego przez producenta, nie warto odkładać tego na później. Poważna awaria, szczególnie poza granicami kraju, może nas bardzo dużo kosztować.

2. Płyny eksploatacyjne

Ważnym elementem kontroli jest sprawdzenie poziomu lub wymiana płynów. Olej silnikowy należy wymieniać stosunkowo często. Niektórzy producenci zalecają interwały o długości nawet 30 000 kilometrów, ale jeśli wymienimy go co 10-15 000 kilometrów, to silnik będzie nam wdzięczny i dłużej pozostanie sprawny. Regularnie kontrolujmy więc poziom środka smarnego i zabezpieczmy się, zabierając na drogę 1-litrową butelkę używanego przez nas oleju. Dalekie podróże przy pełnym obciążeniu obciążają także skrzynię automatyczną, dobrze więc wymienić w niej olej przed wyjazdem.

- Nie zapominajmy o sprawdzeniu poziomu płynu chłodniczego, czy poziomu i stanu płynu hamulcowego, który bezpośrednio wpływa na nasze bezpieczeństwo. Doświadczony mechanik sprawdzi także poziom płynu do wspomagania układu kierowniczego i przejrzy pojazd pod kątem ewentualnych wycieków. W przypadku, kiedy auto ma instalację gazową, warto zlecić jej przegląd, wyregulowanie i wymianę filtra gazu. - radzi Grzegorz Kawka z firmy Ravenol, organizatora sieci Ravenol Professionals.

3. Opony

Opony to jedyna rzecz, która łączy samochód z nawierzchnią i odpowiada bezpośrednio za nasze bezpieczeństwo. Nie warto na nich oszczędzać. Specjaliści radzą, by nie miały one więcej niż 6 lat i były dopasowane do pory roku. Opony powinny mieć wystarczającej głębokości bieżnik, ułatwiający odprowadzanie wody spod kół. Zbyt płytki będzie powodował nerwowe prowadzenie i niestabilność przy mocnych opadach deszczu. Przed dłuższą podróżą należy też skontrolować ciśnienie powietrza w oponach i dostosować je do przewidywanego obciążenia pojazdu. To pozytywnie wpłynie na komfort i bezpieczeństwo jazdy oraz zmniejszy zużycie paliwa.

4. Klimatyzacja

Dziś trudno wyobrazić sobie letnie podróżowanie bez klimatyzacji. Zgłośmy się więc do serwisu, gdzie zostanie sprawdzona jej szczelność oraz ilość czynnika w układzie, zostanie ona również oczyszczona, tak, żebyśmy mogli korzystać z niej bez przeszkód podczas gorących dni. Ważne jest, by uruchamiać klimatyzację regularnie w ciągu roku, nawet wtedy, kiedy wydaje się zbędna. To zapewni jej komponentom niezbędne smarowanie i wydłuży jej żywotność.

5. Zawieszenie i hamulce

To, czy podróż będzie wygodna i bezpieczna zależy również od stanu zawieszenia naszego samochodu. Warto sprawdzić, czy wszystkie jego elementy są w dobrym stanie i nie występują luzy, mogące mieć wpływ na prowadzenie i niemiłe odgłosy. Skontrolujmy amortyzatory, odpowiadające za komfort i przyczepność auta do drogi. Równie ważne jest sprawdzenie tarcz, klocków hamulcowych i przewodów hamulcowych, które w niektórych modelach mają tendencję do rdzewienia, co może stanowić poważne zagrożenie. W przypadku podróży z przyczepą skontrolujmy działanie gniazda elektrycznego przy haku holowniczym.

Co możemy sprawdzić samodzielnie?

Podczas dłuższego wyjazdu często jesteśmy zdani sami na siebie, dlatego warto posiadać podstawową wiedzę o naszym samochodzie, o tym, jakie elementy są niezbędne, by był on na trasie niezawodny.

- Jednym z elementów, który możemy skontrolować samodzielnie jest sprawdzenie, czy w razie uszkodzenia opony mamy na pokładzie dobry zestaw naprawczy lub koło zapasowe, a także, czy jest ono napompowane. Jeżeli w naszym aucie zamontowano je pod podwoziem, zobaczmy, czy mocowania są sprawne, a my jesteśmy w stanie bez większych problemów je wyjąć. - mówi Grzegorz Kawka. Dodaje: Sprawdźmy też baterię w pilocie do auta i zobaczymy, czy działają wszystkie światła i czy pióra wycieraczek nie są zniszczone.

Podczas wakacyjnych wyjazdów zadbajmy także o istotne akcesoria, takie jak: sprawna gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, uzupełniona apteczka, nóż do przecinania pasów i kamizelki odblaskowe dla wszystkich pasażerów. Przyda się też mocna latarka z magnesem, rękawiczki, komplet śrubokrętów czy szczypce uniwersalne. Wszystko to nie zajmuje zbyt wiele miejsca, a może nas uratować w nieprzewidzianej sytuacji. Do auta zabierzmy też niezbędne narzędzia: zaczep holowniczy, podnośnik, klucz do odkręcania kół, przejściówkę do śrub zabezpieczających koła, żarówki i bezpieczniki.

Dokładna i profesjonalna kontrola naszego samochodu przed wyjazdem na urlop może zaoszczędzić nam mnóstwo nerwów, czasu i pieniędzy. Jeśli krok po kroku sprawdziliście swój pojazd, to cóż, wystarczy zatankować do pełna i ruszać w drogę!

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Motoryzacja Rower wodorowy odporny na mrozy - alternatywa na zimowe trasy Biuro prasowe
2024-12-30 | 12:00

Rower wodorowy odporny na mrozy - alternatywa na zimowe trasy

Jazda rowerem w sezonie zimowym stawia przed rowerzystami nie lada wyzwania, zwłaszcza gdy korzystają z jednośladów ze wspomaganiem elektrycznym. Klasyczne baterie litowo-jonowe w takich
Motoryzacja Uber przekazał kierowczyni Mustanga - finał konkursu Uber Dreams
2024-12-19 | 12:00

Uber przekazał kierowczyni Mustanga - finał konkursu Uber Dreams

6,5 tys. historii, 75 dni napływających zgłoszeń, 11 finalistów i 1 zwycięzca, a w zasadzie zwyciężczyni – tak w liczbach prezentuje się finał konkursu Uber Dreams. Podczas
Motoryzacja Prido prezentuje ofertę na Black Friday i Cyber Monday
2024-11-28 | 10:00

Prido prezentuje ofertę na Black Friday i Cyber Monday

Prido, polski producent wideorejestratorów samochodowych, przygotował ofertę promocyjną z okazji Black Week. Propozycja dotyczy flagowego wideorejestratora firmy – prido i9

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku

Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Ochrona środowiska

Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić

Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.

Muzyka

Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy

Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.