7 powodów, dla których warto odwiedzić Małopolskę
Zastanawiasz się nad bezpiecznym wypoczynkiem dla całej rodziny? A może chcesz spędzić weekend na spontanicznej wyprawie rowerowej albo pięknym i mało uczęszczanym górskim szlaku? Bez względu na to, jaki sposób wypoczynku wybierzesz, poznaj 7 powodów, dla których warto odwiedzić Małopolskę.
Bezpieczeństwo
Wyjeżdżając do Małopolski możemy być spokojni o swoje bezpieczeństwo. Region może pochwalić się największą w Polsce liczbą obiektów z certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej „Obiekt bezpieczny higienicznie”. Jest już ich ponad 270. Znajdziemy go zarówno w dużych, sieciowych hotelach, jak i w gospodarstwach agroturystycznych, małych pensjonatach i obiektach gastronomicznych. Ich mapa znajduje się na stronie www.bezpiecznyobiekt.pot.gov.pl.
Natura na wyciągnięcie ręki
Jesteś miłośnikiem odpoczynku na łonie natury? Będziesz zachwycony Małopolską, która słynie z najdłuższej sieci szlaków turystycznych w Polsce. W naszym województwie odwiedzą Państwo aż 6 parków narodowych, w których znajdują się liczne jeziora, jaskinie czy schroniska skalne. To u nas znajduje się tzw. polska Sahara – Pustynia Błędowska, czyli największy w Polsce obszar lotnych piasków, gdzie zobaczą Państwo niezapomniany zachód słońca. Z kolei zwiedzając Jurę Krakowsko-Częstochowską, natrafią Państwo na wapienne skałki i jaskinie, m.in. najdłuższą przystosowaną do zwiedzania w Polsce Jaskinię Wierzchowską i Jaskinię Nietoperzową znaną z filmu „Ogniem i Mieczem” – mówi Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego.
Klimat i dziedzictwo małopolskich miasteczek
Cisza, spokój i malownicze krajobrazy – dla sympatyków spokojnych momentów na wsi, w Małopolsce czekają miejsca, których nie wolno pominąć. „Niezwykłego klimatu doświadczą Państwo m.in. odwiedzając ruiny zamku w Lanckoronie oraz Kalwarię Zebrzydowską z Klasztorem oo. Bernardynów, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Zapewne spodobają się Państwu również wspaniałe zabytki w Nowym Wiśniczu, średniowieczna zabudowa w Bieczu i Starym Sączu czy Stare Miasto w Tarnowie zwane perłą polskiego renesansu” – mówi Tomasz Urynowicz, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego. I dodaje: „Zachęcam również, aby udać się do Lipnicy Murowanej, która znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Odwiedzając ją, zobaczą Państwo kościół św. Leonarda, czyli jeden z najstarszych i najcenniejszych kościołów drewnianych w Małopolsce”.
VeloMałopolska – raj dla rowerzystów
Małopolska za sprawą sieci tras rowerowych VeloMałopolska zasługuje na miano prawdziwego raju dla rowerzystów. Region oferuje 600 kilometrów tras rowerowych o europejskim standardzie dostosowanych do każdego rowerzysty, niezależnie od kondycji. Unikatowa na skalę Polski sieć tras umożliwia długodystansowe wyprawy, łączy miasta i ułatwia bezpieczny dojazd na rowerze do innych szlaków rowerowych. Rowerową przygodę można rozpocząć z głównych miast regionu: Krakowa, Tarnowa, Oświęcimia, Nowego Sącza, Nowego Targu, czy Zakopanego. Szczególnie uznaniem wśród rowerzystów cieszy się malownicza trasa VeloDunajec oraz Wiślana Trasa Rowerowa. Indywidualistom lubiącym samodzielnie planować wycieczki, jak również osobom szukającym podpowiedzi w odkrywaniu Małopolski, pomoże dedykowany serwis: narowery.visitmalopolska.pl.
Kuchnia i małopolska gościnność
Małopolska zachęca do odwiedzin także bogactwem smaku kuchni. Wśród rarytasów kulinarnych regionu znajdują się produkty regionalne, wpisane do unijnych rejestrów „Chroniona Nazwa Pochodzenia” oraz „Chronione Pochodzenie Geograficzne”, a także wyroby z listy produktów tradycyjnych. Nie sposób nie wspomnieć o kremówce papieskiej, lodach nowotarskich, obwarzanku krakowskim, kiełbasie Lisieckiej czy karpiu zatorskim… Specjały małopolskiej kuchni i gościnności poznamy podróżując Małopolską trasą smakoszy.
Małopolskie winnice
Małopolska to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się regionów winiarskich w Polsce i to tutaj zarejestrowanych jest najwięcej winnic! Zagłębiem małopolskiego wina oprócz okolic Krakowa jest Jura Krakowsko-Częstochowska oraz region Tarnowa, nazywany nawet „Polską Toskanią”. To tutaj rozlokowana jest większość winnic z Małopolskiego Szlaku Winnego. Gospodarze z pasją opowiedzą o ziemi, szczepach, procesie produkcji i butelkowania wina. Podróż po szlaku będzie okazją do degustacji wyśmienitego wina oraz wybornych, lokalnych produktów, takich jak sery, wędliny czy chleby, które podniosą walory smakowe trunku.
Parki rozrywki
Jeśli planujecie urlop z rodziną, choć raz musicie odwiedzić park rozrywki. Małopolska ma ich na swojej mapie bardzo dużo. Szczególnie znana jest Energylandia w Zatorze, w której dzięki pięciu strefom tematycznym, cała rodzina znajdzie dla siebie mnóstwo atrakcji. Rollercoaster z przejażdżką wodną, Wioska Wikingów, a może Planetarium? Rodzice z dziećmi mogą nie tylko miło spędzić czas, ale przeżyć ciekawą lekcję historii. Na wszystkich sympatyków prehistorii czekają Dinolandia położona w samym sercu Małopolski i Zatorland, czyli największy w Europie Park Ruchomych Dinozaurów. Całą rodziną warto też wybrać się do Rabkolandu w Rabce-Zdrój i Parku Miniatur w Inwałdzie.
„Małopolska potrafi oczarować. Zachęcam Państwa do odwiedzenia portalu turystycznego Województwa Małopolskiego visitmalopolska.pl, punktów Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej (MSIT) oraz pobrania aplikacji mobilnej VisitMałopolska. Najciekawsze pomysły znajdą Państwo również na fanpage’u FB Odkryj Małopolskę.” – mówi Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.
Siedem wymienionych wcześniej propozycji to tylko część skarbów, którymi zachwycisz się w Małopolsce. Odkryj je i dopisz do listy swoje ulubione punkty.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny
Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Moda
Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość

Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.