Komunikaty PR

5 rzeczy, o których warto pamiętać przy wyborze dewelopera!

2020-02-05  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Adrianna Nowak
agencja widoczni

Złotowska
60-189 Poznań
adrianna.nowak|widoczni.pl| |adrianna.nowak|widoczni.pl
+48 61 224 83 26
www.widoczni.com

Planujesz zakup domu lub mieszkania z rynku pierwotnego? To poważna decyzja, często na całe życie. W naszym artykule znajdziesz przydatne wskazówki, o których warto pamiętać przy wyborze dewelopera i mieszkania. Od czego zacząć?

Sprawdź swoją zdolność kredytową

Zanim zaczniesz szukać konkretnych nieruchomości, sprawdź, na co możesz sobie pozwolić. Jeśli chcesz kupić nieruchomość na kredyt, sprawdź szacowaną zdolność kredytową. Zaoszczędzi to Twój czas, nerwy a także zminimalizuje ryzyko odmownej odpowiedzi od banku. Spotkanie z doradcą kredytowym pozwoli oszacować też miesięczne koszty kredytu dla nieruchomości w różnych cenach, a także różnym okresie kredytowania i wysokości wpłaty własnej. 

Sprawdź opinie o deweloperze

W internecie nic się nie ukryje, szczególnie głosy niezadowolenia. Aby mieć pewność, że dobrze inwestujesz oszczędności życia lub kilkanaście lat zobowiązań kredytowych, sprawdź opinie o deweloperze. Poszukaj opinii na kanałach społecznościowych, portalach informacyjnych, możesz także zasięgnąć opinii osobiście. Weryfikacja dewelopera pozwoli uniknąć współpracy z firmą, która ma kłopoty finansowe lub nie dotrzymuje terminów.

Warto także poznać historię dewelopera - od ilu lat jest na rynku, czy działa na rynku lokalnym czy ogólnopolskim. Warto odwiedzić zakończone już inwestycje by zobaczyć na własne oczy jakość wykonania przestrzeni wspólnej i porozmawiać z mieszkańcami o przebiegu współpracy z deweloperem. O wiarygodności dewelopera oprócz wcześniejszych realizacji, opinii klientów i doświadczenia świadczą także:

  • przynależność do organizacji branżowych,

  • wpis do KRS (Krajowy Rejestr Sądowy) lub wyciąg z Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej.

Wybierz mieszkanie w atrakcyjnej lokalizacji

Kupujesz mieszkanie na etapie tzw. dziury w ziemi? Dokładnie przeanalizuj ofertę dewelopera, zapoznaj się z rzutami i planem zagospodarowania przestrzeni. Na cenę nieruchomości składa się nie tylko metraż i układ, ale i widok. Należy jednak pamiętać, że to, że aktualnie z drugiego piętra balkonu wymarzonego M rozpościera się widok na łąkę i las, nie znaczy, że za 4 lata też tak będzie.

Lokalizację nowego mieszkania zweryfikuj także względem stron świata, odległości od innych zabudowań, naturalnego światła, a także dostępu m.in. do:

  • komunikacji miejskiej,

  • punktów rozrywkowo-usługowych,

  • placówek edukacyjnych,

  • placówek medycznych.

Sprawdź, ile zajmuje Ci dojazd do pracy (pamiętaj, że to trasa, którą pokonywać będziesz codziennie), a także jacy są sąsiedzi.

Porównaj ceny nieruchomości

Na cenę nieruchomości składa się wiele czynników - standard, lokalizacja, okolica, metraż i układ mieszkania. Decydując się na mieszkanie od dewelopera masz możliwość negocjowania cen i rabatów. Nie przepłacaj! Sprawdź, co wchodzi w skład mieszkania, które chcesz kupić - czy przynależy do niego komórka lokatorska lub miejsce parkingowe (w hali garażowej lub zewnętrzne) i co dla konkretnego dewelopera oznacza stan deweloperski. To pozwoli Ci oszacować dodatkowe koszty, które będziesz musiał ponieść by wykończyć mieszkanie. Może się okazać, że pozornie atrakcyjna cena mieszkania po doliczeniu wszystkich dodatkowych kosztów nie będzie już tak atrakcyjna jak inna oferta.

Etapy nabywania nieruchomości

  1. Prospekt informacyjny

  2. Umowa rezerwacyjna

  3. Umowa przedwstępna

  4. Umowa deweloperska w formie aktu notarialnego

  5. Wpis do księgi wieczystej roszczeń nabywcy dot. wybudowania lokalu i przeniesienia prawa własności

  6. Realizacja harmonogramu przedsięwzięcia

  7. Odbiór lokalu mieszkalnego przez nabywcę

  8. Przeniesienie prawa własności 

  9. Wpis do księgi wieczystej prawa do wieczystego użytkowania

 

Autor: Joanna Jakubowska, PB Lechbud

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: agencja widoczni
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Proste przyjemności na zimowe wieczory Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:40

Proste przyjemności na zimowe wieczory

Zima to idealna pora na spędzanie długich wieczorów w domu w „przytulny” sposób. Wygodne ubranie, pyszny rozgrzewający napój, nieskomplikowana rozrywka - to
Dom Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
2024-12-27 | 01:00

Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie

Zbliża się Sylwester – czas zabawy, podróży i odpoczynku. Jednak podczas naszej nieobecności dom i posesja mogą stać się łatwym celem dla złodziei. Jak skutecznie
Dom Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
2024-12-24 | 00:21

Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?

Czy łazienka może być modna i ponadczasowa jednocześnie? Kluczem do takiego efektu jest odpowiednia paleta barw, która łączy w sobie harmonię, elegancję i przytulność - element

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.