Komunikaty PR

ABC zakładania trawnika w sierpniu

2021-07-27  |  15:00
Biuro prasowe

Lato w pełni, a my zapragnęliśmy pięknego trawnika w naszym ogrodzie. Nic straconego - sierpień jest miesiącem, który dobrze nadaje się na założenie trawnika, zarówno z nasion jak i z rolki. Niezależnie od gatunku trawy musimy wykonać kilka czynności, do których potrzebny nam będzie odpowiedni sprzęt.

Jeśli zdecydujemy się na założenia trawnika z nasion to możemy wybierać spośród dostępnych na rynku mieszanek gatunków traw, które najbardziej nam odpowiadają. Warto wcześniej przemyśleć, czy ma być on wyjątkowo odporny na suszę, czy może taki, który przetrwa częstą grę w piłkę.

Oto 10 kluczowych czynności przy zakładaniu trawnika oraz przydatny sprzęt:

Po pierwsze - musimy przekopać ziemię na głębokość 20-30 cm, w miejscu gdzie planujemy założyć trawnik.

Możemy do tego użyć szpadla lub glebogryzarki. Wszystko zależy od powierzchni. W przypadku mniejszych ogródków do przekopywania gleby wystarczy szpadel i ewentualnie widły, ułatwiające pozbycie się uciążliwych chwastów. Możemy wybrać np. szpadle z serii XactTM, które sprawdzą się szczególnie przy kopaniu w twardej ziemi, albo modele z linii ErgonomicTM, które zostały zaprojektowane tak, by podczas pracy jak najmniej obciążać kręgosłup. Jeśli ktoś jednak dysponuje większym terenem, czynność ta może stać się męcząca i żmudna. Wówczas można użyć glebogryzarki.

Po drugie - warto poprawić jakość podłoża mieszając go z torfem, ziemią kompostową, wodorostami i wszystkim tym, co jest konieczne do jego poprawy. Można użyć do tej czynności również łopaty.

Po trzecie - wyrównajmy podłoże, pamiętając o zostawieniu miejsca na 10-centymetrową warstwę próchnicy.

Pomogą nam w tym np. grabie uniwersalne XactTM M, idealne do wyrównywania gleby
i wygrabiania zanieczyszczeń. Zostały wyposażone w 13-zębną, trwałą głowicę ze stali nierdzewnej, oraz lekki aluminiowy trzonek o specjalnym profilu dla wydajnej pracy.

Po czwarte - w razie potrzeby powinniśmy wzmocnić ziemię nawozem zawierającym podstawowe makroelementy – azot, fosfor, potas. Aby równomiernie rozsypać nawóz, można użyć siewnika np. SolidTM, dzięki któremu idealnie wykonamy to zadanie. Obracane pokrętło pozwala na łatwą regulację dozowania w zależności od zastosowanego granulatu.

Po piąte - rozsypmy 10-centymetrową warstwę próchnicy, bogatej w substancje organiczne
i zawierającą piasek, używając do tego łopaty.

Po szóste - zgrabmy, wyrównajmy powierzchnię przed nawodnieniem.

Po siódme - czas na porządne nawodnienie gleby. Można do tego użyć zraszacza wahadłowego. W ofercie Fiskars znajdziemy model z wytrzymałą metalową podstawą. Łatwa regulacja zasięgu i szerokości zraszacza pozwala na nawadnianie powierzchni o wymiarach 17,5x19m.

Po ósme - przyszła pora na wysianie nasion traw przy pomocy siewnika.

Po dziewiąte - musimy delikatnie zagrzebać nasiona używając do tego np. grabi do trawnika.

Po dziesiąte - na koniec warto docisnąć nasiona specjalnym, obciążonym walcem.

Czekając na kiełkowanie nasion można rozłożyć na zasianej  trawie agrowłókninę, aby ochronić nasiona przed ptakami. Pomaga ona także w utrzymaniu wilgoci i ciepła. Osłonę zdejmujemy, gdy trawa zaczyna rosnąć.

Pamiętajmy, że nasiona potrzebują wody. Powierzchnia gleby nigdy nie powinna wyschnąć, kiedy trawa ma zacząć kiełkować. Jeśli jest ciepło i sucho, dobrze jest podlewać trawę dwa razy dziennie, używając do tego zraszacza. Podlewajmy umiarkowanie, aby nie wypłukać nasion. Przez 2-3 tygodnie od wysiewu trawy, ziemia powinna być cały czas wilgotna.

Orientacyjna cena detaliczna:

- Szpadel ostry (L) Xact - ok. 175 zł

- Grabie uniwersalne Xact M - ok. 112 zł

- Grabie do trawnika Xact L - ok. 100 zł

- Siewnik Solid - ok. 46 zł

- Zraszacz wahadłowy, metalowa podstawa - ok. 136 zł

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Geberit weźmie udział w 14. PLGBC Green Building Summit Biuro prasowe
2024-09-27 | 11:10

Geberit weźmie udział w 14. PLGBC Green Building Summit

PLGBC Green Building Summit to jedno z najważniejszych międzynarodowych wydarzeń poświęconych zrównoważonemu budownictwu, architekturze i rynkowi nieruchomości. Najbliższa,
Dom Zamieszkać ze sztuką. Dwupoziomowe mieszkanie po gruntownym remoncie
2024-09-26 | 15:40

Zamieszkać ze sztuką. Dwupoziomowe mieszkanie po gruntownym remoncie

Dom to nie tyle ściany, co ludzie, którzy w nich zamieszkują. Najlepiej o tym świadczy dwupiętrowe mieszkanie dla rodziny, które za sprawą architekt Weroniki Budzichowskiej z To
Dom Neurodesign a jesienne wnętrza - przestrzenie sprzyjające dobremu samopoczuciu
2024-09-26 | 14:00

Neurodesign a jesienne wnętrza - przestrzenie sprzyjające dobremu samopoczuciu

Jesień to idealny moment, by wprowadzić do wnętrz nowe akcenty, które nie tylko ocieplą przestrzeń, ale także – zgodnie z koncepcją neurodesignu – wpłyną na nasze dobre

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Muzyka

Zespół Enej: Na Ziemi mamy skrajności – od suszy po ulewę. Martwi nas, jak będzie wyglądał świat naszych dzieci

Mirosław Ortyński i Piotr Sołoducha z zespołu Enej przyznają, że obawiają się skutków suszy, która negatywnie wpływa na rolnictwo, czy ulewnych opadów deszczu prowadzących do powodzi i podtopień. Niestety klimat się ociepla i coraz częściej mamy do czynienia z ekstremalnymi zjawiskami w pogodzie, a wszystkie anomalie odczuwamy w naszych portfelach. Muzycy zdają sobie więc sprawę z tego, jak ważne jest uzmysłowienie społeczeństwu rangi problemu i propagowanie kultury ekologicznej. Chodzi też o to, aby wzbudzić poczucie odpowiedzialności za stan środowiska, bo lekkomyślność i zaniedbania mogą jeszcze pogorszyć sytuację.

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.