Akcja „Skonsultuj z Farmaceutą” w Atrium Biała
Przyjdź na bezpłatne badania do Atrium Biała i zadbaj o swoje zdrowie w ramach inicjatywy „Skonsultuj z Farmaceutą”! Już w najbliższą sobotę 13 kwietnia, białostoczanie będą mogli skorzystać z szeregu badań i porad, udzielanych bezpłatnie przez młodych medyków. Organizatorem akcji jest Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji działające przy Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.
„Skonsultuj z Farmaceutą” to ogólnopolska prozdrowotna akcja edukacyjna, podczas której przeszkoleni wolontariusze wykonują podstawowe pomiary medyczne. W najbliższą sobotę, w 12 największych miastach Polski, w wybranych lokalizacjach, przyszli farmaceuci przeprowadzać będą podstawowe badania profilaktyczne oraz udzielać konsultacji medycznych. Wzorem poprzednich lat w tegoroczną edycję włączyła się także białostocka galeria Atrium Biała, będąca miejscem organizacji sobotniej akcji poświęconej tym razem chorobom układu sercowo-naczyniowego.
Podczas wydarzenia będzie można skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji w zakresie zdrowego stylu życia i profilaktyki. Tego dnia będą wykonywane pomiary poziomu glukozy we krwi, ciśnienia tętniczego oraz analizy składu masy ciała. Na miejscu będzie można skorzystać z porad farmaceuty, dietetyka czy kosmetologa.
Wolontariusze odpowiadać będą na pytania związane z profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób układu sercowo-naczyniowego. W sobotniej akcji weźmie udział także Fundacja DKMS. Na jej stoisku wszystkie zdrowe osoby, w wieku 18-55 lat, będą mogły bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych. Podczas akcji prowadzona będzie również zbiórka publiczna na pokrycie kosztów rejestracji potencjalnych dawców, który tego dnia dokonają rejestracji. Dodatkowo, na stoisku Studenckiego Koła Naukowego przy Klinice Medycyny Ratunkowej, przybliżone zostaną zasady pierwszej pomocy.
– W codziennym pędzie brakuje nam czasu na kompleksowe zadbanie o zdrowie. Profilaktyka ma ogromne znaczenie we wczesnym wykrywaniu wielu schorzeń. Dlatego po raz kolejny wspólnie ze studentami farmacji stworzyliśmy miejsce, gdzie będzie można szybko i bezpłatnie wykonać wiele badań oraz zasięgnąć fachowej opinii. We współpracy z nimi umożliwiamy mieszkańcom profilaktykę, przyczyniając się tym samym do zwiększenia świadomości społecznej na temat dbania o zdrowie– mówi Justyna Doroszkiewicz, dyrektor Atrium Biała.
Wydarzenie odbędzie się 13 kwietnia, w godzinach 10.00-16.00, w pasażu przy sklepie Reserved w Atrium Biała.
Więcej informacji na stronie www.atrium-biala.pl oraz na profilu Fb: https://www.facebook.com/AtriumBiala.

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić
Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.
Prawo
Kobiety wciąż są w mniejszości we władzach spółek. Tylko część firm działa na rzecz równości płci

Luka w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn spadła w UE do najniższego poziomu w ostatniej dekadzie. Jednocześnie jednak panie częściej niż na kierowniczych pracują na niższych i gorzej płatnych stanowiskach. W Polsce, jak wynika z danych 30% Club Poland, udział kobiet w zarządach i radach nadzorczych 140 największych spółek notowanych na GPW wynosi 18,4 proc. Wskazuje to na potrzebę wdrożenia skutecznych działań na rzecz zwiększenia udziału kobiet w najwyższych strukturach zarządzania, również na szczeblu unijnym.
Konsument
Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.