5 najpopularniejszych błędów przy robieniu sernika
Sernik to delikatne ciasto i nawet z pozoru nieistotny ruch może zepsuć wypiek. Chyba każdy choć raz spotkał się z sytuacją, w której efekt wizualnie znacznie odbiegał od tego ze zdjęcia w przepisie. Sprawdź co robisz nie tak i wyeliminuj błędne nawyki!
1. Zbyt dużo mąki
Choć powinno być puszyste i rozpływające się w ustach, już pierwszego dnia jest sztywne i gumowate? To znak, że w cieście znalazło się zbyt dużo mąki. Jej nadmiar sprawia, że wypiek jest zbity. Wystarczy jej niewielka ilość – zaledwie kilka łyżeczek, by nieco zagęścić ciasto. Można jednak całkowicie zrezygnować z jej dodawania, aby być pewnym, że deser będzie puszysty.
2. Za mało jajek
Aby ciasto było jeszcze bardziej miękkie, dobrze jest dodać do masy więcej jajek. Najlepiej, jeśli białka będą dodawane w formie ubitej piany, a żółtka osobno. Minimalna liczba to ta zawarta w przepisie, możesz jednak pokusić się o dodanie kilku więcej. Efekt cię zaskoczy!
3. Składniki prosto z lodówki
Ile razy zdarzyło ci się wyjąć ciasto z piekarnika i odkryć, że zamiast puszystego wypieku wyszedł zakalec? Przyczyną mogą być zbyt zimne składniki lub różnica temperatur pomiędzy nimi. Zanim przystąpisz do mieszania, poczekaj, aż osiągną temperaturę pokojową. Pozwoli to uniknąć zakalca lub opadnięcia sernika.
4. Za długie mieszanie
Choć może wydawać się, że im dłużej masa jest miksowana, tym lepiej, nie zawsze jest to prawda. Poczekaj, aż składniki się połączą, ale nie mieszaj dłużej. Inaczej ryzykujesz, że do masy serowej dostaną się drobne pęcherzyki powietrza. Ciasto może urosnąć wysokie, lecz popękane. To częsty błąd, który zdarza się zarówno początkującym, jak i zaawansowanym.
5. Zbyt suche powietrze w piekarniku
Jeśli sernik wychodzi zbyt suchy i zbity, spróbuj kolejnym razem upiec go w kąpieli wodnej. Na spodzie piekarnika ustaw naczynie żaroodporne lub małą blaszkę z wodą. Podgrzewanie sprawi, że woda będzie parować, a dzięki temu ciasto będzie wilgotne, puszyste i równomiernie wypieczone. To mało znany trik, ale daje świetne efekty. Koniecznie musisz go wypróbować!
Program „Ja Cię SERniczę!” jest sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka.

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.