Komunikaty PR

6 rzeczy, które poprawią twoje samopoczucie w okresie menopauzy

2022-04-13  |  16:30
Biuro prasowe

Menopauza to punkt zwrotny w życiu wielu kobiet. Ten symboliczny moment określa przejście do etapu pełnej dojrzałości.  Ponieważ jednak codzienność w tym okresie może przysporzyć wielu wyzwań, warto zatroszczyć się o poprawę swojego komfortu i samopoczucia. Jak? Stawiając na 6 prostych rozwiązań. 

Postaw na przygotowanie i skorzystaj ze wsparcia

Zmiany w wyglądzie fizycznym, wahania nastrojów, uderzenia gorąca oraz inne objawy towarzyszące menopauzie mogą okazać się dużym wyzwaniem dla kobiet, które nie miały możliwości, aby odpowiednio przygotować się do tego etapu. Dlatego, o ile to możliwe, warto jeszcze przed pojawieniem się menopauzy postawić na odpowiednie przygotowanie. A jak mówi dr n. hum. Alicja Długołęcka, psychoterapeutka i edukatorka seksualna, pierwsze kroki można podjąć już w okolicach 35 roku życia:

Lubię metaforę menopauzy jako zatrzymanego pociągu na stacji o tej nazwie. Jeśli nie określimy jej lokalizacji i zatrzymamy się zbyt gwałtownie, trudno nam będzie wyhamować, pojawi się stres i opór.  Menopauza to dobry czas na gruntowny przegląd stanu zdrowia i tego, co ma dla nas znaczenie przed dalszą podróżą w życie, dlatego warto przygotować się do tego momentu wcześniej i dać sobie prawo do korzystania ze wsparcia.

Już w okolicach 35 roku życia warto poruszyć temat premenopauzy ze swoim lekarzem prowadzącym- to pierwszy krok związany z oswajaniem tematu. Jeśli nasze mamy, babcie lub starsze siostry są spełnionymi dojrzałymi kobietami, to mamy szczęście, ponieważ rozmowy z nimi mogą być niezwykle wzmacniające. Poza skorzystaniem z rodzinnych emocjonalnych zasobów (jeśli takie są) bardzo cenne jest znalezienie kręgu kobiet, które podchodzą do tej fazy życia rozwojowo i będą pozytywnie wpływać na naszą postawę wobec siebie. Rozpoczęcie własnej psychoterapii w tym czasie też może okazać się niezwykle owocną formą zadbania o siebie.

Rozmawiaj z partnerem i nie rezygnuj z seksu 

Menopauza to nie tylko sprawa kobieca, dlatego warto porozmawiać i przygotować na nadchodzące zmiany również partnera. Taki rodzaj wsparcia jest niezwykle istotny, a rozmów na ten temat nie należy się wstydzić. Dr n. hum. Alicja Długołęcka podkreśla, że w tym okresie niezwykle istotna jest wzajemna otwartość:

Menopauza to nie tylko sprawa kobiet. Jeśli żyjemy w związku, przechodzenie z jednej fazy życia w drugą i czułe zrozumienie tych procesów dotyczą obojga! Dlatego warto być uważną na siebie i partnera i nie „zamiatać pod dywan” trudnych emocji związanych ze  zmęczeniem, dezorientacją i niepokojem. Zrozumienie i troska ze strony tej drugiej osoby może stanowić bezcenne wsparcie w tym kilkuletnim procesie zmian. Wzajemna otwartość jest nieodłącznym elementem bliskości, również erotycznej. Czułość, zaufanie i akceptacja zmian bardzo sprzyjają wejściu w nową, piękną fazę związku, w której może być dużo miejsca na większe zrozumienie i seksualną otwartość.

Menopauza z pewnością nie oznacza erotycznej emerytury, jest szansą na nowe otwarcie. Warto o tym pamiętać, tym bardziej, że seks ludzi dojrzałych pod każdym względem sprzyja zdrowiu! Skutkuje dobrym ukrwieniem narządów w obrębie miednicy mniejszej, wzmacnia układ krążeniowy tak w ogóle, sprawia przyjemność, więc jest skorelowany z radością życia, a orgazmy wyzwalają wydzielanie oksytocyny, która działa więziotwórczo, czyli sprzyja budowaniu miłości w związku – podsumowuje dr n. hum. Alicja Długołęcka.

Miej przy sobie zestaw wsparcia

Aby w okresie menopauzy zapewnić sobie jak największy komfort w każdej sytuacji, dobrze jest mieć w torebce „zestaw wsparcia”. Na sytuację, w której doświadczamy nagłych uderzeń gorąca przydadzą się chusteczki nawilżane, mały dezodorant oraz bawełniany top na zmianę, tak aby móc pozbyć się uczucia dyskomfortu wywołanego nagłym wzrostem temperatury ciała. W zestawie wsparcia nie może również zabraknąć kilku wkładek higienicznych lub podpasek. Warto mieć ze sobą również butelkę wody, a także  elementy, które pomagają nam w rozluźnieniu – np. gumę do żucia, odtwarzacz z ulubioną muzyką lub zdrową przekąskę.  Dobrym rozwiązaniem będzie również dodanie do zestawu suplementu diety zawierającego ekstrakt z szafranu, który - stosowany regularnie - przyczynia się do utrzymania równowagi emocjonalnej, pomaga w relaksacji oraz utrzymaniu pozytywnego nastroju. Ekstrakt z szafranu znajduje się między innymi w suplemencie diety Jasnum Mood. 

Wpraw swoje życie w ruch

Regularna aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy samopoczucia i jest dobrym sposobem na zadbanie o kondycję. Dodatkowo, ruch wspomaga produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia. Aktywność fizyczna nie musi od razu oznaczać męczącego treningu na siłowni. Warto postawić na takie ćwiczenia, które będą korzystne zarówno dla naszego ciała, jak  i możliwości zdrowotnych. Dobrym rozwiązaniem jest na przykład walking. Trenowany wspólnie z bliskimi lub przyjaciółmi wpływa nie tylko na sprawniejsze działanie układu sercowo-naczyniowego. Wspólne ćwiczenia to także doskonały sposób na poprawę kondycji psychicznej.

Odkryj siebie na nowo!

Menopauza pojawia się w okresie, w którym dzieci dorastają, a kobieta może skupić większą uwagę na sobie i przyjrzeć się swoim potrzebom z odpowiednią uważnością. To dobry moment na pielęgnowanie swoich dawnych pasji lub odkrycie nowych. Prace w ogródku, zajęcia jogi, kurs języków obcych, gotowanie, a może robienie zdjęć? Możliwości jest wiele! Najważniejsze, aby sprawiały radość, dawały poczucie satysfakcji i sprawiały, że nie zatrzymamy się w nowej codzienności. Bo zgodnie z hasłem marki Jasnum - menopauza to nie pauza.

Weź głęboki oddech i zrelaksuj się

W czasie menopauzy nasilają się takie objawy jak problemy ze skupieniem, brak motywacji czy apatia. Skutecznym sposobem na radzie sobie z tymi trudnościami są techniki relaksacyjne. Głęboki i uważny oddech koi nerwy, można wykonać go w każdym miejscu. Wystarczy na chwilę zamknąć oczy, rozluźnić ramiona i szyję, wygodnie się oprzeć i poświęcić kilka chwil na uspokojenie myśli. Jeśli mamy taką możliwość, warto też włączyć muzykę relaksacyjną (lub mieć przy sobie słuchawki). Dobra dla wytchnienia będzie także kąpiel, zapalenie świecy o ulubionym zapachu lub wypicie aromatycznej herbaty.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Czy czyścisz zęby czystą szczoteczką? Biuro prasowe
2024-08-19 | 01:00

Czy czyścisz zęby czystą szczoteczką?

Nawyk codziennego mycia zębów jest nam wpajany od najmłodszych lat. Świadomość związana z higieną jamy ustnej ciągle rośnie, nowoczesna technologia wspiera nas w dokładnym
Zdrowie Choroba kruchych kości wyklucza pacjentów z normalnego życia
2024-08-14 | 15:35

Choroba kruchych kości wyklucza pacjentów z normalnego życia

Wielu z nas traktuje bieganie, skakanie i jazdę na rowerze jako nieodłączne elementy dzieciństwa. Są to aktywności, które nie tylko dostarczają radości, ale także
Zdrowie Profilaktyka jako ważny krok przed wakacyjnymi podróżami
2024-08-14 | 01:00

Profilaktyka jako ważny krok przed wakacyjnymi podróżami

Zgodnie z wykonanymi w 2023 badaniami Instytutu IQS, jedynie 44% Polaków wykonuje regularne badania profilaktyczne. Tymczasem, wiele chorób, szczególnie we wczesnych stadiach

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Media

Agnieszka Hyży: Marzyłam o programie porannym, choć myślałam, że ten projekt już się nie wydarzy. Mam nadzieję, że format „Halo tu Polsat” wprowadzi na rynek nową jakość

Prezenterka mocno trzymała kciuki, by pomysł na program śniadaniowy w Polsacie stał się rzeczywistością, i teraz cieszy się, że może być jego częścią. Agnieszka Hyży poprowadzi „Halo tu Polsat” w duecie z Maciejem Rockiem. Jednocześnie kieruje słowa uznania i wdzięczności pod adresem dyrektora programowego stacji, Edwarda Miszczaka, bo ma świadomość, że gdyby nie on, to taki format nie trafiłby na antenę stacji, z którą jest związana. Wierzy też, że ich poranna propozycja przyciągnie widzów, którzy do tej pory oglądali „Dzień dobry TVN” bądź „Pytanie na śniadanie”.

Muzyka

Natalia Nykiel: Dla mnie to jest bardzo szalony rok, ale ja uwielbiam, jak mam wypchany kalendarz. Wtedy czuję, że żyję i czerpię z tego bardzo dużo energii

Artystka dzieli teraz swój czas pomiędzy scenę, studio nagrań i parkiet taneczny. Pod koniec lipca miał premierę jej singiel „Daylight”, w którym zaprezentowała słuchaczom brzmienia z gatunku drum & bass. Utwór zapowiada zaplanowaną na wrzesień EP-kę zatytułowaną „Atom”, na której znajdą się tylko piosenki w języku angielskim. Jednocześnie trwają prace nad nową płytą artystki z polskimi kompozycjami. Już wkrótce Natalię Nykiel będzie można również oglądać w popularnym show Polsatu, a fani mogą liczyć na spotkanie z nią podczas koncertów plenerowych, festiwali i innych wydarzeń masowych, jakie latem odbywają się w różnych miejscach Polski.

Problemy społeczne

Co czwarta kobieta poniżej 20. roku życia doświadczyła przemocy ze strony partnera. Problem dotyczy nie tylko krajów o niskich dochodach i dużych nierównościach

Jedna czwarta kobiet w wieku 15–19 lat doświadczyła choć raz przemocy ze strony swojego partnera, a 16 proc. w ciągu ostatniego roku – alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). To zjawisko powszechne na całym świecie, choć – jak wskazuje WHO – największy odsetek występowania tego problemu notuje się w krajach o niższych dochodach i takich, w których występują duże nierówności płci, m.in. w dostępie do edukacji, warunków zatrudnienia czy wynagrodzenia.