5 powodów, dla których pokochasz styl nowoczesny nowojorski
Wielu kojarzy go z amerykańskich filmów czy katalogów wnętrzarskich pełnych klasycznych inspiracji. W tym właśnie rzecz – klasyka. To jeden z najważniejszych elementów tej stylistyki. Co sprawia, że jest ona tak często stosowana przez architektów wnętrz – zwłaszcza w przypadku ekskluzywnych apartamentów?
Styl rodem z Nowego Jorku to przede wszystkim duża różnorodność. Łączy w sobie wiele elementów: art deco, etno, vintage, klasykę, lecz również… współczesne, nierzadko zaawansowane technologicznie detale. Taka kombinacja potrafi dać naprawdę zaskakujące efekty.
1. Bez przepychu
To, co najważniejsze, to przede wszystkim umiarkowanie. Choć wnętrza w stylu nowoczesnym nowojorskim są nasycone dodatkami i wzorami, na próżno szukać tu przepychu. Elementy współgrają ze sobą, tworząc stonowaną – i w efekcie elegancką – mozaikę.
2. Barwy, które koją
We wnętrzach nie znajdziemy krzykliwych barw. Wielu architektów wnętrz wyznaje zasadę proporcji tonalnych 70/20/10, według których 70% kolorów to neutralne odcienie – beż, biel, czerń, szarość. 20% to z kolei barwy uzupełniające się, a 10% – kontrastowe, które ożywiają aranżację. Nie jest to jednak reguła obligatoryjna, a jedynie wskazówka, która pomaga uzyskać stonowany i przyjemny dla oka efekt.
3. Szlachetne materiały wykończeniowe
– Aranżacje w tym stylu sprawdzają się w szczególności przy dużych wnętrzach, w ekskluzywnych apartamentach. Mieliśmy okazję urządzać ze studiem LuxArte lokal pokazowy w naszym apartamentowcu, Bulwarze Drobnera we Wrocławiu. Zastosowaliśmy tam między innymi wapienie Grassi Pietre, mające wyczuwalne w dotyku ślady pradawnych muszli i morskiego życia. Nie zabrakło też naturalnych skór czy nawet… złota – opowiada Emil Basta, pracownik dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A.
Tym, co charakterystyczne dla nowojorskiego stylu, jest używanie w dużej mierze naturalnych materiałów. Popularne są między innymi meble z widocznym oryginalnym usłojeniem, najlepiej z ciemnego drewna na wysoki połysk. Luksusowe wnętrza wykańczane są materiałami o dużych powierzchniach – jak na przykład wielkoformatowymi płytami ceramicznymi czy spiekami kwarcowymi wytwarzanymi z iłów łupkowych, skał granitowych czy pigmentów ceramicznych. Niewidoczne – lub sprytnie ukryte – łączenia pogłębiają wrażenie dużej przestrzeni, co dodaje elegancji.
4. Klimatyczne oświetlenie
Równie istotne w aranżacji nowoczesnej nowojorskiej jest oświetlenie. Jedną z nadrzędnych zasad jest łączenie elementów nowoczesnych z klasycznymi, dlatego częstym zabiegiem jest stosowanie nowoczesnych, designerskich lamp w towarzystwie wytwornych, eleganckich żyrandoli. Dobrze, jeśli występuje też oświetlenie boczne lub stojące lampy. Dodają niezwykle klimatycznego, ciepłego w odbiorze charakteru.
5. Symetria
Nie bez powodu architekci urządzający wnętrza w tym stylu sięgają po symetrię. Nowojorczycy zaczerpnęli tę inspirację od Europejczyków, u których symetria w dekoracji mieszkań była elementem niemal obowiązkowym. Zachowanie symetrii pozwala przede wszystkim budować poczucie spokoju i równowagi. To dobre rozwiązanie w przypadku salonu czy kąciku relaksu, w którym niezachwiany niczym ład z pewnością pomoże odpocząć po całym dniu.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.
Finanse
Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania
Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.
Nowe technologie
Wiktor Dyduła: Słyszę coraz więcej utworów wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Trudno je odróżnić od kompozycji stworzonych przez ludzi
Wokalista zauważa, że nowoczesne technologie rewolucjonizują nasze życie i mają zastosowanie w różnych dziedzinach. Jeżeli natomiast chodzi o sztuczną inteligencję, to nie ma on nic przeciwko kreatywnemu jej wykorzystaniu również w branży muzycznej. Ale choć AI potrafi wygenerować już całkiem dobrze brzmiące utwory, to przecież na koncertach hologramy czy awatary nie dostarczą odbiorcom takich emocji, jakie towarzyszą występom prawdziwych artystów.