A może kuchnia w kolorze granatu?
Małgorzata Wnorowska
Forestor
ul. Postępu 14
02-676 Warszawa
m.wnorowska|forestor.pl| |m.wnorowska|forestor.pl
609192635
www.forestor.pl
Modna zabudowa meblowa łączy siłę koloru z naturalnym ciepłem drewna i finezją uchwytów, najlepiej w odcieniu szykownego złota. Chociaż nadal cenimy funkcjonalną prostotę, kreacje kuchenne nabrały bardziej ozdobnego charakteru, w czym duża jest zasługa frontów w ciemnych, atrakcyjnych wybarwieniach z efektownie frezowaną powierzchnią.
Kuchnia nie przypomina już surowego wnętrza, którego estetykę wyznaczały minimalistyczne bryły mebli z gładkimi, połyskującymi frontami bez zbędnych dodatków. Przeciwnie, nabrała bardziej przytulnego charakteru. Oczekujemy, aby była funkcjonalna i praktyczna, zapewniając wygodę i komfort pracy użytkującym ją domownikom, coraz bardziej jednak cenimy subtelne elementy dekoracyjne. W dobrze urządzonej kuchni łączymy w przemyślany sposób kolory i różnorodne faktury powierzchni. Nie może również zabraknąć akcentów ozdobnych, które nie tylko przyciągają uwagę, ale nadają zabudowie meblowej bardziej indywidualnego charakteru.
- Mocnym trendem, który zaważył na zmianie wizerunkowej zabudowy kuchennej, jest odejście od surowej prostoty i rezygnacja z wysokiego połysku na frontach. Zastąpił go mat, który prezentuje się atrakcyjnie w ciemnych, intensywnych wybawieniach. Polubiliśmy również fronty frezowane, które same w sobie stanowią ozdobę i uatrakcyjniają bryłę mebli - mówi Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki Meblowej KAM.
Dobry design jest ponadczasowy. Przyciąga uwagę pomysłowością, ciekawymi detalami, jakością i rozwiązaniami, których urok oprze się upływowi czasu. Dlatego w najmodniejszych w tym sezonie aranżacjach kuchennych harmonijnie komponuje się stylistyka modern classic z motywami drewna, które sprawdzą się w każdym wnętrzu i frezowanymi wzorami frontów, dodającymi zabudowie klasy i dyskretnej elegancji. Bryłę mebli urozmaicają fronty witrynowe, które nadają jej ozdobnego charakteru i stylistycznej lekkości. Wyraźne są wpływy estetyki skandynawskiej, zgodnie z którą we wnętrzach dominuje prostota, nie jest ona jednak pozbawione ciepła i rodzinnej atmosfery przytulności.
W aranżacji kuchni jesteśmy mniej powściągliwi i przychylniej patrzymy na kolory. Projektanci zachęcają, aby nie ograniczać się do uniwersalnej bieli czy bezpiecznych aranżacyjnie beży i szarości, ale odkryć ponownie urok mocnych, intrygujących kolorów.
- Czas na odważne, wyraziste barwy, które dodadzą wnętrzu wyrafinowanego stylu - namawia projektantka. - Doskonale sprawdzi się granat, który cieszy się coraz większą popularnością. Intensywna kolorystyka powierzchni doskonale podkreśli wzór modnego frezowania na frontach. Granat będzie się prezentował szykownie z dodatkiem szlachetnego złota w postaci dekoracyjnych uchwytów.
Inspirowany tonacją wieczornego nieba i oceanowych głębin, granat idealnie komponuje się z dekorami drewna, zwłaszcza z gatunkami w kontrastowych, jasnych tonacjach. Takie zestawienie jest przyjemne dla oka, a dodatkowo rysunek drewna neutralizuje intensywność koloru, który nie przytłoczy wnętrza. Duet granatu i drewna będzie stanowił ponadczasową bazę dla kuchni zaaranżowanej w każdym stylu.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.