5 sposobów na sprytne zaaranżowanie garderoby
Mając niewielką garderobę, koniecznie musimy zaplanować wykorzystanie każdej przestrzeni. Jakie triki zastosować, aby efektywnie zagospodarować to dodatkowe pomieszczenie?
1. Na różne długości ubrań
Najbardziej podstawowym wyposażeniem są półki, szuflady i wieszaki. Warto jednak nie ograniczać się wyłącznie do tych trzech rozwiązań. Istnieje wiele możliwości dla tych, którzy chcą w sprytny sposób zaaranżować garderobę. Co ważne, warto planować szafy, uwzględniając to, jakie mamy ubrania i akcesoria w tej chwili, dodając niewielki zapas na to, co dokupimy w przyszłości.
Przede wszystkim należy sprawdzić, ile mamy długich ubrań (płaszcze, sukienki, spódnice maxi) i wygospodarować na nie odpowiednio dużo miejsca. Jeśli nie zapełniliśmy całego drążka, warto wykorzystać przestrzeń na dole – czy to na pudełka, w których umieścimy rzadziej używane akcesoria, czy też na szuflady. Ciekawym rozwiązaniem jest również zamontowanie wysuwanego wieszaka na spodnie czy pantografu.
2. Buty pod kontrolą
Mogą wydawać się nieco problematyczne w przechowywaniu. Najpopularniejsze są wąskie szafki, lecz nie zawsze – z racji ograniczonego miejsca – możemy sobie na nie pozwolić. Co prawda pozwalają utrzymać nienaganny porządek, lecz dla tych, którzy mają dużą kolekcję obuwia, mogą być po prostu mało pojemne. Dobrym rozwiązaniem są za to wysuwane kosze, kosze z prawidłami lub drewniane półki. Z kolei miłośnikom pomysłów DIY może przypaść do gustu… szafka z palet. Innym sposobem jest także umieszczenie w garderobie dekoracyjnego pufa, który w środku ma przegródki na buty.
3. Organizery
Warto także korzystać z różnych typów wieszaków. Oprócz tych najbardziej popularnych znajdziemy także wieszaki na krawaty, na szafliki czy wiszące organizery na torebki. Dobrze jest też zaopatrzyć się w modułowe przegródki do szuflad, które możemy dopasowywać do zawartości.
– Garderoby są dobrym rozwiązaniem dla miłośników porządku, którzy uwielbiają mieć wszystko doskonale poukładane. Są bardzo praktyczne, pozwalają zrezygnować z szafy np. w sypialni czy przedpokoju, dzięki czemu zyskujemy więcej miejsca. W części mieszkań w naszych najnowszych inwestycjach, Osiedlu nad Odrą i Novej Stoczniovej, zdecydowaliśmy się umieścić garderoby. Z doświadczenia wiemy, że są atutem dla klientów – komentuje Emil Basta, pracownik wrocławskiego dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A. Jak doradza: – W przypadku garderoby należy zwrócić szczególną uwagę na wentylację pomieszczenia. Pozwoli to zachować świeżość przechowywanych ubrań. Dobrym rozwiązaniem jest także stosowanie tekstylnych organizerów, co dodatkowo sprzyja wentylacji.
4. Nie tylko ubrania
Dobrze jest także zaplanować przestrzeń na to, co jest nam niezbędne do przygotowania ubrań. Deska do prasowania, żelazko, parownica i woda destylowana to absolutne minimum, które warto mieć w pobliżu szafy. Być może znajdą się także inne akcesoria, bez których nie wyobrażamy sobie wyjścia z domu – rolki do zdejmowania sierści pupila, golarki do płaszczy czy pasta do butów. Warto mieć je pod ręką, aby z garderoby wyjść już w pełni gotowym.
5. Wykorzystaj drzwi
Idealną przestrzenią do wykorzystania są także… drzwi. To dość rzadkie rozwiązanie, a zdecydowanie warte zastosowania – zazwyczaj nie gospodarujemy tej przestrzeni w ogóle. Po ich wewnętrznej stronie można powiesić np. uchwyt na szlafroki, organizer na buty lub akcesoria. Z kolei na drzwiach szafy warto zamontować lustro, a wewnątrz – kratkę do zawieszenia okularów czy apaszek.
Dobrze rozplanowana garderoba, która pomieści wszystko, to przede wszystkim oszczędność czasu. Mamy wówczas pod ręką wszystko, aby skompletować pełen zestaw. Najważniejsze to zaaranżować ją tak, by każda przestrzeń była wykorzystana.

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.