5 trendów we wnętrzach na sezon jesień/zima 2020
Najbliższe miesiące w aranżacji wnętrz będą raczej ewolucją obecnych trendów. Czeka nas zdecydowany powrót do vintage, a najpopularniejszym kolorem będzie stonowany, kojący oliwkowy. Co nadchodzący sezon zmieni w naszych mieszkaniach?
1. Beż, karmel, oliwka
Jesień niewątpliwie kojarzy się nam z barwami ziemi, kolorowych liści i ciepłymi tonami zachodzącego słońca. Ten sezon będzie zdecydowanie należał właśnie do nich! Nie będziemy jednak sięgać po ostre odcienie, a skupimy się na zgaszonych, pastelowych wariantach. Prym będą wiodły beż, cynamon, karmel i oliwka.
Te z kolei doskonale komponują się z dodatkami w stylu boho: plecionymi ozdobami, wikliną, tkaninami czy miękkimi dywanami. Co istotne, wnętrza te są bardzo jasne – dlatego dobrze nadają się do mniejszych mieszkań.
2. Duże, mięsiste rośliny
Tym, co od dłuższego czasu nie wychodzi z mody, są rośliny. Grupy na Facebooku skupione wokół tematu ich pielęgnacji czy wymiany cieszą się ogromną popularnością. Chętnie powracamy do gatunków sprzed lat, takich jak paprotka, monstera czy hoja. Duże liście i widoczne unerwienie to must have w kontekście roślin. Wnętrza pełne zieleni wydają się cieplejsze i przytulniejsze.
3. Vintage z duszą
Kolejnym hitem tego sezonu będą meble i dekoracje z drugiej ręki. Mieszkanie powinno być przede wszystkim dopasowane do potrzeb i gustu domowników – stąd coraz częściej odchodzimy od masowo produkowanych modeli sklepowych na rzecz tych, które można odkupić od poprzedniego właściciela i przerobić według własnego uznania. Będziemy przerabiać zarówno po fotele, jak i szafki czy stoliki, które wcześniej służyły pod maszynę do szycia.
– Większość kupujących mieszkania chce, aby wnętrze było indywidualne, dopasowane do ich charakteru i oczekiwań. Choć katalogowe zdjęcia mogą się nam podobać, chętnie sięgamy po to, co znamy. Meble z okresu PRL mają dla wielu wartość sentymentalną. Pokolenie, które aktualnie wchodzi na rynek mieszkaniowy, rozgląda się za swoim pierwszym lokum, dorastało właśnie w tych czasach. Wspomnienia z dzieciństwa mają zatem ogromny wpływ na późniejsze kształtowanie gustu. Nic dziwnego, że meble vintage cieszą się tak dużą popularnością – twierdzi Emil Basta, pracownik dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A.
4. Na okrągło
Ostatni sezon zdecydowanie należał do mebli z welurowym obiciem, o obłych kształtach. Nie inaczej będzie jesienią – zmieni się natomiast kolorystyka. Przeważać będą fotele i kanapy w barwach oliwkowych czy karmelowych. Popularne będą też okrągłe stoliki czy miękkie, niskie pufy.
5. Kolorowe lampy
Jesienią, kiedy coraz szybciej zapada zmrok, niebagatelną rolę odgrywa światło. Jak co roku, chętniej sięgamy po świeczki – w szczególności te zapachowe, które pozwalają roztoczyć wyjątkową aurę. Jednak ten sezon zdecydowanie będzie należał do lamp. I to nie byle jakich – bo z kolorowego szkła. Te mogą przybierać fantazyjne kształty i kolory, nadając wnętrzom niepowtarzalnego charakteru. Sprawdzą się zarówno jako oświetlenie łazienki, jak i miejsca nad stołem. Ta z pozoru niewielka rzecz może całkowicie zmienić klimat wnętrza.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Teatr
Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”
Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.
Edukacja
Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce
Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.
Prawo
Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.