5 powodów, dla których pokochasz styl nowoczesny nowojorski
Wielu kojarzy go z amerykańskich filmów czy katalogów wnętrzarskich pełnych klasycznych inspiracji. W tym właśnie rzecz – klasyka. To jeden z najważniejszych elementów tej stylistyki. Co sprawia, że jest ona tak często stosowana przez architektów wnętrz – zwłaszcza w przypadku ekskluzywnych apartamentów?
Styl rodem z Nowego Jorku to przede wszystkim duża różnorodność. Łączy w sobie wiele elementów: art deco, etno, vintage, klasykę, lecz również… współczesne, nierzadko zaawansowane technologicznie detale. Taka kombinacja potrafi dać naprawdę zaskakujące efekty.
1. Bez przepychu
To, co najważniejsze, to przede wszystkim umiarkowanie. Choć wnętrza w stylu nowoczesnym nowojorskim są nasycone dodatkami i wzorami, na próżno szukać tu przepychu. Elementy współgrają ze sobą, tworząc stonowaną – i w efekcie elegancką – mozaikę.
2. Barwy, które koją
We wnętrzach nie znajdziemy krzykliwych barw. Wielu architektów wnętrz wyznaje zasadę proporcji tonalnych 70/20/10, według których 70% kolorów to neutralne odcienie – beż, biel, czerń, szarość. 20% to z kolei barwy uzupełniające się, a 10% – kontrastowe, które ożywiają aranżację. Nie jest to jednak reguła obligatoryjna, a jedynie wskazówka, która pomaga uzyskać stonowany i przyjemny dla oka efekt.
3. Szlachetne materiały wykończeniowe
– Aranżacje w tym stylu sprawdzają się w szczególności przy dużych wnętrzach, w ekskluzywnych apartamentach. Mieliśmy okazję urządzać ze studiem LuxArte lokal pokazowy w naszym apartamentowcu, Bulwarze Drobnera we Wrocławiu. Zastosowaliśmy tam między innymi wapienie Grassi Pietre, mające wyczuwalne w dotyku ślady pradawnych muszli i morskiego życia. Nie zabrakło też naturalnych skór czy nawet… złota – opowiada Emil Basta, pracownik dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A.
Tym, co charakterystyczne dla nowojorskiego stylu, jest używanie w dużej mierze naturalnych materiałów. Popularne są między innymi meble z widocznym oryginalnym usłojeniem, najlepiej z ciemnego drewna na wysoki połysk. Luksusowe wnętrza wykańczane są materiałami o dużych powierzchniach – jak na przykład wielkoformatowymi płytami ceramicznymi czy spiekami kwarcowymi wytwarzanymi z iłów łupkowych, skał granitowych czy pigmentów ceramicznych. Niewidoczne – lub sprytnie ukryte – łączenia pogłębiają wrażenie dużej przestrzeni, co dodaje elegancji.
4. Klimatyczne oświetlenie
Równie istotne w aranżacji nowoczesnej nowojorskiej jest oświetlenie. Jedną z nadrzędnych zasad jest łączenie elementów nowoczesnych z klasycznymi, dlatego częstym zabiegiem jest stosowanie nowoczesnych, designerskich lamp w towarzystwie wytwornych, eleganckich żyrandoli. Dobrze, jeśli występuje też oświetlenie boczne lub stojące lampy. Dodają niezwykle klimatycznego, ciepłego w odbiorze charakteru.
5. Symetria
Nie bez powodu architekci urządzający wnętrza w tym stylu sięgają po symetrię. Nowojorczycy zaczerpnęli tę inspirację od Europejczyków, u których symetria w dekoracji mieszkań była elementem niemal obowiązkowym. Zachowanie symetrii pozwala przede wszystkim budować poczucie spokoju i równowagi. To dobre rozwiązanie w przypadku salonu czy kąciku relaksu, w którym niezachwiany niczym ład z pewnością pomoże odpocząć po całym dniu.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.
Żywienie
Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.