Komunikaty PR

8 praktycznych wskazówek jak efektywniej korzystać z pralki

2021-06-30  |  22:04
Biuro prasowe

Nowoczesne pralki mają wiele przydatnych programów i funkcji, z których często nie zdajemy sobie sprawy. A trzeba wiedzieć, że zastosowane w nich najnowocześniejsze technologie zaspokajają, a nierzadko wyprzedzają nasze najśmielsze potrzeby i oczekiwania. Jest też wiele czynności związanych z praniem, które robimy rutynowo od lat i nie zastanawiamy się nad tym, czy na pewno robimy wszystko prawidłowo i najbardziej efektywnie, zarówno pod względem ochrony naszych ubrań, oszczędności czasu jak i pieniędzy. Podpowiadamy zatem jak efektywniej korzystać z naszej pralki i jakich nowych funkcji i technologii warto szukać wybierając nową pralkę, wśród których warto rozważyć pralkę marki Candy z serii RapidO.

1. Jak przygotować odzież do prania?

Przygotowując nasze pranie warto spędzić chwilę na sprawdzenie czy w przygotowanej do prania odzieży nie zawieruszyły się jakieś przedmioty metalowe, takie jak agrafki, spinki, czy monety. Jeśli pierzemy pościel – zapnijmy ją. Zasuńmy wszystkie zamki błyskawiczne i zawiążmy luźne paski i długie tasiemki przy ubraniach, tak aby nie uszkodziły naszego prania. Warto także przyjrzeć się metkom naszej odzieży i sprawdzić jakie mają wymagania dotyczące warunków prania; jest to szczególnie ważne w przypadku prania wełny. Warto także przed praniem usunąć ewentualne uporczywe plamy przy użyciu specjalnego środka – z pewnością poprawi to efekt końcowy.

2. Kiedy stosować pranie wstępne?

Pranie wstępne warto stosować tylko w przypadku bardzo zabrudzonych ubrań. W innych przypadkach jest to zupełnie zbędne, a dodatkowo generuje większe koszty. Nie stosując bowiem prania wstępnego możemy zaoszczędzić od 5 do 15% energii.

3. Czy zawsze prać w gorącej wodzie?

Oszczędnościom energii sprzyja także pranie w wodzie o niskiej temperaturze. W tym przypadku warto przed praniem zastosować odplamiacz na plamy lub namoczyć suche plamy w wodzie, dla lepszej skuteczności prania. Jeden spośród 16 dostępnych w pralkach Candy RapidO programów, program ECO 20°, pozwala na jednoczesne pranie różnych kolorów i rodzajów tkanin, takich jak bawełna, syntetyki i tkaniny mieszane, w temperaturze zaledwie 20°C, zapewniając przy tym doskonałą skuteczność prania. Oszczędzamy w ten sposób około 40% energii w porównaniu na przykład do programu prania bawełny w temperaturze 40°C.

4. Jaki środek piorący stosować w różnych temperaturach prania?

Jest kilka zasad odnośnie wyboru środków piorących najbardziej skutecznych w przypadku różnych temperatur prania. I tak, w przypadku pralki Candy RapidO i programów Bawełna (60°C) oraz Bawełna intensywna (90°C), dla ubrań białych i bardzo zabrudzonych, zaleca się stosowanie środka piorącego w proszku, zawierającego elementy wybielające. W przypadku użycia programów o temperaturze pomiędzy 40°C a 60°C, takich jak na przykład Codzienny 39’, Mieszane i kolorowe 59’, czy Higiena + 59’, wybór środka piorącego zależy od rodzaju pranej tkaniny, jej koloru i stopnia zabrudzenia. Zwykle dla białej i bardzo zabrudzonej odzieży poleca się proszek do prania, a dla odzieży kolorowej – środek płynny lub w proszku, skutecznie chroniący kolory. W przypadku prania w niskich temperaturach do 40°C (program Sportowy + 29’), najlepiej zastosować środek w płynie lub proszek polecany do niskich temperatur. Natomiast w przypadku programów do prania wełny i jedwabiu należy używać wyłącznie środków piorących dla nich przeznaczonych.

5. Jaki wybrać program prania?

Nowoczesne pralki mają duży wybór dostępnych programów prania. W zależności od naszych potrzeb, pranej odzieży, jej koloru, a przede wszystkim czasu, w którym chcemy uprać nasze ubrania możemy wybrać najlepsze rozwiązanie. W pralkach Candy RapidO dostępnych jest aż 16 programów prania, w tym najbardziej kompletny zestaw 9 szybkich programów trwających mniej niż godzinę (14', 29', 30', 39', 44' i 59'), z których najkrótszy trwa zaledwie 14 minut. Dzięki nim oszczędzimy czas, ciesząc się jednocześnie z perfekcyjnych rezultatów prania. Wśród szybkich programów warto wspomnieć o tak potrzebnym w obecnych czasach, programie piorącym w 60°C – Higiena+, dzięki któremu zyskujemy czyste i zdezynfekowane pranie w zaledwie 59 minut.

W pralkach Candy RapidO dostępna jest także zaawansowana technologia automatyki wagowej KG Detector, która dostosowuje parametry prania – takie jak ilość wody, długość cyklu prania i szybkość wirowania – do wielkości wsadu. A gdy wykryje obecność piany, w razie potrzeby zwiększa ilość wody podczas płukania.

6. Jak i dlaczego warto sterować pralką zdalnie?

Inteligentne pralki mają wbudowany moduł wifi, dzięki któremu można nimi sterować zdalnie za pomocą smartfona. Takie rozwiązanie jest dostępne w pralkach Candy RapidO. Dedykowana aplikacja Simply-Fi pozwala wykonać zdalnie wiele czynności: sprawdzić stan pracy urządzenia, stworzyć własne programy prania, monitorować stan techniczny sprzętu, czy sprawdzić porady na temat najlepszej pielęgnacji tkanin. Co więcej, aplikacja wraz z funkcją Snap&Wash podpowie nam jaki program jest optymalny dla naszego prania. Wystarczy zrobić zdjęcie brudnej odzieży, a aplikacja podpowie najszybszy i najbardziej odpowiedni program prania, ustawiając automatycznie temperaturę i prędkość wirowania.

7. Jak oszczędzać energię i dbać o środowisko?

Oprócz wcześniej omówionych sposobów oszczędzania energii, warto wspomnieć jeszcze o kilku ważnych aspektach. Jednym z nich jest klasa energetyczna urządzenia. Od 1 marca 2021 roku obowiązują w Polsce nowe zasady unijne etykietowania energetycznego pralek – produkty te są teraz oznaczane wyłącznie w skali od A do G, bez „plusów”. Czyli według nowej skali, najwyższą efektywność energetyczną oznacza klasa A. Taką właśnie klasę posiadają innowacyjne pralki Candy z serii RapidO (na przykład pralka Candy RO1484DWMCRE/1-S). Możemy zatem być pewni, że używając tej właśnie pralki oszczędzamy energię i dbamy o nasze środowisko naturalne.

Dodatkowo – jeżeli mamy taką możliwość – warto planować nasze pranie w czasie, w którym prąd jest tańszy. Wiele dostawców prądu proponuje taryfy, w których opłaty są niższe, na przykład w godzinach 13.00 – 15.00 oraz w nocy i w weekendy. W takim przypadku przydatną funkcją jest „opóźniony start”, która jest także dostępna w pralkach Candy RapidO. Dzięki niej możemy zaprogramować czas prania na godziny z tańszą taryfą.

8. Jak czyścić i konserwować pralkę?

Pralka ma stosunkowo małe wymagania dotyczące jej czyszczenia. Musimy tylko pamiętać o czyszczeniu szufladki na detergenty oraz filtra pralki. Szufladkę czyścimy z pozostałości proszku czy płynów do płukania. W tym celu najlepiej wyjąć delikatnie szufladkę, wyczyścić ją strumieniem wody i wsadzić ponownie na miejsce. Zastosowany w pralkach filtr zatrzymuje większe nieczystości oraz inne elementy, które włożyliśmy wraz z ubraniem do pralki, takie jak monety czy spinki. Mogą one zatkać odpływ wody, co może spowodować uszkodzenie naszego urządzenia. Dlatego warto regularnie dokonywać przeglądu naszego filtra. Wystarczy go wyjąć, usunąć nieczystości i zamontować ponownie. Przedłużymy w ten sposób sprawność naszej pralki.

Dostępność

Pralki Candy RapidO dostępne są w sieciach sklepów RTV EURO AGD, Media Expert.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Geberit weźmie udział w 14. PLGBC Green Building Summit Biuro prasowe
2024-09-27 | 11:10

Geberit weźmie udział w 14. PLGBC Green Building Summit

PLGBC Green Building Summit to jedno z najważniejszych międzynarodowych wydarzeń poświęconych zrównoważonemu budownictwu, architekturze i rynkowi nieruchomości. Najbliższa,
Dom Zamieszkać ze sztuką. Dwupoziomowe mieszkanie po gruntownym remoncie
2024-09-26 | 15:40

Zamieszkać ze sztuką. Dwupoziomowe mieszkanie po gruntownym remoncie

Dom to nie tyle ściany, co ludzie, którzy w nich zamieszkują. Najlepiej o tym świadczy dwupiętrowe mieszkanie dla rodziny, które za sprawą architekt Weroniki Budzichowskiej z To
Dom Neurodesign a jesienne wnętrza - przestrzenie sprzyjające dobremu samopoczuciu
2024-09-26 | 14:00

Neurodesign a jesienne wnętrza - przestrzenie sprzyjające dobremu samopoczuciu

Jesień to idealny moment, by wprowadzić do wnętrz nowe akcenty, które nie tylko ocieplą przestrzeń, ale także – zgodnie z koncepcją neurodesignu – wpłyną na nasze dobre

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Muzyka

Zespół Enej: Na Ziemi mamy skrajności – od suszy po ulewę. Martwi nas, jak będzie wyglądał świat naszych dzieci

Mirosław Ortyński i Piotr Sołoducha z zespołu Enej przyznają, że obawiają się skutków suszy, która negatywnie wpływa na rolnictwo, czy ulewnych opadów deszczu prowadzących do powodzi i podtopień. Niestety klimat się ociepla i coraz częściej mamy do czynienia z ekstremalnymi zjawiskami w pogodzie, a wszystkie anomalie odczuwamy w naszych portfelach. Muzycy zdają sobie więc sprawę z tego, jak ważne jest uzmysłowienie społeczeństwu rangi problemu i propagowanie kultury ekologicznej. Chodzi też o to, aby wzbudzić poczucie odpowiedzialności za stan środowiska, bo lekkomyślność i zaniedbania mogą jeszcze pogorszyć sytuację.

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.