5 kluczowych narzędzi w każdym ogrodzie – inspiracje Fiskars
Szybkimi krokami zbliża się wiosna i intensywny czas pracy w ogrodzie. Czym powinien kierować się właściciel przydomowego ogródka kompletując zestaw niezbędnych narzędzi? Przynajmniej 5 narzędzi to niezbędnik bez którego ani rusz. Spróbujmy je wybrać.
Każdy początkujący ogrodnik zadaje sobie pytanie – jak skompletować zestaw niezbędnych narzędzi ogrodowych, na co zwrócić szczególną uwagę. Według badań konsumenckich przeprowadzonych w ubiegłym roku przez firmę Fiskars, najczęściej używanym narzędziem ogrodowym okazała się….szczotka!, na którą wskazało prawie 70 proc. badanych. Równie popularne były grabie (66 proc.), a także szpadle (65 proc.) oraz narzędzia do pielęgnacji małych roślin (64 proc.). W grupie najczęściej używanych narzędzi ogrodowych znalazły się również sekatory.
Przy wyborze niezbędnych narzędzi do naszego ogrodu na pewno warto kierować się użytecznością
i funkcjonalnością. Ważne są również jakość i trwałość, bo jest to sprzęt, który ma służyć nam przez lata.
W małych, przydomowych ogródkach, doskonale sprawdzą się narzędzia ręczne, a na rynku można znaleźć szeroką ofertę przeróżnych modeli. Przynajmniej 5 narzędzi powinniśmy skompletować, jeśli chcemy zadbać
o nasz przydomowy ogródek. Oto propozycje wybranych modeli z oferty firmy Fiskars, które wyróżnia nie tylko jakość i wytrzymałość, lecz także ergonomia i design.
Po pierwsze – szpadel
Prace związane z kopaniem w ziemi wykonujemy w ogrodzie praktycznie przez cały rok – przygotowując miejsce pod sadzenie roślin, czy też wykonując różne prace porządkowe. Wymagają one dużego wysiłku, dlatego tak ważne jest, aby narzędzie było ostre, wytrzymałe, umożliwiające efektywną pracę. Odpowiedzią na nasze potrzeby związane z kopaniem jest szpadel ostry XactTM. Możemy wybrać model M lub L, dopasowując narzędzie do wzrostu użytkownika.
Po drugie – motyka
Kolejna ważna czynność w ramach prac ogrodowych to szybkie i łatwe usuwanie chwastów. Do tego niezbędna jest motyka, która pomoże nam oczyścić i spulchnić glebę. Motyka duńska XactTM jest przy tym lekka i komfortowa w użyciu dzięki aluminiowemu trzonkowi o specjalnym profilu dla bardziej wydajnej i ergonomicznej pracy.
Po trzecie – łopatka i zestaw małych narzędzi
Na liście niezbędnych narzędzi znajdzie się z pewnością łopatka do sadzenia i przesadzania roślin. Idealnym rozwiązaniem byłoby skompletowanie zestawu małych narzędzi do pielęgnacji roślin, które wykorzystamy nie tylko w przydomowym ogródku, lecz także do pielęgnacji roślin na balkonie i w domu. Doskonałą propozycją jest rodzina narzędzi XactTM do pielęgnacji małych roślin, wykonana z najwyższej jakości materiałów. Są one niezwykle wytrzymałe i trwałe oraz odporne na różne warunki pogodowe. W ofercie Fisakrs oprócz łopatki znajdziemy również grabie, skrobak, odchwaszczacz i kultywator.
Po czwarte – grabie
Wypielęgnowany trawnik to wizytówka każdego domu. Oprócz kosiarki powinniśmy pomyśleć o porządnych grabiach, które pomogą nam wiosną oczyścić trawnik po zimie, latem zgrabić ściętą trawę, a jesienią opadające liście i gałązki. Odpowiedzią na te potrzeby są np. grabie do trawnika XactTM L, z szeroką głowicą, dzięki czemu nasza prace będzie efektywna i komfortowa.
Po piąte – sekator
Jeśli mamy w naszym ogrodzie krzewy czy drzewa to nie możemy zapomnieć o narzędziu do ich przycinania, czyli sekatorze, który będziemy z pewnością używać kilka razy w roku. Przycinanie drzew i krzewów jest bowiem konieczne do zachowania ich odpowiedniego wyglądu, ale też do dobrego owocowania. Do przycinania krzewów wystarczy nam sekator jednoręczny np. PX94 PowerGearTMX L, wyposażony w unikalny mechanizm zwiększający trzykrotnie siłę cięcia oraz obrotową rączkę wpływającą na zmniejszenie obciążenia dłoni
i nadgarstka. Z tej samej rodziny PowerGear możemy również dobrać sekator dwuręczny np. model kowadełkowy (L), który będzie bardzo pomocny w cięciu grubszych i suchych gałęzi drzew owocowych.
Co jeszcze do kompletu?
Utrzymanie porządku w ogrodzie to gwarancja zadowolenia z pracy i podziwianie pięknych widoków. Dlatego tak ważne jest zaopatrzenie się w produkty, które pomogą nam go zachować. Z pewnością przyda nam się wszechstronny kosz Ergo Pop-up, który znajdzie zastosowania w wielu sytuacjach jak: zbieranie mokrych odpadów ogrodowych (wilgotne liście, chwasty, ścięta trawa czy śmieci), czy do porządków w domu lub garażu. Można w nim bezpiecznie przechowywać i przenosić różne produkty. Został wykonany
z materiału odpornego na pleśń i rozdarcia, a specjalne zaczepy umożliwiają jego szybkie złożenie do wysokości
3 cm. Jest dostępny w trzech rozmiarach (73 I, 175 I oraz 219 I).
Do zachowania porządku na tarasie czy chodniku w ogródku przyda się również solidna szczotka, jak np. szczotka uniwersalna SolidTM (M). Sprawdzi się przy sprzątaniu różnych powierzchni, a wyróżnia ją zastosowanie dwóch rodzajów włosia, co zapewnia efektywną pracę.
Orientacyjna cena detaliczna:
- Szpadel ostry (M) Xact™ – ok. 155 zł
- Motyka duńska XactTM – ok. 96 zł
- Łopatka XactTM – ok. 44 zł
- Sekatory jednoręczne PowerGearTMX – od ok. 115 – do ok. 135 zł
- Sekatory dwuręczne PowerGearTMX – od ok. 185 – do ok. 300 zł
- Kosz Ergo Pop-up – ok. 60 zł
- Szczotka uniwersalna SolidTM (M) – ok. 77 zł
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.