Komunikaty PR

ABC zakładania trawnika w sierpniu

2021-07-27  |  15:00
Biuro prasowe

Lato w pełni, a my zapragnęliśmy pięknego trawnika w naszym ogrodzie. Nic straconego - sierpień jest miesiącem, który dobrze nadaje się na założenie trawnika, zarówno z nasion jak i z rolki. Niezależnie od gatunku trawy musimy wykonać kilka czynności, do których potrzebny nam będzie odpowiedni sprzęt.

Jeśli zdecydujemy się na założenia trawnika z nasion to możemy wybierać spośród dostępnych na rynku mieszanek gatunków traw, które najbardziej nam odpowiadają. Warto wcześniej przemyśleć, czy ma być on wyjątkowo odporny na suszę, czy może taki, który przetrwa częstą grę w piłkę.

Oto 10 kluczowych czynności przy zakładaniu trawnika oraz przydatny sprzęt:

Po pierwsze - musimy przekopać ziemię na głębokość 20-30 cm, w miejscu gdzie planujemy założyć trawnik.

Możemy do tego użyć szpadla lub glebogryzarki. Wszystko zależy od powierzchni. W przypadku mniejszych ogródków do przekopywania gleby wystarczy szpadel i ewentualnie widły, ułatwiające pozbycie się uciążliwych chwastów. Możemy wybrać np. szpadle z serii XactTM, które sprawdzą się szczególnie przy kopaniu w twardej ziemi, albo modele z linii ErgonomicTM, które zostały zaprojektowane tak, by podczas pracy jak najmniej obciążać kręgosłup. Jeśli ktoś jednak dysponuje większym terenem, czynność ta może stać się męcząca i żmudna. Wówczas można użyć glebogryzarki.

Po drugie - warto poprawić jakość podłoża mieszając go z torfem, ziemią kompostową, wodorostami i wszystkim tym, co jest konieczne do jego poprawy. Można użyć do tej czynności również łopaty.

Po trzecie - wyrównajmy podłoże, pamiętając o zostawieniu miejsca na 10-centymetrową warstwę próchnicy.

Pomogą nam w tym np. grabie uniwersalne XactTM M, idealne do wyrównywania gleby
i wygrabiania zanieczyszczeń. Zostały wyposażone w 13-zębną, trwałą głowicę ze stali nierdzewnej, oraz lekki aluminiowy trzonek o specjalnym profilu dla wydajnej pracy.

Po czwarte - w razie potrzeby powinniśmy wzmocnić ziemię nawozem zawierającym podstawowe makroelementy – azot, fosfor, potas. Aby równomiernie rozsypać nawóz, można użyć siewnika np. SolidTM, dzięki któremu idealnie wykonamy to zadanie. Obracane pokrętło pozwala na łatwą regulację dozowania w zależności od zastosowanego granulatu.

Po piąte - rozsypmy 10-centymetrową warstwę próchnicy, bogatej w substancje organiczne
i zawierającą piasek, używając do tego łopaty.

Po szóste - zgrabmy, wyrównajmy powierzchnię przed nawodnieniem.

Po siódme - czas na porządne nawodnienie gleby. Można do tego użyć zraszacza wahadłowego. W ofercie Fiskars znajdziemy model z wytrzymałą metalową podstawą. Łatwa regulacja zasięgu i szerokości zraszacza pozwala na nawadnianie powierzchni o wymiarach 17,5x19m.

Po ósme - przyszła pora na wysianie nasion traw przy pomocy siewnika.

Po dziewiąte - musimy delikatnie zagrzebać nasiona używając do tego np. grabi do trawnika.

Po dziesiąte - na koniec warto docisnąć nasiona specjalnym, obciążonym walcem.

Czekając na kiełkowanie nasion można rozłożyć na zasianej  trawie agrowłókninę, aby ochronić nasiona przed ptakami. Pomaga ona także w utrzymaniu wilgoci i ciepła. Osłonę zdejmujemy, gdy trawa zaczyna rosnąć.

Pamiętajmy, że nasiona potrzebują wody. Powierzchnia gleby nigdy nie powinna wyschnąć, kiedy trawa ma zacząć kiełkować. Jeśli jest ciepło i sucho, dobrze jest podlewać trawę dwa razy dziennie, używając do tego zraszacza. Podlewajmy umiarkowanie, aby nie wypłukać nasion. Przez 2-3 tygodnie od wysiewu trawy, ziemia powinna być cały czas wilgotna.

Orientacyjna cena detaliczna:

- Szpadel ostry (L) Xact - ok. 175 zł

- Grabie uniwersalne Xact M - ok. 112 zł

- Grabie do trawnika Xact L - ok. 100 zł

- Siewnik Solid - ok. 46 zł

- Zraszacz wahadłowy, metalowa podstawa - ok. 136 zł

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele? Biuro prasowe
2025-05-13 | 06:00

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Rynek nieruchomości w Polsce rządzi się swoimi prawami. Klient nierzadko poznaje ceny lokali dopiero wtedy, gdy zapyta o nie sprzedawcę. Najlepiej osobiście, podczas spotkania
Dom Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Dom Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Problemy społeczne

Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.